Pompa próżniowa

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Morsfinek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 02 sie 2013, 09:49
Lokalizacja: Wawa

Pompa próżniowa

#1

Post napisał: Morsfinek » 02 sie 2013, 09:58

Witam pięknie,

Jestem nowy na forum więc pierw wypada się przywitać :)


Zależy mi na kupnie pompy próżniowej do odlewania w żywicy ( rodzaj żywicy to axson F32/38 ). Dotychczas bawiłem się w lodówkowca zrobionego przez znajomego ale trafiło się większe zamówienie i czas chyb a nabyć jakiś bardziej profesjonalny sprzęt. W tej kwestii bardzo bym prosił o pomoc, najchętniej jakby to był całościowy zintegrowany zestaw czyli pompa wraz z pojemnikiem ale propozycję zakupu pompy a następnie oddzielnego pojemnika też chętnie przygarnę ( do tej pory za pojemnik robił garnek :) )

Kwota w jakiej chce się zamknąć to 1500 zł
Ważnym dla mnie elementem jest też cisza :)


byłbym wdzięczny za pomoc!

pozdrawiam



Tagi:


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#2

Post napisał: grzes_rupinski1 » 02 sie 2013, 10:56

Pompy łopatkowe są cichutkie tanie w eksploatacji maja dużą wydajność ale są drogie. O
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway


rolandgda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 09 lut 2010, 10:43
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: rolandgda » 02 sie 2013, 22:31

Na Allegro jest dużo pomp, zbiorniki też są (od kompresorów)


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 03 sie 2013, 00:49

rolandgda pisze:Na Allegro jest dużo pomp, zbiorniki też są (od kompresorów)
Zapewne nie o taki zbiornik chodzi ale raczej o coś w stylu klosza próżniowego. Morsfinek, Jak sobie radziłeś do tej pory? Pompka próżniowa z kompresora lodówki to rozumiem a co z komorą w której odpowietrzałeś żywicę? Ja dawniej po prostu poszedłem do sklepu z wyrobami ze szkła i porcelany gdzie wybrałem największy grubościenny wazon szklany o odpowiednim kształcie czyli takim który daje szansę że nie nastąpi implozja. Do niego zrobiłem podstawę z tekstolitu, zaworki, różne przejściówki elektryczne i wyszło taniej niż komplet handlowy http://www.sklep.fpnnysa.com.pl/pl/p/Kl ... klany/1181 szczególnie że za te pieniądze dostaje się sam szklany klosz :shock: Do poważniejszej produkcji chyba lepsza byłaby komora próżniowa stalowa ale powinna mieć jakiś rodzaj przezroczystego okna do obserwacji co się w środku dzieje (żywica może się zbyt pienić na początku odpowietrzania) Garnki takiego wziernika raczej nie mają. O samej technice mieszania w próżni nie będę nudził bo pewnie już masz za sobą doświadczenia w tym względzie. Pamiętaj że pompa łopatkowa pompuje szybko i docelowo jest w stanie dać dużo niższe podciśnienie niż ta lodówkowa. To oczywiście zalety ale trzeba jakoś zapanować nad żywicą która potrafi nagle unieść się w pojemniku z powodu gwałtownie wyrzucanego powietrza. Należy zabezpieczyć układ przed możliwością zassania żywicy do pompy. Pewnie to wszystko powoduje że pompa próżniowa to zwykle ułamek kosztów całej instalacji

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#5

Post napisał: grg12 » 03 sie 2013, 08:36

diodas1 pisze:Do poważniejszej produkcji chyba lepsza byłaby komora próżniowa stalowa ale powinna mieć jakiś rodzaj przezroczystego okna do obserwacji co się w środku dzieje (żywica może się zbyt pienić na początku odpowietrzania) Garnki takiego wziernika raczej nie mają.
Pewnie tak to rozwiązał:
Niedawno widziałem reklamę komory zbudowanej z grubościennej rury plastikowej (była żółta wiec chyba do gazu) i dwóch płyt poliwęglanu.


Autor tematu
Morsfinek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 02 sie 2013, 09:49
Lokalizacja: Wawa

#6

Post napisał: Morsfinek » 03 sie 2013, 11:22

Dokładnie tak jak na linku :) dałem grubą płytę plexi ok 1 cm z wyciętym otworkiem. Na początku wywierciłem dziurę ale uszkodziłem tym samym konstukcję samej płyty więc po którymś tam razie zwyczajnie pękła. Potem nauczony doświadczeniem poszedłem do firmy zajmującej się reklamami i witrynami oni wycięli mi "dziurkę" metodą laserową.

