szlifierka , ostrzałka do wierteł

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#11

Post napisał: blasterpl » 03 kwie 2014, 21:54

Tak ale tego typu przystawka to półśrodek , jej wada jest to ze wiertło trzeba obrócić po naostrzeniu jednej strony.Bardziej pasuje mi przystawka w której wiertło ostrzy się w jednym zamocowaniu (mniejsza możliwość niedokładnego naostrzenia) no i mniej roboty.Chciało by się aby to działało tak ciach ciach :smile: ,bez kombinacji,ustawiania... Np taka:
Obrazek
Fotka zapożyczona z forum.



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#12

Post napisał: RomanJ4 » 03 kwie 2014, 22:26

No cóż, to trzeba by kupić taką akurat maszynę, a i w tej przełożyć wiertło nie jest takie trudne jak nabierze się pewnej wprawy.
A tak w ogóle najszybciej będzie ostrzyć "z ręki", choć niekoniecznie (idealnie) symetrycznie...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#13

Post napisał: blasterpl » 03 kwie 2014, 23:17

RomanJ4 pisze:
A tak w ogóle najszybciej będzie ostrzyć "z ręki", choć niekoniecznie (idealnie) symetrycznie...
Właśnie o to chodzi ze nie zawsze uda się idealnie , i potem myślenie czego nie chce się wiercić tak jak trzeba.Ktos tu na forum fajnie to określił do robienia dziur to można ostrzyc z reki , do wiercenia otworów trzeba ostrzyc na maszynie.Cos w tym jest :wink:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#14

Post napisał: RomanJ4 » 03 kwie 2014, 23:36

Jak po wierceniu jeszcze np roztaczasz, to nie ma znaczenia, że ręcznie ostrzone rozbiło nawet i 0,5mm, ale potrzebne są i dokładne otwory, więc wymyślono różne pomagacze by to zrobić symetryczne.
Ja to robię tak, że mam po 2-3 egzemplarze najczęściej używanych wierteł jednego wymiaru, i jak uzbiera mi się więcej, to wtedy je ostrzę. A że jedno ustawienie kątów na ostrzałce pasuje do wszystkich średnic wierteł, to samo ostrzenie idzie dość szybko.
pozdrawiam,
Roman


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#15

Post napisał: Ciowiec » 04 kwie 2014, 06:49

A nie lepiej panowie kupić przystawkę do wiertarki do ostrzenia wierteł celmy ? Ostrzy znośnie, no i nie kosztuje fortuny ;P

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#16

Post napisał: RomanJ4 » 04 kwie 2014, 08:41

Ale nie pasuje do ostrzarki którą ma kolega. Chyba że zamiast.
Poza tym wg mnie nie jest to tak naprawdę prawidłowe ostrzenie, bo z racji konstrukcji nie jest w stanie zrobić właściwego kąta powierzchni przyłożenia. który w tym wykonaniu przystawki wyniesie 0° zamiast typowych 8°~12°, co nie jest właściwe dla procesu skrawania. Robią to natomiast te kołyskowe opisane wcześniej.
Obrazek Obrazek

Profit z niej jedynie taki, że będzie zaszlifowane symetrycznie. Wiec tak naprawdę nadaje się do podostrzenia stępionego wiertła, bądź wyrównania obu głównych krawędzi skrawających jedynie małą "fazką" (jeszcze mniejszą niż na zdjęciu poniżej), kiedy ten kąt(powierzchni przyłożenia) ~8-12° był zrobiony wcześniej ręcznie.
Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#17

Post napisał: upanie » 04 kwie 2014, 10:47

A co sądzicie o tanich elektrycznych ostrzałkach do wierteł?
czilałt...

Awatar użytkownika

Vagabundo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 29 sty 2013, 16:43
Lokalizacja: szukam jakiegoś nowego w 2018

#18

Post napisał: Vagabundo » 04 kwie 2014, 11:07

upanie pisze:A co sądzicie o tanich elektrycznych ostrzałkach do wierteł?
Masz na myśli np. nasadkę na wiertarkę za 19,90 było to w ostatnim czasie w LIDL'u??? Kupiłem taki coś, kamyczek dodatkowy, pasuje na niby uchwyt ten do 13 mm... No mam Bosch'a psb 700-2 re czyli taki normalny badziew (nie polecam)... a tu zonk okazało że tuleja mocująca jest na wcisk... czyli zamiast kamyczek obracała się cała nasadka... no cóż opis na pudełku a rzeczywistość - nie to samo

Ale akurat robiłem fuchę, wujek miał starą wiertareczkę z uchwytem do 10 mm i po zamontowaniu nawet to ostrzyło i kąt miało całkiem - całkiem, jeśli można tak powiedzieć - kątomierz Toya czy jakiś taki inny tani - to nie jest 100% wiarygodny pomiar...

Powiem tak d...y nie urywa ale od bidy... dla amatora...
Adam - podobno czasem i spawacz...

Jestem przedstawicielem chaosu.
I wiesz, co jest najważniejsze w chaosie?
Jest sprawiedliwy...- Joker

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#19

Post napisał: RomanJ4 » 04 kwie 2014, 13:54

Generalnie są 3 rodzaje takich przystawek, niezależnie od konstrukcji danego egzemplarza:
- ostrzące czoło(powierzchnię przyłożenia) po linii śrubowej wokół osi wiertła np popularne

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek itd...

- ostrzące łamaną (czołową) powierzchnię przyłożenia wiertła na płasko, z zachowaniem kątów różnych od 0°, dwuetapowo bez obrotu wokół osi wiertła, np

Obrazek Obrazek

- i całkiem proste, gdzie ostrzenie odbywa się jedynie poprzez obrót wiertła wokół osi, względem ukośnej płaszczyzny ściernicy, co nie odpowiedniego zachowuje kąta powierzchni przyłożenia (jak opisana wcześniej przystawka Celmy), bo wiertło ma oś równoległą do osi obrotu ściernicy której skośne uksztaltowanie wyszlifuje tylko kąt wierzchołkowy (typowo 118°)

Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#20

Post napisał: Ciowiec » 04 kwie 2014, 14:29

prezesAdammm pisze:Masz na myśli np. nasadkę na wiertarkę za 19,90 było to w ostatnim czasie w LIDL'u???
Tak, mam coś takiego, ale produkcji jeszcze starej celmy ;P Jest pewnie lepsza jakościowo od tych wspólczesnej produkcji z dalekiego wschodu....W każdym razie zwróciła się po naostrzeniu kilkunastu wierteł ;P

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”