Piła ramowa

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#31

Post napisał: ostanislaw » 01 paź 2015, 19:54

Mam jeszcze takie pytanie czy jest jakaś metoda sprawdzenia naprężenia brzeszczotu w piłce? Ramka stalowa od piłki ręcznej jest stosunkowo elastyczna i nie grozi zbytnim naprężeniem brzeszczotu. Natomiast żeliwna rama piły mechanicznej jest bardzo sztywna i łatwo przeholować z naprężaniem.


Pozdrawiam
ostanislaw

Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 11568
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#32

Post napisał: RomanJ4 » 01 paź 2015, 22:21

Brzeszczot musi być dobrze naprężony, musi "jęczeć" jak się w niego pstryknie. Innej "warsztatowej" metody nie znam. Jak za mocno naprężysz, to rozerwiesz oczka bo zazwyczaj środek szerokości i tak jest elastyczny..
pozdrawiam,
Roman


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#33

Post napisał: ostanislaw » 02 paź 2015, 21:16

Dzisiaj doregulowałem swoją piłę. I mogę przedstawić pierwsze spostrzeżenia z brzeszczotami od ręcznej piły do metalu założonymi na piłę ramową (300mm)
Brzeszczoty HSS nie nadają się do cięcia. Jak zauważyłem w połowie brzeszczotu ciężar ramienia powoduje jego ugięcie a przy końcówce następuje gwałtowne obciążenie i brzeszczot pęka jak szkło.
Brzeszczot BiMetal radzi sobie z tym obciążeniem i nadaje się do cięcia drobnicy np pręty do 20mm, kątowniki, płaskowniki. takiego cięcia na warsztacie mam 80%
Dziś ucięłem tloczysko z siłownika 50mm brzeszczot BiMetal z chłodzeniem (100ml emulsji) w czasie 10min. Brzeszczot nie ma wielkich śladów zużycia.
Minusem jest jednak to że brzeszczot jest dosyć elastyczny i przy cięciu grubych materiałów ugina się powodując schodzenie rzazu w bok.
Do cięcia pełnych materiałów trzeba stosować brzeszczoty oryginalne.. W moim wypadku takie cięcie wypada rzadko więc piła na codzień będzie miała Bi Metal.
Chłodzenie kroplówkowe u mnie się sprawdza, zarówno przy drobnicy jak i przy grubym materiale.

Roman masz u mnie + !)

Mam jeszcze takie pytanie czy ktoś próbował wykonać otwór w brzeszczocie do piły ramowej? Chodzi oczywiście o przekalibrowanie brzeszczotu 400mm na 300mm.
Pozdrawiam
ostanislaw

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 11568
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#34

Post napisał: RomanJ4 » 02 paź 2015, 23:40

Wiertłem lub frezem węglikowym powinno iść, z tym że wiertarka dla frezu, zwłaszcza z płaskim czołem, to nie najszczęśliwsze rozwiązanie.
Możesz popróbować wiertłem widiowym przeszlifowanym jak do stali (bez fazy ujemnej na krawędzi skrawającej), z chłodzeniem naftą (wierciłem tak widią hartowaną stal na łapki sprzęgłowe)
Ostatecznie ścierniczkami..
pozdrawiam,
Roman


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7547
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#35

Post napisał: IMPULS3 » 03 paź 2015, 00:29

Jedna uwaga, oryginalne brzeszczoty mają miejsce mocowania nie hartowane więc są dość elastyczne pod względem ułożenia, i jak próbowałem w ten sposób skracać brzeszczoty to niestety ale miały tendencje do pękania.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#36

Post napisał: rdarek » 03 paź 2015, 19:27

Próbowałem wiertła z dodatkiem cobaltu ale nawet nie ruszyło brzeszczotu. Wierciłem więc wiertłem węglikowym z chwytem 3mm tylko wiertarka do D i wiertło długo nie wytrzymywało (pękało). Brzeszczoty skracałem nacinając szlifierką i łamałem


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#37

Post napisał: ostanislaw » 03 paź 2015, 21:37

Brzeszczot przewiercony. nie ucierpiało przy tym żadne wiertło. Otwór wykonałem spawarką elektrodą 2mm. Wyszedł otwór o średnicy ok 4mm. potem rozpiłowałem go do średnicy ok 6mm za pomocą iglaka diamentowego przy okazji korygując położenie otworu. Razem z piłowaniem zajęło mi to trochę więcej niż godzinę.
Mam brzeszczot maszynowy o podziałce 6 zębów/cal.

Ucięłem tym brzeszczotem ten sam co w poprzednio wałek. Czas cięcia 14min. i dodatkowo było obciążenie przesunięte na max.
Pozdrawiam
ostanislaw


zibi201
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 294
Rejestracja: 13 gru 2013, 20:07
Lokalizacja: Poznań

#38

Post napisał: zibi201 » 29 maja 2016, 21:36

Kiedyś na tym lub innym forum ktoś zamieścił skan projektu piły ramowej z jakiegoś polskiego czasopisma. Ściągnąłem go, niestety przepadł gdzieś u mnie na dysku. Czy któryś/aś z kolegów/koleżanek kojarzy ten projekt i mógłby mi dać linka lub zamieścić go tu? Będę bardzo wdzięczny.


zibi201
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 294
Rejestracja: 13 gru 2013, 20:07
Lokalizacja: Poznań

#39

Post napisał: zibi201 » 19 cze 2017, 21:11

Nabyłem maleństwo jak poniżej. Nie ma silnika. Nie chce dokładać płyty z wielkim silnikiem, zresztą to byłby przerost formy nad treścią przy takich wymiarach maszyny. Poprzedni właściciel doradzał silnik od maszyny do szycia, ale one mają obroty powyżej 4000obr/min... Myślę nad silniczkiem od wycieraczek samochodowych, widziałem takie piły na youtubie. Problem w tym czym to zasilać? Większość poleca zasilacze komputerowe, ale trochę to duże. Czy ktoś ma inny pomysł?
Drugie pytanie, jak zrobić "radełkowanie" na płaskiej powierzchni? Szczęki imadła są równe, a chciałbym żeby lepiej trzymały.
Maszynka wydaje mi się całkiem fajna, wygląda na jakiś wyrób fabryczny albo szkolny.
Nawet ma kasowanie luzów na suwadle.
Obrazek
Na wałku jest koło pasowe z dwoma rowkami. Czy da się do tego dokupić pasek ?
EDIT: Chyba łapię-tam szły dwa cienkie paski, jak w starych maszynach do szycia?
Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 11568
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#40

Post napisał: RomanJ4 » 20 cze 2017, 10:59

zibi201 pisze:Drugie pytanie, jak zrobić "radełkowanie" na płaskiej powierzchni?
Takimi domowymi sposobami to:
- walcujesz radełkiem zamocowanym we wrzecionie frezarki(bez obrotów) po płaskiej powierzchni zamocowanej na przesuwanym w osi x stole krzyżowym.
Obrazek

Być może ze nawet w większej wiertarce z imadłem krzyżowym by się moletowanie udało.
Pczywiście stal do radełkowania nie może być utwardzona (przed hartowaniem).

- podobnie na strugarce (tyle, że narzędzie się przesuwa a nie materiał), można wąskim radełkiem lub klasycznie strugać,
[youtube][/youtube]

- można też (łatwiej) naciąć rowki zębów flycutterem z założonym spiczastym nożem (np NNZc, itp)
Obrazek Obrazek
[youtube][/youtube]
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”