Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
darexpl
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 37
Rejestracja: 24 lip 2018, 15:46

Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#1

Post napisał: darexpl » 02 wrz 2018, 00:26

Mam problem z kupnem maszyn. Potrzebuje toczyć tulejki o średnicy 12-13 mm i długości nie większej niż 60 mm z dokładnością średnicy zewnętrznej 0,01. Otwory nie są centrycznie. Nie są to jakieś duże ilości ok. 80-100 sztuk miesięcznie. Wiem, że najlepiej byłoby je szlifować na szlifierce bezkłowej i są teraz tak robione ale zastanawia mnie czy możliwe byłoby zastąpić szlifierkę tokarką CNC. Stąd moje pytanie czy da się toczyć powtarzalnie na CNC z dokładnością 10 mikronów?




koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#2

Post napisał: koala.g » 02 wrz 2018, 00:39

Da ale co z rozszerzalnością cieplną materiału ?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#3

Post napisał: jasiu... » 02 wrz 2018, 13:20

Oczywiście,że się da. Tylko tokarza zatrudnij, a nie przyuczonego cukiernika. Robisz przejście zgrubne, zostawiając naddatek na dwa jednakowe przejścia, dajesz przejście do pomiaru, mierzysz, ewentualnie odrobinę korygujesz i na takich samych parametrach, jak przejście do pomiaru dajesz przejście na gotowo. Problemem jest mała średnica. Musisz produkcję zaplanować albo poniżej zakresu tworzenia się narostu, albo na bardzo wysokich obrotach, bo narost może ci zniszczyć powierzchnię, a więc i wymiar.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#4

Post napisał: Petroholic » 02 wrz 2018, 14:03

jasiu... pisze:albo na bardzo wysokich obrotach
To będzie dość trudne :(

Przyjmując Vc 200m/min przy średnicy 12mm daje 5300 rpm na wrzecionie :( To jeszcze trudno ale osiągalne na nielicznych maszynach i przy posiadaniu wysokoobrotowego uchwytu...

Przyjmując Vc 250m/min przy średnicy 12mm daje 6630 rpm na wrzecionie :( Przyjmując Vc 300m/min przy średnicy 12mm daje 7960 rpm na wrzecionie :( To już zdecydowanie poza zakresem pracy 99% maszyn i uchwytów...
jasiu... pisze:poniżej zakresu tworzenia się narostu
Dużo wolniejsze ale o niebo łatwiejsze do wykonania :)


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#5

Post napisał: 251mz » 02 wrz 2018, 19:17

Petroholic pisze:To już zdecydowanie poza zakresem pracy 99% maszyn i uchwytów...

Dlaczego? Uchwyt tulejkowy i nieduża maszyna ma takie zakresy obrotów :)

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#6

Post napisał: Petroholic » 02 wrz 2018, 19:58

8k obrotów na wrzecionie? Jeszcze chyba takiej nie spotkałem albo nie zwróciłem uwagi... Zwykle na uchwytach szczękowych widuję napisy max 4k, na tulejkowych 6-7k...


suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

Re: Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#7

Post napisał: suj » 03 wrz 2018, 02:49

Mam w swojej tokarce uchwyt Rohm KFD-HS wielkości 130 mm, trzyszczękowy, samocentrujący, z napędem mechanicznym (u mnie cylinder pneumatyczny) i maksymalna prędkość dla uchwytu to 8500 obrotów/minutę. Wrzeciono tokarki ma maksymalne obroty 8000 obrotów na minutę. W tej serii uchwytów (HS oznacza High Speed) uchwyt 160 ma dopuszczalne obroty 8200 1/min.
Przy dbałości o szczegóły i czasochłonnych próbach udaje mi się zejść z dokładnością nawet poniżej 10 µm, ale przy pojedynczych mikrometrach w grę wchodzi niepewność pomiarowa instrumentarium pomiaru wymiarów i całkiem spory wpływ temperatury. Nie mam doświadczeń z seriami, u mnie to pojedyncze sztuki i cały czas się uczę.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#8

Post napisał: Majster70 » 03 wrz 2018, 07:05

Tak, da się to zrobić na tokarce CNC w dobrym stanie. Jest jeszcze coś takiego jak różnica powierzchni po toczeniu i szlifowaniu, itd. Ale kupować dokładną tokarkę CNC, być może jeszcze z napędzanymi narzędziami (otwór mimośrodowy) do wykonania 100 szt detalu miesięcznie to głupota (ekonomiczna).


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#9

Post napisał: jasiu... » 03 wrz 2018, 16:43

Ja nie wiem, jak jest robiony element, ale dla mnie cięcie pręta na kawałki byłoby bzdurą. Podejrzewam, że element jest mocowany w tulei zaciskowej. Oczywiście nie jakiś ogromny pręt, ale 1-1.5 metra można w taką tulejkę włożyć, a po toczeniu zwyczajnie się odcina. Jakie wówczas obroty? ile maszyna potrafi, bo układ jest w sumie dość dobrze wyważony. Pytanie tylko, jaką dokładność mamy na wrzecionie tokarki, bo często (na skutek zastosowanych łożysk) wartość ta (z zniej też błąd) to może być 2-3 mikrony nawet w dobrych tokarkach.

Odwrócę temat - a z gotowego się nie da? Może nie ma sensu toczyć. Zobacz link: http://www.trafital.com/pl/rettificati.html Może wystarczy "dziurę" zrobić i odciąć, pozostawiając gotową fabrycznie średnicę w h6 (czy co tam zamówiłeś)?


Autor tematu
darexpl
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 37
Rejestracja: 24 lip 2018, 15:46

Re: Czy da się toczyć CNC z dokładnością 10 mikronów?

#10

Post napisał: darexpl » 06 wrz 2018, 23:40

Konsultowałem to z kolegą tokarzem, który ma tokatkę CNC. Obejrzał rysunki i stwierdził, że szkoda na to eksploatować CNC. Polecił mi kupić dobrą tokarkę uniwersalną i bezkłówkę.

Z tego co piszecie to jest to możliwe, żeby toczyć w 10 mikronach ale jest to trudne i może być czasochłonne. A nie mam na maszynę budżetu 150 tyś tylko na CNC myślałem max. 50 tyś.

Wole uniknąć czasochłonnych i trudnych operacji więc raczej stawiam na bezkłówkę. Zapomniałem napisać, że materiał tulejek to nierdzewka.

Rozmawiałem z tym kolegą o chińskich tokarkach CNC. Powiedział, że jego kolega kupił i po roku pracy maszyna traci dokładność i staje się awaryjna, ale nie wiem jaki ma model tej chinki.

Ogólnie polecił mi kupić używaną maszynę w dobrym stanie z Niemiec. Mówił, że tak kupił swoją i że za dwa tygodnie jedzie i może kupić mi tokarkę po znajomości, za 10-15 tyś już można mieć super sprzęt.

Tak myślałem o tych chinkach bo mam sporo VATu do zwrotu i mogę kupić nową maszynę i ją na raz zaamortyzować. Chinki wyglądają nowocześnie a szykuję park maszynowy trochę pod publikę więc jest to dosyć istotne kryterium dla mnie.
Myślałem o czymś takim: https://www.cormak.pl/tokarka-uniwersal ... rodukt-551
Płącę tylko wtedy kwotę netto 22 klocka, jest sens?

jasiu... z gotowego się nie da bo zostają ślady przy odcinaniu nawet przy miękkich szczękach. A pola tolerancji są różne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”