Strona 1 z 1

Centrowanie konika w osi zegarem

: 16 sty 2014, 13:29
autor: RomanJ4
Dyskutowaliśmy kiedyś na forum o sposobach na centrowanie konika.
Tu 3w1, za pomocą tarczy tokarskiej i czujnika/diatestu na statywie, oraz sprawdzenie współosiowości tulei konika do osi toczenia(wrzeciona) i pryzm łoża (po których suwa się konik)
[youtube][/youtube]

od biedy by i w uchwycie z niezależnymi szczękami statyw złapał, a nawet tylko do korpusu uchwytu magnesem "przykleił". Bo bicie samej tarczy czy korpusu do zamocowania statywu, przy tym pomiarze nie ma znaczenia - i tak obraca się wokół osi toczenia (wrzeciona)
Jedynym mankamentem będzie odwracanie się tarczy zegara od obserwatora, ale można postawić lustro. Jeszcze bym dodatkowo sprawdził równoległość tulei w płaszczyźnie pionowej (suwał konik z zegarem przyłożonym do górnej powierzchni tulei)

: 16 sty 2014, 15:51
autor: BYDGOST
Ja ostatnio robiłem tak - zdjęcie. Nie chodziło mi o sprawdzanie ustawienia konika tylko ustawienie kła pod toczenie w kłach i dlatego sprawdzałem tylko na stożku kła. W uchwycie mam wytaczadło, którym wygodnie mogłem podjechać czujnikiem pod sam stożek.
Obrazek

: 16 sty 2014, 16:17
autor: RomanJ4
To też dobry sposób, jak masz ustalone położenie wyjściowe (zerowe) zgodne z centrycznym ustawieniem. Mam na myśli przestawianie pod zegar.

Obrazek

Żeby go nie przestawiać, można przestawiać oś też tak..

Obrazek Obrazek
Obrazek

: 16 sty 2014, 16:48
autor: BYDGOST
Przesunięcie kła sprawdzałem ns drugim czujniku dostawionym prostopadle (większa tarcza).

: 16 sty 2014, 18:26
autor: RomanJ4
A sprawdzałeś może ile po takim ustawieniu przetoczony wałek ciągnie stożka, bo bardzo jestem ciekaw?