Reanimacja WAN-AW 11kW

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 16
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

Reanimacja WAN-AW 11kW

#1

Post napisał: mr_power » 18 lut 2013, 16:03

Witam.

Szukałem ostatnio jakiegoś źródła sprężonego powietrza - głównie pod pistolet lakierniczy, klucz pneumatyczny i parę mniej lub bardziej istotnych drobiazgów.
Jak to zawsze - albo nowe chiny albo jakaś stara solidna używka do małego remontu no iii wpadł mi w ręce fajny kompresorek..
WAN-AW - wszyscy pewnie doskonalne znają a jeśli nie to przybliżę - butelka 400l z 3 cylindrową pomką pędzoną 11kW silniczkiem i ~1400l/min.
Wszystko ładnie pięknie lecz brakuje kilku elementów.
Silnik sprawdzał mi znajomy elektryk i jest "żyleta" chociaż nie ukrywam że się martwiłem o nadpalenie lub zawilgocenie - niepotrzebnie jak się okazało.
Butla w świetnym stanie bez sladu rdzy nie obita.
Pompa po remoncie kapitalnym w WAN Gdynia - wymienione zostało wszystko - generalnie - stara została tylko skrzynia korbowa, głowice i ta części między głowicą a cylindrem gdzie wkręcone są zaworki ssące i tłoczne. Cylidry, tłoki, pierścienie, korby, wał, uszczelki, łożyska, tulejki, zaworki ssące i tłoczne z tymi przed zbiornikiem były wymienione na nowe - taki mi się rarytasik trafił :mrgreen:
A teraz 'kolce'...
Sprzęt kupiłem wybrakowany - nie składak - zwyczajnie komuś się przydało kilka części.
Mianowicie kolektor pompa-butla i cała szafka sterująca/automatyka :evil:
Kolektor już się robi ale na szafke nie mam koncepcji.

Silnik NIE JEST w układzie gwiazda trójkąt.
NIE POTRZEBUJĘ jednak opcji 'bieg luzem' czyli silnik chodzi napędza pompę ale powietrze nie jest tłoczone - butla jest pełna.
Jak mniemam to znacznie upraszcza konstrukcję.

1. Potrzebuję żeby po włączniu kompresor pompował do cisnienia ustawionego które jednocześnie będę chciał sobie regulować do 12atm.
2. Po nabiciu ustawionego ciśnienia żeby się wyłączył.
3. Po spadku ciśnienia poniżej ustawionej wartości np. 2atm sprężarka się uruchamia i bije do - patrz pkt. 1.
Lecz dolną wartość CHYBA też bym chciał regulować.
4. Żeby po wyłączeniu lub przed startem jakiś zawór spuszczał powietrze z kolektora tłoczącego bo mi sprężarka nie ruszy.

Z racji tego że się kompletnie na tym nie znam proszę Was o pomoc bo nawet nie mam pojęcia jaki 'gadżety' kupić żebym mi to człowiek poskładał i żeby działało jak wyżej.

Tak jak wyżej pisałem mam butlę z zaworem kulowym na butli blat na blacie silnik z kołem pasowym po drugiej stronie duże koło pasowe na pompie po remoncie kapitalnym, kolektor ssący wraz z obudową filtra i z całą jego zawartością.
Dodatkowo zawór bezpieczeństwa ale nie wiem na ile jest ustawiony.

Kolektor tłoczący powienien być na dniach jednak nie chcę na wzór oryginalnego - sztywny, a sztywny między cylindrami a między butlą a kolektorem połączenie zakutym przeznaczonym do tego celu wężem.

Będę wdzięczny jeśli ktoś będzie mi w stanie pomóc zrealizować powyższe założenia.



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 18 lut 2013, 19:39

Do 12 atmosfer to za mały silnik. Przy 7 atm jest już po 22A na fazę. Stycznik presostat i wyłącznik. Jeśli będzie miał problem ze startem przy ciśnieniu w butli musisz zrobić upuszczanie powietrza z kolektora , czyli przekaźnik czasowy i spory elektrozawór. Na butli pod kolektorem powinna być jeszcze płytka z zaworami zwrotnymi .Zawór bezpieczeństwa na butli jest ?


Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 16
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

#3

Post napisał: mr_power » 18 lut 2013, 20:27

Gdyby nie to że nie mam kolektora tłoczącego i manometru to mój WAN wygląda podobnie.

