malowanie proszkowe tribo / trybo

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

malowanie proszkowe tribo / trybo

#1

Post napisał: Zanixi » 27 wrz 2013, 23:46

Wszedłem właśnie na allegro z hasłem 'pistolet proszkowy'. Zauważyliście, że za tysiąc złotych można kupić pistolet który składa się z pistoletu do powietrza (z 15zł) paru metrów wężyka poliuretanowego (z 10zł), 2 złączke do niego (z 10zł), zbiorniczka na proszek (5-15zł), szybkozłączki (10-30zł), krokodylka (5zł), przewodu (2zł) i kawałka teflonu? Jest tam coś ponad to?

Potrzebna mi jakaś metoda wykańczania aluminium i się orientuję co gdzie i za ile. No ale taki pistolecik to niestety taniej wyjdzie zrobić samemu niż dać zarobić innym.

Samej ceny nie neguję, wolny rynek. Widocznie im się sprzedaje w takiej a nie innej cenie. Dobrze dla nich ^^.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 28 wrz 2013, 01:28

Jeżeli potrafisz to wszystko zrobisz taniej, oczywiście jeżeli nie wkalkulujesz własnego czasu pracy. To nie jest zwykły pistolet do malowania natryskowego. Przy malowaniu proszkowym używa się dość wysokiego napięcia więc nie może on być wykonany z metalu ani z tworzywa o niskiej rezystancji. Sama wilgoć z powietrza skroplona wewnątrz pistoletu może dać elektryzujące :shock: efekty. Kilkanaście do kilkudziesięciu kV napięcia to nie w kij dmuchał. Zatem oprócz pistoletu i tak potrzebujesz generatora wysokiego napięcia. Zobacz też urządzenie do flokowania http://allegro.pl/elektrostat-flokarka- ... 97826.html i zapoznaj się z tą techniką. Nie koniecznie po to żeby hodować na aluminium sztuczną trawkę. Tu też używa się wysokiego napięcia a zasada nanoszenia mikro włókienek jest podobna do malowania proszkowego
Tuż po pokryciu blachy proszkiem trzeba ją wygrzać w piecyku w temperaturze stapiania tego proszku. Tak więc sam pistolet to nie koniec zabawy. Cała technologia jest dość brudząca. Lotny naelektryzowany proszek wejdzie wszędzie. To samo zresztą jest przy flokowaniu. Znam osobę która tym się para. Wyniosła się z pracą do osobnej altany w której sprząta dużo rzadziej niż musiała działając w mieszkaniu. Teraz pomyśl jeszcze raz czy lepiej samemu czy lepiej dać zarobić innym :mrgreen:


Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#3

Post napisał: Zanixi » 28 wrz 2013, 09:32

Ale tu nie ma żadnego napięcia z sieci :). Od tego jest ten teflon ;). To jest inna metoda malowania. Nie z napięciem rzędu 100kV ino z uzyskaniem ładunku poprzez tarcie (czyli tanio, łatwo i przyjemnie do zastosowań własnych, nie przemysłowych - metoda działa, jest sprawdzona i pistolety do niej są na rynku, przykładowo: http://allegro.pl/pistolet-do-malowania ... 98076.html ).

Stąd też myślę, że w 100zł taki pistolecik się mieści (bo teflon drogi ;) ). Chyba, że w takim pistoleciku jest jeszcze coś?.





Piec, piec jak piec, 200stopni to nie wyczyn. Da się to zorganizować. Elementy które mam do malowania są max wielkości 200x100x20mm (i to jest podane z dużym zapasem :D).


Jedyne co trzeba chyba rozpoznać to drogę jaką ma przebyć powietrze. Czy idzie poprzez wężyk prosto do wylotu z odgałęzieniem do zbiornika z proszkiem czy też idzie tylko przez komorę z proszkiem.

Wiadomo, że trzeba poprowadzić rurkę w zbiorniczku z proszkiem ponad stan proszku, sam pistolet zaś uziemić.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#4

Post napisał: Mariuszczs » 28 wrz 2013, 10:40

Nie ma nic to jest trybo. Także dużo taniej zrobisz pistolet z wysokim napięciem. Raczej nie normalnym by było żeby ktoś robił i oddawał po kosztach ( a gdzie opłacić zus itd ),


Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#5

Post napisał: Zanixi » 28 wrz 2013, 10:48

Dużo taniej od czego zrobię pistolet z wysokim napięciem?

Ceny jak pisałem nie neguję, sprawa sprzedający-klient, nie mnie się w to wtrącać. Im wyższa tym lepiej dla sprzedającego i ja to rozumiem.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#6

Post napisał: Mariuszczs » 28 wrz 2013, 10:52

Od ceny kupna najpodlejszego trybo.
Także zakup jest realny tańszy, najprostszy elektrostatyczny kiedyś kupiłem i już dokładnie nie pamiętam ale 50- 70 dolców.

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#7

Post napisał: mumin » 28 wrz 2013, 11:34

Oglądnąłem z ciekawości ten pistolecik z alledrogo, nie można powiedzieć że metoda tribo jest tylko do zastosowań domowych. U nas w firmie malujemy właśnie taką metodą tylko pistolet ma 1m długości, długość = siła naelektryzowania cząstek farby. Owszem można coś takiego wykonać samemu ale trochę eksperymentów trzeba by wykonać w tej metodzie elektryzacja to szybkość przepływu powietrza ilość farby i długość elementu ładującego więc trzeba by wszystko odpowiednio dobrać. Inaczej większość proszku opadnie "na ziemię" i będziesz musiał się bawić w odzysk i zawracanie a farba podczas takiej zabawy ulega rozdrobnieniu a mniejsze cząstki przyjmują mniej ładunku ech. Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz to powietrze, musi być suche inaczej z elektryzacji nici pojemniczek z cyklonkiem tu nie pomoże.

Jeszcze jedno ta metoda to Tribo nie Trybo :) druga metoda to Corona, każda ma wady i zalety


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 28 wrz 2013, 13:32

Reanimowanie króliczka to też metoda tribo?
[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2013, 13:35 przez diodas1, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#9

Post napisał: Zanixi » 28 wrz 2013, 13:34

Malujecie tym na zlecenia czy na własne potrzeby? ;). Nigdzie nie pisałem, że do zastosowań domowych.

No tak, jak ze wszystkim, trzeba dojść do wprawy w obsłudze ^^.

Co do powietrza - przy kompresorze będzie stacja oczyszczania.

No jak nic specjalnego tam nie ma to w przyszłym tyg. się zamówi elementy i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Nazwa - podałem dwie, bo dwie znalazłem.

Jak wam wychodzi grubość powłoki? Jest równa?


diodas1, coś w ten deseń.

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#10

Post napisał: mumin » 28 wrz 2013, 13:42

Malujemy na własne potrzeby, powłoka jest równa bo maluje to automat.

Zamiast bawić się w eksperymenty poszukaj na http://www.aliexpress.com/ widziałem tam zestawy corona za 126$ do tego zbiornik na farbę z fluidyzacją i nic tylko malować :)

Piecyk 180C 10minut i pomalowane :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”