Prąd stały a bezpieczeństwo

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Prąd stały a bezpieczeństwo

#11

Post napisał: slawek281p » 27 lut 2015, 18:46

pioterek pisze:Tak jak pisałem, diody nie są potrzebne, czyli AC w zupełności starczy. Transformator toroidalny może być, ale wyszukaj mocniejszy, tak ze 400W, po to by nie pracował na pełnej mocy czyli by miał jej spory zapas. I jeszcze co do zciemniacza, to po to by nie spalić go przy włączaniu to w szereg z transformatorem włącz żarówkę z 200Wat którą po chwili należy mostkować -zwierać. Inaczej zciemniacz polegnie i taką procedurę włączania trzeba stosować za każdym włączaniem transformatora. Zamiast żarówek można zastosować stare żelazko od prasowania, byle nie mocniejsze od 450Wat.
A jakby do transformatora toroidalnego zamiast ściemniacza dać regulator obrotów np.
http://www.setta.pl/setta-produkty/went ... atory.html

bo nie chcę kombinować z żarówkami, chcę po prostu włączać i wyłączać drut oporowy z możliwością regulacji mocy grzania.

Może jeszcze zamiast regulatora obrotów coś takiego:

http://allegro.pl/listing/listing.php?b ... za%C5%82ki



Tagi:

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#12

Post napisał: pioterek » 27 lut 2015, 19:26

Nie wiem, nie znam tych produktów, więc nie chcę się wypowiadać. Czytałem natomiast na temat regulatora do spawarki, i myślę, że da radę.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1159128.html
ten układ chyba ma w sobie ogranicznik prądu włączeniowego, ale sam poczytaj.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#13

Post napisał: RomanJ4 » 27 lut 2015, 19:59

Transformator 230/24V(lub12V) i ściemniacz oświetlenia po stronie pierwotnej do regulacji, i jedziemy!
Obrazek http://www.motylasty.pl/warszt_3.html
Tak to się drzewiej robiło...

Można też..
pozdrawiam,
Roman


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#14

Post napisał: pukury » 27 lut 2015, 20:47

witam.
trafa toroidalne jakoś źle pracują z takimi ściemniaczami .
przynajmniej ja miałem takie problemy.
pozostaje - spróbować :lol:
zresztą temat był wałkowany i na naszym forum i na elektrodzie .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


zdzicho
Posty w temacie: 6

#15

Post napisał: zdzicho » 28 lut 2015, 15:37

Troidy załącza się w szczycie napięcia,a taki ściemniacz tego nie zapewnia,chyba ,ze obetniemy połowę mocy. Ogólnie ściemniacze przeznaczone są do obciążeń rezystancyjnych ,a nie indukcyjnych. Pewną poprawę moze dać włączenie gasika szeregowego 100nF+ 50-60 omów równolegle do uzwojenia pierwotnego.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#16

Post napisał: Andrzej 40 » 03 kwie 2015, 01:26

zdzicho pisze:Troidy załącza się w szczycie napięcia,a taki ściemniacz tego nie zapewnia,chyba ,ze obetniemy połowę mocy. Ogólnie ściemniacze przeznaczone są do obciążeń rezystancyjnych ,a nie indukcyjnych. Pewną poprawę moze dać włączenie gasika szeregowego 100nF+ 50-60 omów równolegle do uzwojenia pierwotnego.
Nie tylko toroidy ale wszelkie obciążenia z indukcyjnością dobrze jest włączać w "zerze", nie w szczycie napięcia. Unika się tym sposobem przepięć.


zdzicho
Posty w temacie: 6

#17

Post napisał: zdzicho » 03 kwie 2015, 20:19

Gdzie kolega to wyczytał?. Zgłębiaj temat ,a dowiesz ,się ,ze obciążenia indukcyjne najlepiej załączać w szczycie . Jak masz pojęcie o urządzeniach indukcyjnych i prądzie przemiennym ,to sam wykoncypujesz dlaczego.W zerze najlepiej załączać obciążenia rezystancyjne.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#18

Post napisał: Andrzej 40 » 03 kwie 2015, 23:52

zdzicho pisze:Gdzie kolega to wyczytał?. Zgłębiaj temat ,a dowiesz ,się ,ze obciążenia indukcyjne najlepiej załączać w szczycie . Jak masz pojęcie o urządzeniach indukcyjnych i prądzie przemiennym, to sam wykoncypujesz dlaczego. W zerze najlepiej załączać obciążenia rezystancyjne.
Jakieś tam pojęcie mam, udało mi się nawet skończyć studia na elektronice. Ale może to nie wystarcza. Przy okazji - wszystko najlepiej załączać w zerze, rezystancję też, chociaż w tym przypadku nie występują stany nieustalone.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#19

Post napisał: pukury » 04 kwie 2015, 00:13

witam.
ale w tym wypadku następuje przesunięcie max prądu w stosunku do max napięcia .
z uwagi na indukcyjność w układzie .
coś takiego o uszy mi się obiło.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#20

Post napisał: Andrzej 40 » 04 kwie 2015, 02:50

pukury pisze:witam.
ale w tym wypadku następuje przesunięcie max prądu w stosunku do max napięcia
z uwagi na indukcyjność w układzie .
Tak jak kol. "się obiło" :wink: na indukcyjności zawsze występuje przesunięcie prądu względem napięcia o 90 stopni (teoretyczna czysta indukcyjność), z tym że prąd jest opóźniony w fazie o te 90 stopni przy przebiegu sinusoidalnym w stanie ustalonym. W praktyce nie mamy do czynienia z idealną indukcyjnością i kąt przesunięcia zwykle jest mniejszy. Trudno nazwać załączanie przy max. napięciu stanem ustalonym. Jest to jakby podanie impulsu. Załączanie przy przejściu napięcia przez zero powoduje wolniejsze narastanie prądu. Już nawet bez teorii - przy napięciu 0V prąd nie popłynie.
Używane przy załączaniu transformatorów (nie tylko) elektroniczne "przekaźniki" (Solid State Relay) załączają przy przejściu napięcia przez zero i zabezpieczają przed "wywaleniem korków".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”