Naprawa podpory półosi, luz w gnieździe łożyska.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#11

Post napisał: Areo84 » 06 gru 2015, 15:31

clipper7 pisze: Kleje dzielą się na demontowalne i nie .
Co oznacza że klej jest nie demontowalny?

Bo na przykład taki Loctite dzieli swoje anaeroby na trudno ,średnio i łatwo demontowane.

Te do ogólnego mocowania różnych części ma trudno i średnio. Łatwo - ma tylko do zabezpieczeń gwintów.

Domyślam się że ten podział odnosi się do wytrzymałości spoiny.
Przykładowo jeden z najmocniejszych w gamie Loctite 648 sklasyfikowany przez producenta jako trudno demontowalny ma minimalną wytrzymałość na ścinanie 25 N/mm².
http://www.loctite.pl/wyszukaj-produkt- ... 2627682305

A taki średnio demontowalny 641 ma już tylko 6,5 N/mm²
http://www.loctite.pl/wyszukaj-produkt- ... 2627649537

I teraz przyklejmy sobie tym mocniejszym klejem niezbyt duże łożysko np. o średnicy 50mm i szerokości 15mm. Załóżmy że klej będzie idealnie równomiernie rozprowadzony na całej powierzchni klejonej i nic nie spartolimy przy klejeniu. Jeśli wierzyć producentowi, że wytrzymałość spoiny osiągnie co najmniej te 25N/mm² , to siła potrzebna do zdjęcia tego łożyska będzie gdzieś w okolicach 59kN (około 6 T). Taka siła nie powinna być problemem dla niedużej praski lub nawet ściągacza hydraulicznego.
Ale jeśli skleimy coś o powierzchni np. pół kartki A4 to już może się okazać, że rzeczywiście tylko palnik nam zostaje.

W takim kontekście podział na kleje demontowalne i nie wydaje mi się trochę dziwny.



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#12

Post napisał: clipper7 » 06 gru 2015, 16:51

Areo84 pisze:Co oznacza że klej jest nie demontowalny?

Bo na przykład taki Loctite dzieli swoje anaeroby na trudno ,średnio i łatwo demontowane.
Przepraszam, faktycznie wyraziłem się mało precyzyjnie. Pracuję z klejami już wiele lat i wkradły się nasze warsztatowe opinie. Chodzi mi o to, że dla osoby bez doświadczenia z tą technologią, próba odkręcenia śruby czy łożyska wklejonych na klej trudno demontowalny może stanowić wyzwanie. Oczywiście, przy dobrym dojściu do elementu i użyciu właściwego narzędzia wszystko jest OK, ale trzeba mieć w tym trochę doświadczenia. Dlatego, w sytuacjach, kiedy nie potrzebujemy dużej wytrzymałości spoiny lub element musi być często wymieniany, nie warto stosować "na zapas" mocniejszego kleju.
Wyliczona siła potrzebna do zdemontowania łożyska też jest spora, mały ściągacz może nie dać rady, praski warsztatowe przeważnie oferują nacisk 2-4 T. Dla początkującego miłośnika tej technologii może to oznaczać, że połączenie nie jest demontowalne i to miałem na myśli. Ale, oczywiście uwagi kol. Areo84 są jak najbardziej słuszne.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”