złamany gwintownik - jak go usunąc z otworu ???

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: złamany gwintownik - jak go usunąc z otworu ???

#21

Post napisał: Butler » 09 wrz 2019, 08:28

Jak gwint przelotowy do daję koledze obok na Waterjeta i po kilku minutach po gwintowniku śladu nie ma.
Jak nieprzelotowy to mam problem i jakoś próbuję walczyć dremelem lub frezem węglikowym, ale efekty są różne.
Czasem to lepiej puścić kolejną sztukę na maszynie te 15 minut, niż 0,5 godziny męczyć się z dłubaniem gdzie efekty nie zawsze są wymierne.



Tagi:


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: złamany gwintownik - jak go usunąc z otworu ???

#22

Post napisał: Andrzej 40 » 15 wrz 2019, 17:56

Narzędzia do wykręcania złamanych gwintowników:

https://www.aliexpress.com/w/wholesale- ... _new_app=y

Spory wybór wymiarów i producentów oraz cen. Idea podobna do rozwiązania kolegi pavyan, który proponował zrobić coś podobnego ze złamanego gwintownika.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: złamany gwintownik - jak go usunąc z otworu ???

#23

Post napisał: jasiu... » 15 wrz 2019, 18:20

a nie lepiej dołożyć te pieniądze i kupić gwintownik dobrej firmy, który się nie urwie? Poza tym czasem warto w małych gwintach maszynowo zrobić gwint płytko, tylko początek, a resztę z czuciem dobrym gwintownikiem dogwintować. Nie widzę zastosowania dla wynalazków z ali.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: złamany gwintownik - jak go usunąc z otworu ???

#24

Post napisał: Andrzej 40 » 15 wrz 2019, 20:17

jasiu... pisze:
15 wrz 2019, 18:20
a nie lepiej dołożyć te pieniądze i kupić gwintownik dobrej firmy, który się nie urwie?
Dopłata niecałych 2$ do gwintownika dobrej firmy to ile procent ? Z gwarancją, że się nie złamie ?
Należy kupować dobre. Ale ręka do góry ci, którzy nie złamali gwintownika dobrej firmy :D. Nasze FWP chyba nie należały do tandetnych.
Oczywiście jest kwestią indywidualnego wyboru metoda i narzędzia. Ja uważam, że za 10 zł warto zaryzykować. Tym bardziej, że kolega pavyan sprawdził ten sposób. Jak ktoś ma możliwości może wykonać takie coś we własnym zakresie. Tylko czy warto tracić czas i materiał przy tej cenie.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: złamany gwintownik - jak go usunąc z otworu ???

#25

Post napisał: pavyan » 16 wrz 2019, 10:11

Ten "sposobik" działa dobrze, choć z krótkimi "palcami" tylko w miarę prostopadle ukruszony gwintownik można łatwo wykręcić.
Jak widzę, te z Aliex mają owe "palce" wydłużone i powinny być pomocne nawet w wypadku skośnie złamanego.
Ale może to być też wada - długie "palce" łatwiej złamać, pojawia się bowiem dłuższe ramię działania siły która próbuje to zrobić. Łatwo to jednak skorygować w razie potrzeby - szlifierka i po sprawie.

Chyba nigdy nie złamałem gwintownika większego niż M6, najczęściej leciały mi M4 i następne w kolejności M3 (ale prawdę mówiąc otwory M8, M10 gwintuję może kilka razy w roku :mrgreen:
Jeśli bym kupował u Chińczyków, to wykrętaki do M3, 4, 5 i ew. M6.
Szczególnie końcówkę do M3 (i może jeszcze M4) jest dość trudno wyszlifować - bo to maleństwo.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”