Frezarka i tokarka stołowa - co kupić do drobnych prac?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

#21

Post napisał: wonsz_rzeczny » 18 lut 2015, 00:47

RomanJ4 pisze:
wonsz_rzeczny pisze: przypominam sobie filmik gdzie do tokareczki był przystawiony czujnik zegarowy i gościu odginał łoże ręką.
Z tokarką L=500-700 daj Ci Boże zdrowie (nawet z dobrą 300-tką), a można na nich wykonać już sporo poważnych prac..
Skoro tak to myślę, że nie ma co więcej kombinować. Czy na dłuższą metę warto bawić się w jakieś przeróbki tej tokarki? Np. mocniejszy silnik i falownik?
Zostałoby około 11k na frezarkę. Ale z ograniczeniem gabarytowym.
Też coś od makteka szukać? Czy może ktoś poleci inną firmę oferującą podobny sprzęt?



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#22

Post napisał: RomanJ4 » 18 lut 2015, 01:04

wonsz_rzeczny pisze:Czy na dłuższą metę warto bawić się w jakieś przeróbki tej tokarki?
zawsze warto jak mamy chęć i możliwość.
co do frezarki to musisz sobie najpierw określić jakie pole robocze (X x Y) Cię interesuje, potem dobiera się resztę..
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#23

Post napisał: skrzat » 18 lut 2015, 01:13

wonsz_rzeczny pisze:Ale z ograniczeniem gabarytowym.
Gabarytowym czy z wniesieniem na drugie piętro? Jeżeli to pierwsze to nie zrażaj się wagą, traktuj ją jako największy plus zakupu. Ta frezarka typu "maktek" do którego dałem link wcale nie jest dużo większa gabarytowo od popularnej ZOŚKI, jedynie potrzebuje trochę więcej miejsca przy używaniu, co można pogodzić.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

#24

Post napisał: wonsz_rzeczny » 18 lut 2015, 01:21

skrzat pisze:
wonsz_rzeczny pisze:Ale z ograniczeniem gabarytowym.
Gabarytowym czy z wniesieniem na drugie piętro? Jeżeli to pierwsze to nie zrażaj się wagą, traktuj ją jako największy plus zakupu. Ta frezarka typu "maktek" do którego dałem link wcale nie jest dużo większa gabarytowo od popularnej ZOŚKI, jedynie potrzebuje trochę więcej miejsca przy używaniu, co można pogodzić.
Warsztacik ma bardzo małą powierzchnię. Metr stołu to zdecydowanie za dużo. Powiedziałbym, że 800 to max.
No i frezarka mimo wszystko nie będzie najważniejszą maszyną w warsztacie. Prym wiodą szlifierki taśmowe. Z jednej strony nigdy nie wiadomo co będzie trzeba frezować ale z drugiej strony nie chcę przesadzić, bo pewnie nie wykorzystam nawet w połowie potencjału.
Chcę coś co sobie poradzi głównie z nożami i nie będzie problemu z ewentualnym dodaniem napędów i przerobieniu na cnc.

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#25

Post napisał: skrzat » 18 lut 2015, 01:25

wonsz_rzeczny pisze:Chcę coś co sobie poradzi głównie z nożami i nie będzie problemu z ewentualnym dodaniem napędów i przerobieniu na cnc.
Więc radził bym wykorzystać dofinansowanie na resztę nowych maszyn, a samą frezarkę kupić używaną - fxb-12 itp.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

#26

Post napisał: wonsz_rzeczny » 18 lut 2015, 01:37

skrzat pisze:
wonsz_rzeczny pisze:Chcę coś co sobie poradzi głównie z nożami i nie będzie problemu z ewentualnym dodaniem napędów i przerobieniu na cnc.
Więc radził bym wykorzystać dofinansowanie na resztę nowych maszyn, a samą frezarkę kupić używaną - fxb-12 itp.
Ale poza frezarką i tokarką właściwie niczego innego nie potrzebuję. Głównie na te dwie maszynki biorę dofinansowanie. Resztę mam lub bez problemu zrobię samemu.
Więc muszą być nowe.
Ale... Jest szansa no powiększenie warsztatu o kilka metrów. Zmieściłoby się coś takiego i cena przystępna: http://www.maktek.pl/frezarka-uniwersal ... rodukt-689
Wygląda dosyć solidnie jak na Azjatkę. Ale to już i tak maximum ile mógłbym wcisnąć. Również maximum cenowe. No ale jeśli kupiłbym frezarkę poniżej 10k to może starczyłoby dodatkowo na piłę taśmową, bo to bardzo przydatne choć niekonieczne narzędzie.
Problem w tym, że jest bardzo duża rozbieżność. Jedni polecają nawet Zośkę, a inni sprzęt dużo większy i droższy. Może warto szukać czegoś pomiędzy, ale wciąż stołowego?

