Strona 1 z 1

wart. dopuszczalna na rozciąganie i ściskanie

: 14 paź 2012, 00:11
autor: wirtualnyjan
Mam dylemat, gdy patrze na tablice własności materiałów, to mam wartości dla rozciągania, skręcania, ścinania i zginania... natomiast nie ma dla ściskania.

Czy wartość dla rozciągania kr jest taka sama jak dla ściskania czyli kc czy po prostu trzeba to przeliczyć/gdzieś indziej szukać?

: 14 paź 2012, 09:59
autor: peritus
Wytrzymałość na ściskanie to maksymalne naprężenie, jakie materiał może wytrzymać w warunkach działania obciążenia zgniatającego.
Wytrzymałość na ściskanie materiału, który ulega uszkodzeniu w skutek pękania powodującego rozpadanie się, można określić w obrębie dość wąskiego przedziału jako niezależną właściwość. Jednakże wytrzymałość na ściskanie w przypadku materiałów, które nie rozpadają się pod działaniem obciążenia, musi być definiowana jako wielkość naprężenia potrzebnego do odkształcenia materiału w arbitralnie określonym stopniu. Wytrzymałość na ściskanie oblicza się dzieląc maksymalne obciążenie przez pierwotne pole przekroju poprzecznego próbki poddawanej próbie ściskania.
Błędem byłoby przypuszczać, że różnica między ściskaniem i rozciąganiem, sprowadza się tylko do uwzględnienia znaku "-" w odpowiednich wielkościach. W rzeczywistości rzadko mamy do czynienia z sytuacją, w której projektowany pręt ściskany zostanie zniszczony na skutek przekroczenia jego wytrzymałości na ściskanie. Prędzej zachodzi zjawisko wyboczenia polegające na tym, że z powodu niedokładnego wykonania elementu (którego nie da się w praktyce uniknąć), pręt jest ściskany mimośrodowo, lub też w wyniku zaburzenia struktury samego materiału, pręt zaczyna się wyginać. Wtedy w tensorze naprężeń pojawiają się dodatkowe składowe o wartościach niezerowych i mamy do czynienia z zagadnieniem innym, niż czyste ściskanie.