Obrazek

Do 10 atm będzie ok? Kiedyś znajomy miał takiego WANa i miał przy nim jakieś urządzenie z wyświetlaczem że ustawiał sobie z dokładnością do pierwszego miejsca po przecinku ile atm ma nabić i się wyłączyć i właśnie z tym silnikiem nabijał do 12atm i jak dobrze pamiętam kiedy ciśnienie spadało poniżej 2atm kompresor się uruchamiał - dolną granicę też chyba ustawiał na tym urządzeniu z wyświetlaczem.
Raczej będzie miał problemy ze startem więc od razu bym chciał zrobić z elektrozaworem i tym przekaźnikiem czasowym żeby do tego nie wracać.

Tak - na wlocie do butli są dwa zaworki zwrotne.
Mam oryginlany zawór bezpieczeństwa i jest umieszczony na rurce wystającej z butli ponad blat sprężarki - widać to na powyższym zdjęciu ale nie wiem na ile atm jest ustawiony.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#4

Post napisał: Mariuszczs » 18 lut 2013, 21:02

Brałeś też pod uwagę 100A na każdą fazę poboru prądu w momencie rozruchu ? Ja zmnieniałem silnik na gw/tr.


Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 16
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

#5

Post napisał: mr_power » 18 lut 2013, 21:45

Coś mi się obiło o uszy...
Nie znam się na tym - w ogóle nie znam się na elektryce ale brzmi groźnie.
Napisz mi proszę co to znaczy i z czym to się wiąże?


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#6

Post napisał: Mariuszczs » 18 lut 2013, 22:29

sądze że bezpieczniki c25A nie dadzą rady bo takie sa wymagane ale przy gw/tr, u mnie na wsi przy rozruchu i tak cała wieś gaśnie, wieczorem latarnie itd. Jak włącze go ze dwa razy pod rząd to w niektórych latarniach żarówki do wymiany . Ogólnie słaba linia.


Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 16
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

#7

Post napisał: mr_power » 18 lut 2013, 22:46

Mam przydział mocy 12kW i elektryk który czasem cos u mnie działa mówił że silnik w układzie gwiazda trójkąt był by lepszy ale ten też pójdzie 'bez problemu'.
Pytanie czy wie co mówi czy tylko tak mu się wydaje.
Kurde nie wiem teraz co robić...


Antal
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 16 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: mogilno

#8

Post napisał: Antal » 18 lut 2013, 23:47

Są w sprzedaży wyłączniki ciśnieniowe z automatycznym upustem powietrza. Silnik zamontuj 7.5 kw ze zmniejszonym przełożeniem. Dłużej maszyna popracuje ale "napyka" a z poborem prądu przy rozruchu mniejszy problem będzie.

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#9

Post napisał: Alvar4 » 19 lut 2013, 00:21

Mam taką sprężarkę z silnikiem 7.5 kW i czasem potrafi wyrzucić bezpiecznik B25 na starcie (wiem, powinien być C25 ale na razie mam taki). 12 atmosfer nie nabijesz bo albo spalisz silnik, albo sfajczysz instalację. Ta pompa jest jednostopniowa i fabrycznie przystosowana jest do tłoczenia do 7 bar. Możesz trochę podnieść ciśnienie ale ja bym nie pompował nią więcej jak 8 do 9 bar. Jak będziesz ją przeciążał wysokim ciśnieniem to przegrzejesz zawory i zaczną się problemy z ich szczelnością i wydajnością pompy. Jak nie chcesz robić automatyki do rozruchu Gwiazda-trójkąt to kup zwykły presostat na 3 fazy z zaworkiem upuszczającym ciśnienie ze sprężarki. Pytanie tylko czy Twoja instalacja wytrzyma około 100 A prądu rozruchowego tego silnika 11 kW :). Dla silnika 7.5 kW kółko napędowe na silniku powinno mieć 19 cm jak dobrze pamiętam.....
I pamiętaj, że ta sprężarka musi się kręcić w odpowiednim kierunku aby pompa oleju mogła wytworzyć ciśnienie do smarowania panewek.
Wiele osób się napala na te sprężarki a potem się okazuje że aby ją uruchomić trzeba wymienić instalację elektryczną w domu lub wymienić silnik 11kW na 7.5 lub 5.5 kW albo sprzedać sprężarkę. Na Elektroda.pl było kilka tematów odnośnie WAN AW.
Aha, manometr ciśnienia oleju ma dziwny gwint i możesz mieć problem taki dostać. Polecam odwiedzić sklep rolniczy bo u mnie pasował ciśnieniomierz oleju z jakiegoś ciągnika.
Obrazek


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#10

Post napisał: Mariuszczs » 19 lut 2013, 11:50

Nie ryzykuj presostatu ze spuszczaniem bo on chyba w momencie włączania silnika już zamyka . Sprężarka ledwo ruszy i już kolektor jest pod ciśnieniem. Przechodziłem to z elektrozaworem kiedy nie dałem opóźnienia zamknięcia.Sprężarka wejdzie na obroty i dopiero zamyka.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”