Wyjmowanie narzędzia ze stożka bez wybijania

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

Wyjmowanie narzędzia ze stożka bez wybijania

#1

Post napisał: clipper7 » 12 wrz 2014, 19:36

Witam,
większość moich maszyn ma mocowanie narzędzia za pomocą gniazda ze stożkiem Morse'a. W przypadku np. frezarek, narzędzie jest zaciągane w gnieździe śrubą przez całą długość wrzeciona. Wyjmowanie narzędzia wykonuję poprzez poluzowanie śruby i wybicie narzędzia odpowiednim uderzeniem "miękkiego" młotka.
W kilku DTR'kach do starych, polskich, obrabiarek widziałem wzmianki dot. usuwania narzędzi w inny sposób, cytat:
"Do mocowania narzędzi w gnieździe wrzeciona służy śruba zaciskowa, umożliwiająca wyjęcie narzędzia bez wybijania go, a tym samym zabezpieczająca łożyska przed przed uszkodzeniem poprzez niedopuszczalne wybijanie ich z gniazda."
Nie dysponuję żadnym rysunkiem wyjaśniającym działanie takiej metody. Mogę jedynie przypuszczać, że wykorzystuje się końcówkę wrzeciona mającą gwint zewnętrzny.
Może któryś z kol. ma jakąś wiedzę na ten temat ?


Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16236
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Wyjmowanie narzędzia ze stożka bez wybijania

#2

Post napisał: kamar » 12 wrz 2014, 19:55

clipper7 pisze:Witam,
większość moich maszyn ma mocowanie narzędzia za pomocą gniazda ze stożkiem Morse'a.
Z morsem nie będzie tak latwo. Jeżeli masz spory przelot to odpowiednio zrobiona śruba wypchnie narzędzie ale przy ø10 czy ø12 nie da rady.
Tu masz wyciskane narzędzie ale na ISO.
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2014, 21:17 przez kamar, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 12 wrz 2014, 20:29

Prosze bardzo
http://dodane.pl/folder/123959/Upload_2 ... 2_20:36:39
Tu jeszcze taki szkic mam nadzieje ze jasno wyjaśniający działanie tego ustrojstwa . Bo na rysunkach z dtr-ek nie koniecznie to ładnie widać .
http://dodane.pl/file/1358728/sciaganie_sruby.zip
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2014, 21:11 przez skoti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 12 wrz 2014, 20:39

clipper7 pisze:W kilku DTR'kach do starych, polskich, obrabiarek widziałem wzmianki dot. usuwania narzędzi w inny sposób, cytat:
"Do mocowania narzędzi w gnieździe wrzeciona służy śruba zaciskowa, umożliwiająca wyjęcie narzędzia bez wybijania go, a tym samym zabezpieczająca łożyska przed przed uszkodzeniem poprzez niedopuszczalne wybijanie ich z gniazda."
Nie dysponuję żadnym rysunkiem wyjaśniającym działanie takiej metody.
Otóż generalnie obracając śrubę wrzeciona (z ang. drawbar) która wciąga chwyt Morse'a w gniazdo
Obrazek Obrazek

w przeciwna stronę (czyli odkręcając), powodujemy wypychanie tego chwytu z gniazda, bo śruba ma kołnierz który zapiera się o tuleję wrzeciona, albo rowek do przetyczki służącej w tym samym celu.
Widać to na tym zdjęciu, wystaje tylko kwadratowa końcówka pod klucz, i na przekrojach (przetyczka)
Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

fakt, że nieraz trzeba się nieźle zaprzeć by stożek puścił..
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 13 wrz 2014, 19:04

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia, to wygląda mniej więcej tak, jak sobie wyobrażałem. Zmartwili mnie kol. kamar i RomanJ4, mam stożki MK2, MK3 i MK4, zastosowanie tej metody będzie ograniczone. Mam nadzieję, że da radę wycisnąć stożek z czujnikiem zegarowym, bo młotek się do tego zdecydowanie nie nadaje. W pozostałych przypadkach chyba jednak brutalna siła :cool:
Punkciki poszły, dzięki.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 13 wrz 2014, 19:56

No przede wszystkim taka "szpilka" nie może być z marchewki, bo gwint zaraz poleci.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”