Teraz trochę przeglądałem internet i trafiłem na coś takiego: http://forum.figurki.org/index.php?topic=1251.0

Tutaj Pan chyba WTŁACZA powietrze to gomory ciśnieniowej i efekty też są, żywica się nie "gotuje" itd. Szkoda, że takiego garnka nie ma z przeźroczystą górą....

Powiem Wam natomiast, że kiedyś za naszą zachodnią granicą znalazłem gotowy sprzęt za ok 1700 zł pompa próżniowa wraz z garnkiem z przeźroczystą szybą ( garnek był w kształcie tych starych takich butli gazowych o pojemności 3 czy tam 5 litrów )


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 03 sie 2013, 12:05

Tutaj do odpowietrzania silikonu użyte jest podciśnienie a do odlewania żywicy nadciścienie. Do jednego i drugiego wykorzystuje kompresor. Zapomniał napisać , a może nie wiedział że najwyraźniej w zestawie ma pompę próżniową. Ten poziomy zestaw z mosiężną sześciokątną końcówką, do którego przyłączony jest niebieska rurka, widoczny na zdjęciu 23 wygląda mi na pompę próżniową strumieniową. Używałem kiedyś takiego wynalazku. Często na wyposażeniu laboratorium chemicznego lub fizycznego w szkołach jest pompka próżniowa strumieniowa napędzana wodą http://pl.wikipedia.org/wiki/Pompka_wodna . Istnieją też takie gdzie używa się sprężonego powietrza. Nie polecam bo potrzebuje do pracy dość dużo powietrza z kompresora i straszecznie hałasuje. Świst taki że uszy się zatykają.


Autor tematu
Morsfinek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 02 sie 2013, 09:49
Lokalizacja: Wawa

#8

Post napisał: Morsfinek » 03 sie 2013, 13:08

Kwestia jest tak do Was Panowie i Panie ( jesli takowe są ) co kupić aby to było bardziej profesjonalne. Konkretnie jaką pompę jakie do tego zaworki, rurki itd. Na tym absolutnie się nie znam bo tak jak wspomniałem ten sprzęt został skonstruowany nie przez moją skromną osobę - ja tylko zrobiłem ten "garnek", który też bym zamienił na coś bardziej profesjonalnego.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 03 sie 2013, 14:01

Byłoby dobrze gdybyś złapał kontakt w swojej okolicy z kimś dla kogo ta technika nie jest wiedzą tajemną bo niby filozofii nie ma ale diabeł siedzi w szczegółach. Ceny sprzętu są w dość szerokich widełkach. Pompy bywają różne ale Ty nie będziesz przecież produkował lamp elektronowych więc dla Twoich zadań za wystarczająco profesjonalną można moim zdaniem uznać choćby taką http://allegro.pl/pompa-prozniowa-wakuo ... 82945.html. Komorę próżniową można połączyć z pompą rurką metalową co wymaga ustabilizowania obu elementów na jednej podstawie. Można też użyć węża elastycznego ale zbrojonego spiralą z drutu żeby nie zapadał się przy głębszej próżni. Trzeba zadbać o szczelność wszystkich połączeń i pokrywy komory próżniowej. Ta pompa z Allegro ma już wakuometr ale i tak wygodnie jest dać dodatkowy miernik podciśnienia mierzący co dzieje się w samej komorze. Dzięki temu wyraźnie widać czy wszystko jest w porządku i da się kręcąc zaworami ustawiać optymalne warunki odpowietrzania. Zawory wystarczą dwa. Jeden między pompą a komorą a drugi między komorą a otoczeniem (do zapowietrzania wnętrza komory po skończeniu danego cyklu technologicznego) Nie wskażę Ci konkretnego typu zaworów bo ja zwykle używałem różnych podręcznych "przydasi" Na pokrywę komory próżniowej lepiej użyć gruby poliwęglan niż pleksi które lubi pękać. Może gdzieś na złomowisku znajdziesz kawałki grubych rur stalowych z połączeniami kołnierzowymi z których da się sklecić coś mocniejszego niż garnek blaszany. Pompa próżniowa daje głębsze podciśnienie niż lodówkowa jak wcześniej napisałem a skutek może być taki jak w 8:19 minucie tego filmu


Autor tematu
Morsfinek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 02 sie 2013, 09:49
Lokalizacja: Wawa

#10

Post napisał: Morsfinek » 06 sie 2013, 10:45

No to wracając do tematu to potrzebuję nabyć takie części jak z filmu dla ułatwienia podam linki do grafik je przedstawiających - ja niestety nie mam pojęcia jak to może się nazywać po naszemu :)



oraz

http://i.ebayimg.com/t/FUEL-PUMP-VACUUM ... zP3VkYBRbe)TBGog~~60_12.JPG


byłbym wdzięczny o podanie adresu jakiegoś polskiego sklepu gdzie można takie cudeńka zanabyć ;]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”