Piła ramowa

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
piotrfire
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 344
Rejestracja: 01 lis 2012, 14:20
Lokalizacja: prawie wrocław

#11

Post napisał: piotrfire » 09 wrz 2014, 21:25

Witam ponownie. Jestem już po zakupie , dzisiaj były pierwsze testy wałek 80mm pokonała w 30 min. Mam pytanie gdzie można kupić tanio brzeszczoty? Jedyne jakie znalazłem w necie to Globusa za 30zł szt , trochę drogo. Są jakieś inne marki dostępne na naszym rynku? Druga sprawa to sam brzeszczot a dokładnie ilość zębów obecnie mam założony HSS 300x32x1,6 , 6 zębów na cal. Czy to dobry brzeszczot do zwykłej nie utwardzanej stali? Nie znalazłem innych z większą lub mniejszą ilością zębów. Proszę o poradę.



Tagi:


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#12

Post napisał: trzasu » 09 wrz 2014, 21:42

piotrfire pisze: wałek 80mm pokonała w 30 min.
Strasznie długo ...

co do brzeszczotów to np czeskie brzeszczoty Pilany

Ale z tego co widze dystrybutor nie posiada tej dlugosci (300 mm), może sprowadzą ?

http://www.tnijtaniej.pl/category/brzeszczoty-maszynowe

Cena (podana dla 400 mm) jakoś zdecydoanie niższa nie bedzie od tych Globusowych.

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#13

Post napisał: Mat3ys » 09 wrz 2014, 21:50

Fajna ta samoróbka tylko zamiast kształtownika wałki na łożyskach liniowych. Ile obrotów motoreduktor należało by zastosować ?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 11586
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#14

Post napisał: RomanJ4 » 09 wrz 2014, 22:23

Ilość zębów(podziałka) powinna zależeć od grubości materiału jaki kolego przecinasz
Im grubszy materiał, tym rzadszy i większy ząb, z większym wrębem, bo wtedy wiór skrawany na dłuższej drodze (dłuższy) ma się gdzie pomieścić zanim opuści materiał. I na odwrót, przy przecinaniu cienkich materiałów, np blach, kształtowników, profili zamkniętych, gruby ząb szarpał by materiał bo wpadałby wrębem w przekrój. Twardość stali odgrywa mniejszą rolę.
Tu trochę teorii
http://www.koro.net.pl/pl/poradnik/pily ... lnych.html
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 9129,d.ZGU
http://www.hafen.pl/baza-wiedzy/maszyny ... talu,9,1,3
W praktyce ja np mam do ciecia grubych materiałów brzeszczoty z podziałką 4/', a do profili, ceowników, i innych cienkich - z podziałką 14/' i 16/'. I to w zasadzie wystarczy..
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
piotrfire
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 344
Rejestracja: 01 lis 2012, 14:20
Lokalizacja: prawie wrocław

#15

Post napisał: piotrfire » 16 wrz 2014, 12:52

Ostatnie pytanie. Moja ramówka tnie grawitacyjnie jak założyć brzeszczot zębami do przodu czy do tyłu? W ręcznych jest to oczywiste a w ramówce? Dodam że przy powrocie ramię się nie unosi (brzeszczot jest cały czas w kontakcie z materiałem)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 11586
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#16

Post napisał: RomanJ4 » 16 wrz 2014, 13:23

Ja mam tez bez unoszenia, i mam do siebie(silnika) - działa dobrze. Ze względu na to, że kąt ramienia w stosunku do podstawy (i materiału) jest rozwarty, to chyba lepsze rozwiązanie, mniej podatne na "podskakiwanie" przy ruchu roboczym. Zresztą zacisk materiału stałą szczękę(czyli bardziej wytrzymałą i statyczną) ma od wewnątrz.
pozdrawiam,
Roman


