Zakup tokarki TUM 25- na co zwrócić uwagę, pomoc dla amatora

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
lumo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 21 gru 2008, 20:13
Lokalizacja: Łapy

Zakup tokarki TUM 25- na co zwrócić uwagę, pomoc dla amatora

#1

Post napisał: lumo » 06 sty 2013, 13:12

Witam
Wybieram się obejrzeć tokarkę TUM 25, chce ją zakupić do mojego przydomowego warsztatu, jak narazie w celach hobbystycznych choć w przyszłości mozę będzie z deko więcej zajęcia...

No i tak, jako że nie mam zbytnio kogo wziąść w celu pomocy przy określeniu jej rzeczywistego stanu, proszę was o wskazówki jak dokonać jej oceny, co pomierzyć za co pociagać itp.
-nie raz słyszałem że dobrym patentem jest przetoczenie dłuższego wałka i zmierzenie go na obydwu końcach, tylko jesli nawet to zrobię to jaka odchyłka jest dopuszczalna ??
-co powinno znajdowac się w komplecie ??
-gdzie występują największe luzy i jakie mniej więcej moga być dopuszczalne ??
-nie poszukuję RARYTASU ale nie chciał bym zakupić totalnego trupa...

Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedź



Tagi:


miron91
Posty w temacie: 2

#2

Post napisał: miron91 » 10 sty 2013, 19:51

Hmm pracowałem na tej tokarce kiedyś i miałem praktykę w szkole. Jeżeli chodzi o zestaw narzędzi który był w tej tokarce są to 2 pary szczęk lewe i prawe,kieł obrotowy,podpora pod długi materiał(nie pamiętam nazwy),to te główne takie,jeżeli chodzi o luzy to ogólnie to one tam będą na 100 % ale można się z nimi łatwo uporać nie ma większego problemu z naprawą tego, podejdź za tokarkę i staraj się tak jakbyś chciał ten suport zrzucić z maszyny jak tam będą luzy to bardzo źle dla toczenia ale to prosta usterka,zobacz czy w uchwycie nie ma luzów,sprawdź skok uchwytu,jeżeli chodzi o krzywe toczenie to najprawodobniej będą to wyrobione sanie tokarki i będzie trzeba napawać i szlifować koszta dość wielkie,sprawdz też skok na saniach.Ponieważ pod naciskiem obrabianego materiału suport będzie dźwigać w miejscach gdzie jest wyrobione i kilka mm a nawet cm.Szału się nie spodziewaj ale tak jak ci mówię łatwo to opanować te luzy itp ja miałem maszynę porębę taką dość średnią nie pamiętam jaki to model był podszedłem pierwszy raz pod nią od razu na całą długość noża pojechałem i suport chyba 1-2 cm poszedł w górę i miałem stożek,ważną rzeczą są dobrze naostrzone norze,kilka trików pamiętam z pracy na tej maszynie,ale jeżeli jest okazja to bierz ją śmiało.


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#3

Post napisał: lukadyop » 10 sty 2013, 20:46

miron91 pisze:Hmm pracowałem na tej tokarce kiedyś i miałem praktykę w szkole. Jeżeli chodzi o zestaw narzędzi który był w tej tokarce są to 2 pary szczęk lewe i prawe,kieł obrotowy,podpora pod długi materiał(nie pamiętam nazwy),to te główne takie,jeżeli chodzi o luzy to ogólnie to one tam będą na 100 % ale można się z nimi łatwo uporać nie ma większego problemu z naprawą tego, podejdź za tokarkę i staraj się tak jakbyś chciał ten suport zrzucić z maszyny jak tam będą luzy to bardzo źle dla toczenia ale to prosta usterka,zobacz czy w uchwycie nie ma luzów,sprawdź skok uchwytu,jeżeli chodzi o krzywe toczenie to najprawodobniej będą to wyrobione sanie tokarki i będzie trzeba napawać i szlifować koszta dość wielkie,sprawdz też skok na saniach.Ponieważ pod naciskiem obrabianego materiału suport będzie dźwigać w miejscach gdzie jest wyrobione i kilka mm a nawet cm.Szału się nie spodziewaj ale tak jak ci mówię łatwo to opanować te luzy itp ja miałem maszynę porębę taką dość średnią nie pamiętam jaki to model był podszedłem pierwszy raz pod nią od razu na całą długość noża pojechałem i suport chyba 1-2 cm poszedł w górę i miałem stożek,ważną rzeczą są dobrze naostrzone norze,kilka trików pamiętam z pracy na tej maszynie,ale jeżeli jest okazja to bierz ją śmiało.

