Malowanie tribo własne konstrukcje ogólnie

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
sara95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 lis 2015, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Malowanie tribo własne konstrukcje ogólnie

#1

Post napisał: sara95 » 05 lis 2015, 23:15

Witam!
Post o podobnym zapytaniu jest na forum ale temat się bardzo rozszedł i w końcu nie ma odpowiedzi na zadane pytanie.
Chodzi o pistolet tribo własnej konstrukcji. Części potrzebne pistolet do piaskowania, rurka teflonowa, wąż uziemienie itp.
Pytania mam takie:
1. Przy "profesjonalnych" konstrukcjach podawane jest, że farba proszkowa wiruje, aby się naładować.
Na czym ma polegać to wirowanie? Czy w amatorskim pistolecie warto spróbować wykonać kilka zwojów z wężyka teflonowego
a może użyć wężyk, taki jaki mam 6/4 mm plus 4/2 mm co kilka cm
aby zwęzić przekrój i przyśpieszyć w tym miejscu przeływ proszku?
2. Czy wężyk teflonowy od drukarki 3D przekroju 6/4mm będzie się nadawał?
3. Jaka długość wężyka była by optymalna?
4. Czy i jak uziemić teflon, czy można podpiąć pistolet pod uziemienie w gniazdku?
5. Uziemienie malowanego przedmiotu - czy uziemić i czy tez do gniazdka?
6. Piec - z czego zrobić wydajny termoobieg? Wymiary obszaru roboczego 1,5/1/1,7 m
7. Komora do malowania - potrzebne wentylator ssący co polecacie do tego celu?

Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.



Tagi:


bartczuk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2015, 11:49
Lokalizacja: siedlce

#2

Post napisał: bartczuk » 04 gru 2015, 22:55

1,2,3,4 - kup pistolet, czy to najtańszy chinol za 300, czy polskie z allegro za 400, czy adal za 600 albo ekp za 2000, rozbierz to i zobacz jak to jest zrobione. poza różnym wyglądałem, jakością wykonania to wszystko jeden śmok.

5. szyny, kabinę i wszystko inne podpinasz pod uziemienie w budynku, możesz zawołać elektryka niech ci zmierzy czy jest dobre, jak nie jest popraw bo bez tego jest problem z kilkoma warstwami farby. przewód uziemienia z pistoletu do uziemionej szyny albo bezpośrednio pod malowany detal.

6. jak to wymiaru roboczego?, do 2 metrów wysokości nic nie rób, jak grzałki są na dole będzie dobrze. będzie przypalało (szczególnie białe kolory) jeśli będą zbyt blisko grzałek.

7. kup jakikolwiek wyciąg co nie iskrzy, stalowe odpadają (sam kiedyś robiłem kabinę i też taki zamontowałem), dla bezpieczeństwa. będzie chodziło długo ale jak walnie to tylko raz. weź farbę i rozpyl nad ogniem - zobaczysz co może się stać. dobrze dobierz tylko siłę. ma ciągnąć. druga sprawa filtry się zapychają, musisz wstawić kawałek zbiornika i elektrozawory, żeby strzelały powietrzem w filtry i zbijało farbę. bez tego nie da się robić. lepiej kupić cały gotowy zestaw. wyjdzie taniej niż szukanie szczęścia nie wiedząc co się robi.

idź na jakąś lakiernię i zobacz jak to się robi, to co wyżej napisałem to proste i chłopskie zasady. malowanie jest proste, zwróć uwagę na przygotowanie powierzchni przed malowaniem. to 80% sukcesu, jeśli będzie źle nici z malowania.


Ramanujan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2016, 23:26
Lokalizacja: Piastów

uzupełnienie - malowanie proszkowe i pistolety

#3

Post napisał: Ramanujan » 03 lut 2016, 00:24

Kolega Bartczuk słusznie napisał, zobacz jakieś rozwiązania - nawet youtube/google pomoże.
ad.1 im lepsze zawirowanie farby w lufie tym lepiej się naelektryzuje trąc. nie bagatelizuj tego - to jeden z ważniejszych aspektów dobrego pistoletu.
ad.2 wężyki z teflonu ogólnie są okej, ale pamiętaj że średnica wewn lufy na której proponował bym zacząć eksperymenty to 16-19mm.
ad.3 lufa ręczna ma 300-400 mm i to jest długość wystarczająca
ad.4/5 uziemienie również jest kluczowe dla poprawnego malowania, musi być jak najlepsze. Gniazdkowe uziemieia są często za kiepskie, kolega dobrze napisał żeby użyć dodatkowego uziemienia np zakopany w ziemi hak, kawałek bednarki itd.
Musi być uziemiony i pistolet i detal
ad.7 wyciąg jest bardzo ważny, dobiera się tak, aby wydajność zapewniała prędkość w oknie ok. 1m/s

PS wg mnie pistolet tribo do mniejszych zastosowań jest jak najbardziej okej, jest to rozwiązanie proste i bezawaryjne.

Trzymam kciuki,
R

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”