Szlifowanie kół zębatych z pomocą szlifierki do płaszczyzn

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

Szlifowanie kół zębatych z pomocą szlifierki do płaszczyzn

#1

Post napisał: kajpa » 22 kwie 2015, 09:28

Witam,

Mam pytanie czy, ktoś próbował szlifować koła zębate na szlifierce do płaszczyzn za wykorzystaniem podzielnicy i konika?
Wydaje mi się, że największy problem byłby z właściwym wyprofilowaniem ściernicy zgodnie z docelowym zarysem zęba.
W książce Ochęduszki, jest podana zasada działania takiej przystawki do profilowania, ale brak konkretów. Wydaje mi się,
że z punktu widzenia hobbysty temat jest dosyć ciekawy.

Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 22 kwie 2015, 10:40

NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 22 kwie 2015, 13:07

Kiedyś też zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, i technicznie jest to do zrobienia.
Ale problemem jest, jak słusznie zauważyłeś, wyprofilowanie w amatorskich warunkach właściwego kształtu ściernicy, oraz jego deprecjacja (kształtu) w miarę jej zużycia przy szlifowaniu większej ilości zębów.
Aby zmniejszyć to niekorzystne zjawisko, trzeba by zbierać bardzo mały naddatek z każdego zęba (praktycznie tylko dogładzać) i często sprawdzać oraz ewentualnie korygować kształt ściernicy, co nie będzie proste.
Myślałem nad takim rozwiązaniem by do profilowania kształtu ściernicy diamentowym ołówkiem (pojedyncze ziarno) zastosować skalowany np 5:1 wzornik, i przystawiany (w stałym punkcie mocowania względem tarczy ściernej !) mechanizm pantografowy z regulowanym skalowaniem by zachować skalę ściernicy do wzornika.
Tu byłby zmniejszający odpowiednio 5:1, działający na podobnej jak na poniższym rysunku zasadzie, gdzie wzornik byłby obrysowywany palcem wodzącym zamontowanym na dłuższym ramieniu (tu punkt C rysujący duży trójkąt), a obciągacz ściernicy byłby (obrotowo) zamocowany na końcu krótszego ramienia (w punkcie B rysującym mniejszy trójkąt)

Obrazek Obrazek
http://www.izlevideo.net/pantograf-641315.html

przestawianie punkty mocowania D G ramion krótszych na ramionach dłuższych oraz w punkcie E, służą zmianie skali odwzorowania

Trochę matematyki
Obrazek
The Mathematics

The figure at right shows the basic design of the pantograph. Point O is fixed, all struts have constant length, the structure pivots at L, M, N, a pointer at Q traces over the shape being enlarged, and the pen at P reproduces the shape on a larger scale. Figure LMQN is a parallelogram. It is important that points O, P, Q be collinear.

If you were making a model, you might find it easier to place pointer Q away from the pivot. In this case you would need to adjust the position of P to retain the collinearity of points O, P, Q.

Is it obvious that points O, Q, P in the figure will remain collinear as the structure moves? Well, yes, since triangles ONQ, OLP are always similar (S.A.S. similarity test, using ON : OL, NQ : LP and included angles). Hence angles NOQ and LOP are equal, and the result follows.

We easily see that the pantograph produces a mathematical enlargement. For by similar triangles ONQ, OLP, OQ : OP = ON : OL = a : a + c which is constant. Thus for example, if c = a the pantograph would double the size of the original figure.
http://mimuw.edu.pl/delta/artykuly/delt ... dstein.pdf

Obciągacz musi być zamocowany obrotowo by móc ustawiać obciągacz do obciągnięcia obu stron tarczy ściernej. Całość musiała by być dość stabilna, ale to juz kwestia techniczna, kilka przykładów..

Obrazek Obrazek Obrazek [
pozdrawiam,
Roman


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#4

Post napisał: IMPULS3 » 22 kwie 2015, 16:26

kajpa pisze: Wydaje mi się,
że z punktu widzenia hobbysty temat jest dosyć ciekawy.
Raczej tylko dla osób lubiących się opracować. :) Chyba najgorsza metoda na taką obróbkę. Nie dość że ciężko ustawić ściernicę względem koła aby naddatek na szlif był minimalny to kształt ściernicy tylko dla jednej ilości zębów. Wystarczy że koło będzie miało jeden ząb wiecej i profilowanie ściernicy od nowa. :)
Pomijam juz to że szlifierka nie ma blokady stołu w osi Y, a to może się skończyć żle dla koła i sciernicy. :)


Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

#5

Post napisał: kajpa » 22 kwie 2015, 22:19

Dziękuje wszystkim za odpowiedź, a w szczególności koledze RomanJ4, za wyczerpujący wykład :mrgreen:. W PDF-ie podesłanym prze kolegę zibi, opisane są profesjonalne rozwiązania nieosiągalne dla amatora (ze względów na koszty), traktuje to raczej jako ciekawostkę.
Dla uzupełnia rozwiązanie z książki o którym mówiłem:


Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”