WS 13 wymiana uchwytu wiertarskiego

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Gorky
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 21 lut 2016, 23:51
Lokalizacja: Kielce

WS 13 wymiana uchwytu wiertarskiego

#1

Post napisał: Gorky » 22 lut 2016, 00:23

Witam forumowiczów,

Dd pewnego czasu posiadam wiertarkę WS 13 jednak futerko (uchwyt wiertarski) założony na wrzeciono nie chwyta wierteł poniżej fi 6 więc chcę go zmienić. Wiertarka posiada obroty prawo / lewo. Starałem się odkręcić uchwyt zakładając, że jest osadzony na gwincie jednak pomimo użytej przedłużki (odkręcałem zgodnie z zasadą gwintu lewego) uchwyt ani drgnie - nie chcę przesadzić i czegoś uszkodzić więc dałem sobie spokój.

Moje pytanie brzmi, czy uchwyt w mojej wiertarce jest osadzony na stożku czy na gwincie (z uwagi na obroty prawo / lewo, ta opcja wydaje mi się mniej prawdopodobna - jednak nie znam historii tej maszyny)

Dodam, że zaglądając wewnątrz uchwytu widzę nagwintowany otwór w którym jednak brak jest jakiejkolwiek śruby zabezpieczającej jak to bywa w mniejszych uchwytach "zwykłych" wiertarek.poprzez otwór widać, jak zakładam, czubek wrzeciona na który uchwyt jest nałożony. Czy ten otwór może pełnić rolę ściągacza poprzez wkręcenie śruby i zepchnięcie uchwytu ze stożka?

W załączeniu podsyłam kilka zdjęć, wygląda na nich że koniec wrzeciona jest nagwintowany a na gwint nakręcona została nakrętka chyba 20 albo 22 mm, można ją przekręcić o kilka zwojów góra / dół aż do zblokowania i to wszystko. Jeżeli to stożek to po co ta nakrętka?

Proszę o podpowiedź jak zdemontować uchwyt co by czegoś nie sp.... - nie zepsuć;)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie sugestie!

Oto fotki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1244
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#2

Post napisał: rc666 » 22 lut 2016, 13:16

Czesc,

Jezeli widzisz od gory gwint to sprobuj wkrecic tam srube i wtedy uderzyc mlotekiem od gory to powinno wyskoczyc wszystko.
Na poczatku sprobuj to podwarzyc.
Jestem na 99% pewny ze jest to stozek. Moge sie mylic.

Przeszukiwales forum na ten temat??

Powodzenia
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#3

Post napisał: pioterek » 22 lut 2016, 14:02

Proszę nie wydziwiajcie w tym temacie. Na uchwycie jest symbol i jest w nim jak wół opisane jakie ma połączenie np: B16 to stożek, a 1/2-20UNF to gwint nawet napisane jaki.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 lut 2016, 14:09 przez pioterek, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
Gorky
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 21 lut 2016, 23:51
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: Gorky » 22 lut 2016, 14:05

Hej,

Miałem podobny pomysł ale chciałem najpierw skonsultować się z kimś innym... Łatwo popsuć trudniej naprawić;)
Dzięki za sugestie, spróbuję i dam znać jaki efekt.

Forum jak najbardziej przeszukiwałem jednak dokładnie takiego problemu nie znalazłem, coś oscylowało wokół tematu jednak zależało mi żeby ktoś odniósł się dokładnie do takiego problemu ponieważ (jak zresztą przeczytałem na forum) rodzajów tych wiertarek było dość sporo, podobnie jak metod wykonania. Opinie też były sprzeczne co do montażu uchwytu jak w moim przypadku, bez jednoznacznego określenia jak w końcu futerko było osadzone i wrzucenia jakichś fotek.

Po demontażu zrobię zdjęcie i wrzucę w post.

dzięki raz jeszcze!

[ Dodano: 2016-02-22, 14:07 ]
pioterek pisze:Proszę nie wydziwiajcie w tym temacie. Na uchwycie jest symbol i jest w nim jak wół opisane jakie ma połączenie np: B16 to stożek, a 1/2-20UNF to gwint nawet napisane jaki.
Nie ma sprawy, pokaż mi gdzie takie informacje są nabite na moim uchwycie i nie będę zawracał głowy...;) Mój jest gładki jak pupa niemowlaka....