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#27

Post napisał: skrzat » 18 lut 2015, 01:43

To dalej jest frezarka którą polecałem tyle, że bez dodatków typu posuw poprzeczny, odczyty cyfrowe, opcja poziomej itp. Wymiary zewnętrzne są takie same.

Co do piły taśmowej - dostałem ją prawie gratis przy zakupie maszyn u nich więc jak się zdecydujesz na makteka to sugeruje osobiste odwiedziny i mocno negocjować.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2015, 01:58 przez skrzat, łącznie zmieniany 1 raz.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

#28

Post napisał: wonsz_rzeczny » 18 lut 2015, 01:58

skrzat pisze:To dalej jest frezarka którą polecałem tyle, że bez dodatków typu posuw poprzeczny, odczyty cyfrowe, opcja poziomej itp. Wymiary zewnętrzne są takie same.
Czyli w razie co to bez problemu da się dokupić/dorobić dodatkowe komponenty?

Wygląda to trochę tak, jakbym był cholernie uparty na mniejsze i tańsze maszynki ale po prostu nie chcę jakiegoś giganta, który zajmie pół warsztatu, a dziennie popracuje godzinę.
Dlatego ciężko jest mi się zdecydować.

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#29

Post napisał: skrzat » 18 lut 2015, 02:03

wonsz_rzeczny pisze:Czyli w razie co to bez problemu da się dokupić/dorobić dodatkowe komponenty?
No właśnie nie... Nie da się osobno dokupić chyba nic oprócz odczytów i układu chłodzenia. To jest na tyle "chińskie", że finansowo nie opłaca się samemu dorabiać czegokolwiek.

Radzę przed zakupem obejrzeć i przetestować osobiście kilka-kilkanaście tego typu maszyn rożnych importerów.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

#30

Post napisał: wonsz_rzeczny » 18 lut 2015, 02:23

skrzat pisze:
wonsz_rzeczny pisze:Czyli w razie co to bez problemu da się dokupić/dorobić dodatkowe komponenty?
No właśnie nie... Nie da się osobno dokupić chyba nic oprócz odczytów i układu chłodzenia. To jest na tyle "chińskie", że finansowo nie opłaca się samemu dorabiać czegokolwiek.

Radzę obejrzeć i przetestować osobiście kilka-kilkanaście tego typu maszyn przed zakupem.
Hmmm... to skoro przy takiej cenie i tak nie ma w komplecie niektórych rzeczy to może lepiej kupić coś takiego?
http://www.maktek.pl/frezarko-wiertarka ... rodukt-360
Jestem niemal przekonany, że powyższa frezarka by mi do większości prac wystarczyła. Parametry wydają mi się w porządku, waga konkretna, gabaryty fajne. Nawet zx7016 by wystarczyła ale w razie nagłej potrzeby nie zrobiłaby niczego cięższego. A tu jednak zapas mocy jakiś jest. I nawet nie musiałbym warsztatu przebudowywać, bo mam gdzie postawić już teraz. Tylko czy np. stopniowa regulacja obrotów wystarcza? Czy dałoby się falownik w przyszlości zamontować i posuwy na stole? Z ofert makteka wydaje mi się najrozsądniejsza. No i fajnie jednak w jednej firmie wszystko brać. Może się rzeczywiście uda jakiś rabat załatwić. Sam już nie wiem. Mętlik w głowie :D


edit: co do przetestowania i obejrzenia to wydałbym majątek na podróże po kraju. Mieszkam na totalnym odludziu i wszędzie mam daleko. O czasie na takie podróże nawet nie wspominając. Mam w sumie na to wszystko około miesiąca.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”