Wywinięcie rantu blachy nierdzewnej 0,4-0,5 mm po elipsie

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
mcgyver47
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2016, 16:23
Lokalizacja: Szczecin

Wywinięcie rantu blachy nierdzewnej 0,4-0,5 mm po elipsie

#1

Post napisał: mcgyver47 » 27 lut 2016, 19:49

Witam.

Jestem tu nowy i na wstępnie chcę się przywitać z forumowiczami. Jestem grawerem i być może kiedyś będę mógł Wam pomóc.. lecz dziś to ja szukam pomocy u Was. Mam nadzieję, że znajdę tu osobę, która ma potrzebną wiedzę i warsztat aby rozwiązać mój problem.

Sprawa wygląda następująco.

Potrzebuję wykonać seryjnie detal, który jest elipsą z blachy nierdzewnej 304 lub 316 o wymiarach 50 x 40 mm. Konieczne jest aby krawędź elipsy była wywinięta pod katem 180 st. na całym jej obwodzie.

Tutaj dla zobrazowania podsyłam zdjęcie czegoś podobnego.
Obrazek

Mój "wymarzony" detal ma wyglądać mniej więcej tak (grafika poglądowa)
Obrazek

Szerokość wywiniętego rantu 1,5 - 2,0 mm

O ile same formatki mogę wyciąć z blachy laserem lub jeszcze lepiej steplem to nie mam pojęcia jak wykonać opisane wykończenie brzegu.

Proszę o pomoc ludzi, którzy wiedzą jak to zrobić lub mają możliwość wykonania takiego detalu.

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem.


Wszystko jest proste gdy wie się jak....

Tagi:

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#2

Post napisał: ONATOS » 27 lut 2016, 21:36

Takie ukształtowanie można uzyskać odpowiednią do kształtu matrycą i prasą mimośrodową .


Autor tematu
mcgyver47
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2016, 16:23
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: mcgyver47 » 27 lut 2016, 23:31

ONATOS dzięki za odpowiedź. Napisz jeszcze proszę czy masz pomysł jak taka matryca powinna wyglądać ( to odpowiednie ukształtowanie) i czy wiesz kto mógłby ją wykonać?
Czy da się to zrobić w jednym przebiegu czy kilku? Np. najpierw zagniatanie pod kątem prostym, następnie wstępne doginanie a na koniec zaprasowanie?
Wszystko jest proste gdy wie się jak....

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#4

Post napisał: ONATOS » 28 lut 2016, 00:21

Prawdopodobnie można to wykonać jedną matrycą ( ale nie jestem pewien do końca chociaż ten rant jest tak mały że powinno sie udać ) trzeba to przeanalizować z narzędziowcem który podejmie sie wykonać taką matrycę . Są firmy narzędziowe które specjalizują się w wykonywaniu takich narzędzi. W tym temacie trzeba dużo praktyki dlatego trzeba dobrze wyszukac takich specjalistów ( popytać, poczytać na forach ) , byle jaka narzędziownia może tylko narobić sporo niepotrzebnych kosztów.


arasz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 255
Rejestracja: 30 maja 2009, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: arasz » 28 lut 2016, 00:39

ONATOS pisze:Prawdopodobnie można to wykonać jedną matrycą ( ale nie jestem pewien do końca chociaż ten rant jest tak mały że powinno sie udać ) trzeba to przeanalizować z narzędziowcem który podejmie sie wykonać taką matrycę . Są firmy narzędziowe które specjalizują się w wykonywaniu takich narzędzi. W tym temacie trzeba dużo praktyki dlatego trzeba dobrze wyszukac takich specjalistów ( popytać, poczytać na forach ) , byle jaka narzędziownia może tylko narobić sporo niepotrzebnych kosztów.
W jednym przebiegu chcesz zawinąć blachę o 180 stopni ?

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#6

Post napisał: ONATOS » 28 lut 2016, 10:58

Trzeba dodać do tego zabiegu jeszcze okrojnik.


Autor tematu
mcgyver47
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2016, 16:23
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: mcgyver47 » 28 lut 2016, 13:42

Podsumowując to co do tej pory zostało powiedziane.
Potrzebuję odpowiedni okrojnik do wycięcia kształtu z arkusza lub jeszcze lepiej taśmy blachy.
Następnie w więcej niż jednym kroku.
Najpierw wytłoczenie krawędzi ku górze - kąt 90 st.
No i tu pojawia się problem jak to doklepać do kąta 180 st ?
Logika podpowiada aby przed zaprasowaniem jakoś to dogiąć o dodatkowe 5 - 10 st.
Pytanie do Was. Czy znacie narzędziownię, która nie będzie eksperymentowała i posiada doświadczenie aby wykonać odpowiednie narzędzia?
Jaki nacisk powinna mieć prasa aby wykroić a następnie zagiąć tej grubości blachę?

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#8

Post napisał: ONATOS » 28 lut 2016, 13:58

Na wszystkie Twoje pytania odpowie narzędziowiec który podejmie się wykonania narzędzia.


Autor tematu
mcgyver47
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2016, 16:23
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: mcgyver47 » 28 lut 2016, 14:58

ONATOS a znasz takiego?
Nie jest sprzeczne z zasadami forum polecanie kogoś takiego?
Tak jak wspominałem, nie chcę eksperymentować i wbijać się w dodatkowe koszty.
W Szczecinie rozmawiałem z jednym takim który "mógłby spróbować" na moją odpowiedzialność i nie jest pewien wyniku. Tzn. płacę za jego pracę bez względu na efekt. Trochę przeraża mnie płacenie w ciemno zwłaszcza, że nie są to małe pieniądze.
A może czyta naszą korespondencję jakiś narzędziowiec z doświadczeniem w podobnych realizacjach.

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#10

Post napisał: ONATOS » 28 lut 2016, 15:15

Ja mieszkam po drugiej strony kraju. Dlatego nie za bardzo mogę Koledze pomóc. Z zamawianiem form , okrojników czy matryc, istnieje taka zasada że płaci się zaliczkę w wys. 30% wartości natomiast resztę płaci się po wykonaniu detali próbnych i pomiarach zgodności wymiarów. Oczywiście istnieje jeszcze gwarancja i może obejmować czas pracy lub ilość wykonanych detali. Mam to na bieżąco przy zamawianiu form.
mcgyver47 pisze:W Szczecinie rozmawiałem z jednym takim który "mógłby spróbować" na moją odpowiedzialność i nie jest pewien wyniku
jeżeli nie masz pewności to lepiej poszukaj gdzie indziej.
Nie rozumiem " mógłbym spróbować " - albo wykonam albo nie, a nie "wykonam na moją odpowiedzialność" - to znaczy że spróbuję Twoim kosztem - ciekawe podejście :mrgreen: . Uciekaj od takiego fachmana jak najdalej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”