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#17

Post napisał: ostanislaw » 28 wrz 2015, 21:20

Doklejam się do istniejącego tematu bo nie warto zakładać nowego.
Kupiłem piłę ramową http://allegro.pl/pila-ramowa-do-metalu ... 93988.html z tej aukcji. Piła jest w porządku chodzi cicho i bez luzów. Zasilanie 220V moc 300W. Szybkość pracy ok 60-65 cykli/min. Długość brzeszczotu 300mm.
Zamierzam ją jednak trochę zmodernizować. Liczę na uwagi praktyków i posiadaczy piłek o podobnej zasadzie pracy.
Pierwsze co zrobiłem to zabudowałem załącznik przyciskowy i podłączyłem krańcówkę która była zamontowana ale nie podłaczona.
Piła po docięciu materiału do końca wyłącza przesów mechanicznie i krańcówka wyłącza silnik.
Kolejną modyfikacją będzie chłodziwo grawitacyjnie kroplówką na brzeszczot w czasie cięcia i korytko na chłodziwo.
Dodatkowym usprawnieniem będą dwa kółka na tylnych nogach i gumowe kopytka na przodzie aby piłka stała się bardziej mobilna.
Zamierzam zastosować do cięcia brzeszczoty jednostronne od ręcznych piłek.
Większośc prac to cięcie drobnych kształtowników, ale czasem potrzebuję przeciąc np wałek lub prostokąt o średnicy do 60 mm.
Czy cienkie brzeszczoty dadzą radę?
Pozdrawiam
ostanislaw


zibi201
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 294
Rejestracja: 13 gru 2013, 20:07
Lokalizacja: Poznań

#18

Post napisał: zibi201 » 28 wrz 2015, 21:40

Wydaje mi się, ze przy takiej średnicy cienki brzeszczot będzie się wyginał i blokował w materiale.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 11586
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#19

Post napisał: RomanJ4 » 29 wrz 2015, 00:49

zibi201 pisze:cienki brzeszczot będzie się wyginał i blokował w materiale.
Jak będzie mocno napięty(jak struna) to nie powinien. Jest natomiast inny problem. Mianowicie brzeszczot do ręcznych ma drobny i kruchy ząbek, zazwyczaj 24 do 32 ząbków na cal (z24-36/'), a jak to napisałem wyżej:
Ilość zębów(podziałka) powinna zależeć od grubości materiału jaki przecinasz
Im grubszy materiał, tym rzadszy i większy ząb, z większym wrębem, bo wtedy wiór skrawany na dłuższej drodze (dłuższy) ma się gdzie pomieścić zanim opuści materiał. I na odwrót, przy przecinaniu cienkich materiałów, np blach, kształtowników, profili zamkniętych, gruby ząb szarpał by materiał bo wpadałby wrębem w przekrój. Twardość stali odgrywa mniejszą rolę.
Wniosek z tego taki, że przy pełnym wałku ø60mm ząb będzie skrawał tylko do wypełnienia wrębu wiórem(zapchania) czyli na b. krótkim odcinku ciętej szerokości. Wiór wypełniający wrąb uniesie ząb nad materiał nie pozwalając mu dalej skrawać, i będzie się ślizgać aż do wyjścia z rzazu. Dla takiego materiału trzeba brzeszczota z czterema, max. sześcioma zębami na 1' (4/'), czyli praktycznie brzeszczot maszynowy.
Zalecenie producentów by stosować taką podziałkę brzeszczotu aby skrawały na raz minimum 3 zęby na przecinaną szerokość materiału, dotyczy materiałów cienkich. Chodzi o to by brzeszczot nie szarpał materiału, co grozi wypadaniem zębów.

Obrazek
ostanislaw pisze:dwa kółka na tylnych nogach i gumowe kopytka na przodzie aby piłka stała się bardziej mobilna.
Kółka Ok, też tak mam, ale z miękkich, i grubych gumowych "kopytek" raczej zrezygnuj. Masa suwanej ramki jest na tyle duża że będzie Ci cała piła jeździć, co jest niewygodne przy cięciu długich podpartych kozłami materiałów. Jak już to tylko cieniutkie by nie rysować podłogi.
Ja najpierw miałem 3 kółka (trzy nogi ze względu na stabilność), ale rzucało potężnie..

[youtube][/youtube]

Potem zrobiłem zmyślną stopkę do przedniego kółka, która je unosi wystarczająco stabilizując całość. Pod stopkę nakleiłem tylko cienką gumę by nie rysować płytek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

teraz jest tak..

[youtube][/youtube]
pozdrawiam,
Roman


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#20

Post napisał: rdarek » 29 wrz 2015, 08:58

RomanJ4 pisze: Kółka Ok,....... Ja najpierw miałem 3 kółka (trzy nogi ze względu na stabilność), ale rzucało potężnie..
Widzę, że są to 3 kółka skrętne ciekaw jestem jak maszynka zachowywała by się gdyby:
zastosować z tyłu kółka stałe a z przodu skrętne i wszystkie z hamulcami np tego typu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”