Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
titleDe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 171
Rejestracja: 09 lip 2010, 18:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

#1

Post napisał: titleDe » 01 lip 2019, 14:25

Cześć,

Czy macie doświadczenie w nanoszeniu powłoki, którą jest wodna emalia akrylowa?
Do wykonania mam sporo "nadruków", konkretnie prostych kwadratów, trójkątów o boku długości 5 mm na drewno malowane również emalią akrylową.

Jak można to zrobić zachowując ostre krawędzie kształtu? Element ma niewiele większy wymiar 1 cm. Jaka technika i materiał pozwolą przenieść tak mały kształt?

Dzięki za wskazówki.




koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

#2

Post napisał: koala.g » 01 lip 2019, 15:21

Robisz nadruki na DTG UV? Z tym nie powinno się nic złego dziać. Czy na tuszach do sublimacji?


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

#3

Post napisał: rdarek » 01 lip 2019, 15:24

titleDe pisze:
01 lip 2019, 14:25
Cześć,

Czy macie doświadczenie w nanoszeniu powłoki, którą jest wodna emalia akrylowa?
Do wykonania mam sporo "nadruków", konkretnie prostych kwadratów, trójkątów o boku długości 5 mm na drewno malowane również emalią akrylową.

Jak można to zrobić zachowując ostre krawędzie kształtu? Element ma niewiele większy wymiar 1 cm. Jaka technika i materiał pozwolą przenieść tak mały kształt?

Dzięki za wskazówki.
Zależy od ilości (nakładu)
Najprościej sitodrukiem.
Jeszcze tampodruk Opłaci się pod warunkiem powtarzalności nadruku.
W innym wypadku jeśli każdy nadruk inny bardziej opłacalne mogą być maski z samoprzylepnej folii do malowania.


Autor tematu
titleDe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 171
Rejestracja: 09 lip 2010, 18:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

#4

Post napisał: titleDe » 01 lip 2019, 22:46

Jak wygląda kwestia przeniesienia gęstej emalii akrylowej z formy na tampon? Jaka powinna być głębokość wzoru i jakiego tamponu użyć?
Czy robiliście to kiedykolwiek, macie w tym doświadczenie?
Czy po dociśnięciu sita do tak małego obiektu, który jest malowanym drewnem, farba nie rozleje się na boki?


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

#5

Post napisał: rdarek » 02 lip 2019, 09:27

titleDe pisze:
01 lip 2019, 22:46
Jak wygląda kwestia przeniesienia gęstej emalii akrylowej z formy na tampon? Jaka powinna być głębokość wzoru i jakiego tamponu użyć?
Czy robiliście to kiedykolwiek, macie w tym doświadczenie?
Czy po dociśnięciu sita do tak małego obiektu, który jest malowanym drewnem, farba nie rozleje się na boki?
Kurczę takich szczegółów to nie podam, znam technologie bo muszę je znać jednak nie mam praktyki.
Co do tamponu dobiera się jego wielkość do wielkości przedmiotu i nadruku. jednak tutaj bez choćby ręcznej maszynki nie dasz sobie rady.
Łatwiej będzie z sitodrukiem możesz w zależności od ilości zrobić sobie małe kopyto na kilka sztuk.
Wykonanie stołu nie jest skomplikowane ot najprościej uchwyt do sita z przeciwwagą przykręcany do stołu.
Obrazek
lub
Obrazek
oraz rakla
Co do farby poszukaj w okolicy jakiejś małej drukarni sitodrukowej niech najpierw zrobią próby twoją farbą.
Samo sito można zamówić w firmie specjalizującej się ich przygotowaniem np: K+L


Autor tematu
titleDe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 171
Rejestracja: 09 lip 2010, 18:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

#6

Post napisał: titleDe » 02 lip 2019, 09:48

rdarek

Dzięki za odpowiedź. Z technicznego punktu też wiem o tych technologiach. Raczej szukałem tutaj praktyka.

Skontaktuję się z firmami od sitodruku i tamponów, może uda się ustalić szczegóły.

koala.g

Sprawdzę też temat druku UV, może efekt będzie lepszy, na pewno prostszy w realizacji. Ciekawe jak trwały jest taki druk i czy nie ma w sobie toksycznych składników.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

#7

Post napisał: rdarek » 02 lip 2019, 10:45

Niestety nawet praktycy często nie mają pojęcia o wszystkim. Jak pytam siciarza jakie rastry mu przygotować to jest chwila konsternacji i dostaję odpowiedź, że nie wie i tak aby było dobrze :mrgreen: a nawet nie wiedzą jak gęste siatki mają ;) stosują sprawdzone przez siebie farby i niczego nowego nie chcą, dlatego twojeą farbę należy sprawdzić organoleptycznie jak będzie się zachowywała przy druku.
titleDe pisze:
02 lip 2019, 09:48
Sprawdzę też temat druku UV, może efekt będzie lepszy, na pewno prostszy w realizacji. Ciekawe jak trwały jest taki druk i czy nie ma w sobie toksycznych składników.
Jest trwały jednak na niektóre powierzchnie musisz dobrać primer, atesty są uzależnione od dostawcy tuszu.

Nie dostałem stosownych dokumentów i nie pamiętam szczegółów dla tuszy UV Agfy czy OCE ale jeśli dobrze kojarzę to można je stosować do wnętrz.
Eco solvent epsona na pewno posiada atesty i można go stosować do wnętrz również latex HP ma odpowiednie atesty włącznie z możliwością stosowania w przedszkolach (jak maluch się naje takiego wydruku to nic mu się nie stanie ;) ). Innymi się nie interesowałem ;)


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

#8

Post napisał: dasza77 » 02 lip 2019, 11:59

Dawno, dawno temu w zapewne nieistniejącej już firmie Cezar kupiłem siatki, emulsję światłoczułą, rakle, farby itp..... i sami w firmie robiliśmy sita do nadruku (nawet 2 - kolorowego) To wszystko jest bajecznie proste i tanie sprzedający o wszystkim opowiedział. Ramkę do sita ze sklejki 18 mm. Wzory nadruków na zwykłej drukarce i na kalce technicznej, potem naświetlanie na emulsji światłoczułej, wcześniej naniesionej na sito , potem wypłukanie wodą i sito gotowe.


Autor tematu
titleDe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 171
Rejestracja: 09 lip 2010, 18:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nadruk emalii akrylowej na malowane drewno

#9

Post napisał: titleDe » 02 lip 2019, 14:42

rdarek

Umówiłem się już w kilku miejscach na testy, zobaczymy jaki będzie efekt. Muszę zapytać o skład tych tuszy. Myślę, że większość powinna być OK, choćby z racji, że często drukuję się na przedmiotach użytkowych, które mają kontakt ze skórą. Maluch też człowiek, chyba dużej różnicy nie ma :roll:

dasza77

Przygotowanie stanowiska z sitem nie jest trudne. Jest tyle technologii nanoszenia grafik na różne materiały, że czasem trzeba sięgnąć po doświadczenie "speców" na forum aby dobrać technologię do materiału :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”