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#5

Post napisał: pioterek » 22 lut 2016, 14:29

Zdjęcie dodałem jak jest u mnie, ale tak czy siak na to nie ma reguły bo są trzpienie jak i uchwyty z gwintem
Obrazek
i ze stożkiem, a jaki tam w tej wiertarce akurat jest to można zgadywać i na 50% się uda trafić albo nie.

https://www.cnc.info.pl/topics80/kluczy ... 671,10.htm


Autor tematu
Gorky
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 21 lut 2016, 23:51
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: Gorky » 22 lut 2016, 14:55

pioterek pisze:Zdjęcie dodałem jak jest u mnie, ale tak czy siak na to nie ma reguły bo są trzpienie jak i uchwyty z gwintem
[T][Narzędziomis][Trzpien%20wiert.JANGO%202%20B16][x][xxx][A].jpg]Obrazek
i ze stożkiem, a jaki tam w tej wiertarce akurat jest to można zgadywać i na 50% się uda trafić albo nie.

https://www.cnc.info.pl/topics80/kluczy ... 671,10.htm
Dlatego właśnie zapytałem zakładając, że może ktoś ma identycznie wyglądającą konstrukcję wrzeciona ponad futerkiem, co rozwiałoby pewnie wątpliwości. Jak pisałem zastanawiało mnie po co gwint na wrzecionie jeżeli jest tam stożek - może ta nakrętka służy do blokowania całego wrzeciona celem odkręcenia koła pasowego??? nie wiem.

Tak czy inaczej na futerku nie mam żadnych informacji, fabryka zapomniała chyba nabić albo Chińczyk z dłutem zastrajkował...:) Spróbuję wybić wkręcając w nie śrubę i zobaczę jaki to da efekt.

Dzięki za pomoc!;)

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#7

Post napisał: pioterek » 22 lut 2016, 18:24

Do przemyślenia: Przyglądając się częściom wiertarki dostępnym w sieci dochodzę do wniosku, że rozłączenie pomiędzy wrzecionem a trzpieniem jest o wiele prostsze ze względu na specjalną szczelinę do klina który wywołując nacisk na płetwę powinien uprościć sprawę. Częste rozłączanie na stożku czy nawet gwincie w uchwycie nie jest wskazane ze względu na możliwość wyrobienia się tego połączenia. Dlatego najlepiej do nowego uchwytu dokupić nowy trzpień i razem z nim dokonywać wymiany.
Obrazek

http://sprzedajemy.pl/wrzeciono-wiertarki-ws-15,1848001

http://sprzedajemy.pl/wrzeciono-do-wier ... 15,5008367

Co do tej nakrętki to wygląda mi na to, że kręcąc ją do góry kluczem mocniej niż tylko do oporu można poluzować te połączenie i wtedy wyjąć uchwyt z trzpieniem nawet gdy ten nie ma płetwy.


Autor tematu
Gorky
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 21 lut 2016, 23:51
Lokalizacja: Kielce

#8

Post napisał: Gorky » 22 lut 2016, 21:16

Bardzo możliwe. Poluzowałem tę nakrętkę, skręciłem ją niżej w kierunku futerka i zauważyłem, że gwint ponad nią robi się coraz płytszy, jak przy zakończeniu gwintowania, po czym średnica wałka zwiększa się.
Przyznam szczerze, że wcześniej jedynie starałem się odkręcić uchwyt poprzez zablokowanie nakrętki w górnym położeniu, założenie na nią klucza który z kolei zablokowałem o korpus wiertarki i próby odkręcania futerka kluczem hakowym, ale tak jak pisałem nie dawało to efektu więc dałem sobie spokój.

Zakładam, że to musi być stożek na który nabite jest futerko, spróbuję je ściągnąć. Swoją drogą też zastanawiam się czy futerko pracuje na osobnym stożku wbitym we wrzeciono.
W innych typach wiertarek był do tego celu specjalny otwór w korpusie przez który można było wybić stożek, jednak tutaj tego nie ma co być może można osiągnąć poprzez pokręcanie nakrętką do góry, przy zablokowanym kole pasowym.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#9

Post napisał: pioterek » 22 lut 2016, 21:32

Myślałem, że jest ten otwór we wrzecionie gdy się go niżej opuści bo na zdjęciu i w częściach do których podałem linki jest, miałem też nadzieję, że po dociągnięciu nakrętki do góry - do oporu dalsze jej kręcenie zluzuje połączenie.


Sonthin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:09
Lokalizacja: znikąd

#10

Post napisał: Sonthin » 22 lut 2016, 23:17

Przeczytaj sobie ten temat http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2622989.html prawdopodobnie uchwyt zamocowany jest na stożku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”