Problem z uchwytem VDI Hyundai Kia skt28lm

Urwane śruby, zerwane gwinty

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
qln
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2023, 08:02

Problem z uchwytem VDI Hyundai Kia skt28lm

#1

Post napisał: qln » 29 lip 2023, 08:27

Witam wszystkich i od razu przechodzę do rzeczy, otóż w mojej firmie mam tokarkę Hyundai Kia SKT 28LM, 12 narzędzi w rewolwerze napędzanych i statycznych. Niestety zdarzyło się tak że w statycznej oprawce do wytaczaków\wierteł ( cylindryczny otwór na tuleje redukcyjne) zostały zerwane 3 gwinty śrub kontrujących (m12) ... Nie było by aż tak wielkiego problemu gdyby te gwinty były zwyczajnie zużyte i trzeba by je tylko poprawić ale na tą chwilę jeden z otworów da się poprawić gwintownikiem, w drugim tkwi przewiercona na wylot i odcięta śruba a w trzecim złamany wykrętak ...
W związku z tym zwracam się z prośbą o pomoc co z takim bigosem zrobić. Po obejrzeniu tego wszystkiego mam taki pomysł żeby
wyjąć ten uchwyt i rozwiercenie na m14.
i tu drugie pytanie jak wyjąć ten uchwyt z rewolweru ? wrzucam zdjęcia i liczę na Waszą pomoc.
Załączniki
IMG_20230706_061307.jpg
IMG_20230706_061303.jpg
0982a74743fa810022f5fc726588.jpg




Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Problem z uchwytem VDI Hyundai Kia skt28lm

#2

Post napisał: Robert_K » 29 lip 2023, 08:46

Odkręcasz śrubę od przodu na tarczy pod oprawką i oprawka wychodzi na zewnątrz. Co do gwintów to ja bym to rozwiercił a później wstawił helicoil na ten rozmiar gwintu, który był oryginalnie.

Pozdrawiam.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problem z uchwytem VDI Hyundai Kia skt28lm

#3

Post napisał: Steryd » 29 lip 2023, 09:27

Ja bym jednak zrobił większy. Helicoil jest dobry jak się za czesto nie wykręca, tutaj odkręcanie i dokrecanie jest codziennością. Rozważ tylko jakiś drobnozwojny gwint- M14x1,5?
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
qln
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2023, 08:02

Re: Problem z uchwytem VDI Hyundai Kia skt28lm

#4

Post napisał: qln » 29 lip 2023, 10:12

Dziękuję za tak szybką odpowiedź, też skłaniałbym się do tego aby zrobić tam drobnozwojny m14. Ogólnie teraz patrzyłem z operatorem że te otwory są symetryczne (3 u góry i 3 u dołu). Na dole tego uchwytu są śruby ( chyba )centrujące tą tuleję w uchwycie narzędziowym i też są na m12, więc teoretycznie można by tylko zamienić to wszytko miejscami... Ale to już w późniejszym czasie.
Na tą chwilę ( zanim odczytałem Wasze odpowiedzi) próbowałem odkręcić śrubę oznaczoną na zdjęciu strzałką >czerwoną<.
Najpierw jest kontra z gwintem drobnozwojnym m14 a potem szpilka m10 i uchwyt ani drgnął...
Może jeszcze jest coś co go trzyma ?
Myślę że na pewno nie są to te zaznaczone > niebieskim< okręgiem bo ich jest tylko 4 i myślę że one są od tej czołowej tarczy z numerami.
Zastanawiam się co do tej śruby którą oznaczyłem strzałką>zieloną<...
Macie jakiś pomysł jak to wytargać bez niszczenia czegokolwiek?
Btw na zdjęciu białą strzałką zaznaczyłem profesjonalnie złamany wykrętak do urwanych śrub...
Dziękuję z góry za pomoc. Obrazek


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problem z uchwytem VDI Hyundai Kia skt28lm

#5

Post napisał: Steryd » 29 lip 2023, 11:13

Na pewno to zaznaczone czerwoną strzałką, ale może być tak, że akurat ta jest od kolejnego noża, ale skoro to vdi, to mocowanie powinno być poniżej. Ewidentnie otwory są po skosie, więc kamienie dociskające tam właśnie siedzą. Nie ma z tyłu otworu, zeby pchnąć kamień skoro sruba dociskająca wychodzi?

Dodane 1 minuta 48 sekundy:
Chyba że inaczej. Wykręć tę "kontrę" a potem śruba m10 w prawo. Ona może być do wypychania kamienia.
Można?
Morzna!!!


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z uchwytem VDI Hyundai Kia skt28lm

#6

Post napisał: lepi » 29 lip 2023, 11:35

Podjedź do kogoś kto ma mocowanie VDI to pokaże ci jak to działa bo coś wydaje mi się, że prędzej coś popsujesz niż naprawisz.


Autor tematu
qln
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2023, 08:02

Re: Problem z uchwytem VDI Hyundai Kia skt28lm

#7

Post napisał: qln » 31 lip 2023, 08:38

Steryd pisze:
29 lip 2023, 11:13
Na pewno to zaznaczone czerwoną strzałką, ale może być tak, że akurat ta jest od kolejnego noża, ale skoro to vdi, to mocowanie powinno być poniżej. Ewidentnie otwory są po skosie, więc kamienie dociskające tam właśnie siedzą. Nie ma z tyłu otworu, zeby pchnąć kamień skoro sruba dociskająca wychodzi?

Dodane 1 minuta 48 sekundy:
Chyba że inaczej. Wykręć tę "kontrę" a potem śruba m10 w prawo. Ona może być do wypychania kamienia.
Z tyłu niestety nic nie ma, żadnego otworu, dowiedziałem się za to że z 10 lat nikt nie wyciągał żadnych narzędzi z rewolweru...
Dziś lub jutro z operatorem spróbujemy rozruszać delikatnie ten klin + wd-40. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”