Czujnik krawędzi chyba nie działa

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#11

Post napisał: RomanJ4 » 27 lip 2015, 08:35

Faktycznie ma wpływ (moja skleroza, pardon :oops: ), bo to połączenie szeregowe-suma napięć 2x1,2V (tulejki nie ma)...


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#12

Post napisał: rdarek » 27 lip 2015, 13:15

RomanJ4 pisze:(tulejki nie ma)...
To dlatego jak ezbig przytoczył baterie należy zaizolować (troszkę prowizorka).
Mam jeszcze pytania czy kulka jest mocowana sztywno czy na sprężynce w przypadku nacisku poddaje się.
Dalej nie mogę zrozumieć jak jest zrealizowane połączenie pomiędzy diodą a kulką,
Coś za łatwo dało się wyjąć :???: wętrzności


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#13

Post napisał: ezbig » 27 lip 2015, 20:53

rdarek pisze:Dalej nie mogę zrozumieć jak jest zrealizowane połączenie pomiędzy diodą a kulką,
Zwróć uwagę na końcówkę nad kulką. Widać tam odizolowany od reszty fragment z kulką. Wynika z tego, że obwód zamyka się przez obudowę maszyny, materiał i kulkę podłączoną do LED-a przez ten oddzielony element. U mnie to nie zdałoby egzaminu. Musiałbym spinać górną część krokodylkiem z materiałem, poza tym więcej obrabiam nieprzewodzącej materii.

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#14

Post napisał: Tomciowoj » 27 lip 2015, 22:23

Bicie promieniowe też pozostawia w tych czujnikach sporo do życzenia. Trzeba pokombinować z ustawianiem w uchwycie i o ile to możliwe nie wyjmować z oprawki.
Tworzywa też można bazować tylko trzeba mieć precyzyjną płytkę (o znanej na grubości),połączyć lub oprzeć na stole i włożyć pomiędzy kulkę a przedmiot obrabiany.
Tu ciekawe porównanie czujników:
[youtube][/youtube]
Ogólnie bardzo ciekawe filmy od tego Pana.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#15

Post napisał: rdarek » 28 lip 2015, 07:31

ezbig pisze: Zwróć uwagę na końcówkę nad kulką. Widać tam odizolowany od reszty fragment z kulką.....
To widzę na rysunku i jest logiczne, pytanie tyczyło się wewnątrz czujnika :mrgreen: jak już napisałem "Coś za łatwo dało się wyjąć :???: wętrzności" sądzę, że pomiędzy kulką a nogą diody ze zdjęcia RomanJ4 musi być przejście inaczej za chiny ludowe nie zadziała. :mrgreen:
Nadal czekam na informację czy kulka jest osadzona sztywno czy na jakiejś sprężynce?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#16

Post napisał: RomanJ4 » 28 lip 2015, 08:34

Na sprężynce, która odchyla się jeśli za mocno najedziemy na detal.
Obrazek
Kulka razem ze sprężynką jest odizolowana od korpusu wskaźnika plastikową tulejką dystansową której koniec widać między palcem korpusu a metalowym gniazdem kulki. Sprężynka ma stykowe połączenie elektryczne z diodą i resztą układy elektrycznego.
https://www.mcgill.ca/bme/files/bme/mil ... finder.pdf
Obrazek

Są oczywiście różne odmiany wskaźników (zamiast uchylnej kulki), np z zerową osią wskazań
Obrazek
nie trzeba pamiętać przy pozycjonowaniu o uwzględnieniu promienia kulki.
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#17

Post napisał: rdarek » 28 lip 2015, 12:50

RomanJ4 pisze:Na sprężynce, która odchyla się jeśli za mocno najedziemy na detal
I o to chodziło dzięki :grin: interesował mnie ten konkretny model a na wcześniej załączonym przekroju było to mało widoczne (nie mówię o izolacjach). Reasumując, budowa tego konkretnego modelu urządzenia jest prosta jak cep. Prostszy sposób pozycjonowania narzędzia jaki widziałem to igła umocowana na plastelinę do samego narzędzia (zasada jednego z czujników z filmu) świetnie się sprawdza przy wierceniu.

Martwi mnie połączenie "stykowe" wewnątrz (zakładam, że dioda jest sprawna a baterie nie rozładowane i są prawidłowo założone - polaryzacja) tu może pojawiać się problem z czujnikiem kol. slawek281p. W układzie występują niewielkie napięcia jak i prądy, wystarczy troszkę śniedzi lub nóżka nie trafi na konektor (pole styku) a dioda się nie zaświeci.
______________
Zapomniałem dodać, że przy tych wymiarach urządzenia zastosowanie buzzera oprócz diody to nie problem (wspomniano wcześniej, że takie modele występują) buzzer na 5v wraz z generatorem ma średnicę 12mm więc da się upchnąć w obudowie o średnicy 20mm

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#18

Post napisał: RomanJ4 » 28 lip 2015, 14:20

Mam tyle lat, a jak na razie nie zawiodło.. a jak nie działa to od razu widać.. (znaczy nie widać.. :mrgreen: )
pozdrawiam,
Roman


kubomanik
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 63
Rejestracja: 28 paź 2015, 21:13
Lokalizacja: Kraków

#19

Post napisał: kubomanik » 03 wrz 2016, 12:29

Podłączę się do tematu ponieważ odebrałem ostatnio świeżutki taki czujniczek. Założyłem baterie zgodnie z instrukcją i .. nie działa. :( Uszukałem się przerwy w obwodzie .. nic. W końcu ustawiłem miernik na sprawdzanie polaryzacji diody i ku mojemu zdziwieniu okazało się że tam gdzie powinien być plus jest minus ... Założyłem odwrotnie baterie to jest plusem do denka i czujnik działa. Być może komuś przyda się ta informacja .

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#20

Post napisał: RomanJ4 » 03 wrz 2016, 12:53

kubomanik pisze: ku mojemu zdziwieniu okazało się że tam gdzie powinien być plus jest minus
Ot, takie figle producenta... :mrgreen:
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”