A jak się napawa łoże tokarki wiesz może bo jestem ciekawy, i jak wyglada dalsza obróbka.


miron91
Posty w temacie: 2

#4

Post napisał: miron91 » 10 sty 2013, 20:57

nie jestem pewny teraz dokładnie ale z tego co pamiętam jak maszyna szła na naprawę to była mowa o napawaniu najbardziej startych stron,a jaka to była metoda to nie wiem sam też się dziwię w jaki sposób było to napawane ważne że zrobili i fajna sumkę policzyli

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 10 sty 2013, 23:46

Może napawali na wibrostyku bo tam są najmniejsze odkształcenia.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


mrozanski
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 807
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:05
Lokalizacja: wlkp.

#6

Post napisał: mrozanski » 11 sty 2013, 20:44

lumo poczytaj podobne tematy sa na forum. nie ma tak na prawde znaczenia czy to ta tokarka czy inna. sposoby sprawdzenia sa podobne. i nie licz na jakies napawanie


amr_powered
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 03 lis 2008, 01:39
Lokalizacja: Bieruń/Tychy

#7

Post napisał: amr_powered » 12 sty 2013, 02:45

Miałem ta tokarke przez 4 lata, bardzo fajnie sie na niej pracuje, przy niezbyt duzych elementach jest bardzo dokładna. Moc jak na 250 tez jest przyzwoita. Posprawdzaj wszystkie bicia, przetocz jakiś wałek, pomierz w kilku miejscach i bedziesz miał od razu jakiś obraz w jakim stanie jest maszyna. W tum 25 A z tego co sie nie myle nie było hartowanego łoza, warto sprawdzic tez konik, jak jest ponizej osi jest to wkurzające w późniejszych pracach szczególnie przy małych średnicach wierteł.

Przetocz tez krótki wałek ok 100mm fi +- 70 w samym uchwycie czy nie ciągnie stozka.

Poczytaj inne tematy o sprawdzaniu maszyn przed zakupem, forum to kopalnia wiedzy :cool:


Andrzej1812
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2014, 21:19
Lokalizacja: Bielska-Białej
Kontakt:

#8

Post napisał: Andrzej1812 » 27 sie 2014, 21:41

Ostatnio kupiłem tokarkę TUM 25B i nie mam do niej tablicy gwintu skoku może by mi ktoś pomógł by w tym potrzebowałbym chodzi by zdjęcie jak by ktoś miał.
Tokarka ta jest produkcji Pleszewska Fabryka obrabiarek i jest ona z roku 1971


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: 251mz » 27 sie 2014, 21:49

Andrzej1812,

Mam pytanie , w ilu tematach jeszcze zadasz to samo pytanie?
Resztę wpisów takich samych kasuje...
Nie powtarzaj , jak ktoś będzie znał odpowiedź na pewno Ci odpisze...
I przede wszystkim używaj szukaczki:)
https://www.cnc.info.pl/topics56/tum-25 ... 840,10.htm


jedrysekjarek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 99
Rejestracja: 27 paź 2011, 21:52
Lokalizacja: Slaskie

#10

Post napisał: jedrysekjarek » 08 lut 2015, 20:23

Odkopię trochę temat i mam nadzieje że fachowcy mi wybaczą za mój opis. Oglądałem tokarkę tum 25b niestety nie wiem z którego roku, Sprawdziłem na niej luzy cyfrowym miernikiem zegarowym który pokazał :

Pomiar 1
Miernik przyczepiony do łoża a iglica do czoła uchwytu. Breszka i konikiem pchałem i cisnąłem uchwyt tokarski i miernik pokazał 1.86mm luzu

Pomiar 2
Przy zamkniętej nakrętce dzielonej ruszałem kołowrotkiem od przesuwu suportu w 3 miejscach (przy uchwycie, na środku i na końcu łoża) miernik zamocowany na łożu i iglica przyłożona do suportu wynik 0.070mm / 0,012mm / 0.36mm

Pomiar 3
założyłem wałek aluminiowy do uchwytu w celu sprawdzenia szczęk i każdy wypust odcisnął się na wałku

Pomiar 4
Założyłem w uchwyt pręt chromowany tłoczyskowy i zamocowałem statyw z czujnikiem na suporcie i zrobiłem wzdłużne przejazdy w 4 pozycjach w których miernik pokazał 0.01mm

Pomiar 5
Założony pręt (30cm wysunięcie) w uchwycie podzieliłem na 3 częsci. Przy uchwycie, na srodku i na koncu. Następnie przyłożyłem miernik i kręciłem ręką za uchwyt wyniki kolejno 0.02mm / 0.06mm / 0.20mm

Pomiar 6
Miernik przyłożony do góry uchwytu tokarskiego a od dołu brecha i ruchy góra dół . wynik 0.3mm

Pomiar 7
Luz pomiedzy suportem a łożem wynosi 0.56mm MIernik na łożu iglica na suporcie

Pomiar 8
Suport zablokowany a luz na kołowrotku od przesuwu poprzecznego wynosi 1/3 obrotu

Pomiar 9
Łoże jak przy uchwycie tak na koncu wygląda idealnie

Ile warty jest taki sprzęt . Goła tokarka z uchwytem 160mm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”