Suwmiarka

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1247
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#11

Post napisał: rc666 » 21 wrz 2012, 15:52

Andrzej 40

Popatrz sobie na suwmiarke.
Jedna strona jest metryczna a druga jest calowa.
Chodzi o cale, tak??
Pierwsza dwojka i jedna kreska .25"
Pierwsz dwojka i druga kreska .5"
Pierwsza dwojka i trzecia kreska .75"

Jezeli potrafisz lepiej wytlumaczyc to prosze bardzo.


Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#12

Post napisał: jasiu... » 21 wrz 2012, 16:20

Panowie, to jest po prostu wytwór naszych skośnookich przyjaciół, którzy takie coś potrafią wymyślić gdzieś nad Żółtą Rzeką.

Ja wiem, że w Polsce cale są mało popularne, ale wszyscy powinni wiedzieć, że wymiary w calach podajemy jako liczbę cali z ułamkiem. Właśnie dlatego noniusz normalnej suwmiarki wyskalowanej w calach ma najczęściej 8 podziałek. Zapewnia to dokładność pomiaru do 1/128 cala.

Pierwsza z suwmiarek: - widać wyraźnie 8 linii w noniuszu calowym.
Druga - nie tylko widać ilość linii w noniuszu, ale i dokładność suwmiarki.

Natomiast ktoś sobie w dalekim państwie wymyślił suwmiarkę, która będzie służyć do podawania wymiarów w calach i no właśnie - setnych częściach cala? :roll:

Myślę, że nie ma sensu szukać uzasadnienia dla wykonania takiego produktu. Ot po prostu, chińska mentalność, tradycja i sposób pojmowania świata różni się od europejskich standardów. Pozostawmy więc tą suwmiarkę Chińczykom i nie twórzmy teorii, które mniej obeznanym kolegom będą po prostu tworzyć w głowie bałagan.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#13

Post napisał: Andrzej 40 » 21 wrz 2012, 17:09

rc666 pisze:Andrzej 40
Popatrz sobie na suwmiarke.
Jedna strona jest metryczna a druga jest calowa.quote]
W życiu bym na to nie wpadł gdybyś mi nie wyjaśnił. To mamy dwa w jednym. Na dodatek jest tam pełno mniejszych i większych kresek a cyfry arabskie a nie chińskie :mrgreen: . A ja nie znam arabskiego :cry:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11581
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#14

Post napisał: RomanJ4 » 21 wrz 2012, 20:56

pozdrawiam,
Roman


zdzicho
Posty w temacie: 2

#15

Post napisał: zdzicho » 24 wrz 2012, 20:39

jasiu... pisze:Panowie, to jest po prostu wytwór naszych skośnookich przyjaciół, którzy takie coś potrafią wymyślić gdzieś nad Żółtą Rzeką.
Natomiast ktoś sobie w dalekim państwie wymyślił suwmiarkę, która będzie służyć do podawania wymiarów w calach i no właśnie - setnych częściach cala? :roll:
Nie jasiu.., to nie Chińczycy, to postępu piękny znak.Tak jak zaokrąglono i ujednolicono niegdyś długość cala ,do 25,4mm. W przemyśle maszynowym podaje się wymiary liniowe w układzie dziesiętnym ( tysięczne, setne , dziesiętne części cala).Gwinty, po staremu w ułamkach.Przy przeliczaniu systemu ułamkowego na dziesiętny byłyby kłopoty ,dlatego to różne suwmiarki.Używałem ,taką w układzie dziesiętnym cala, jeszcze za komuny i nie był to produkt chiński lecz Fowler.Ja używałem oczywiście skali metrycznej .Kiedyś robiliśmy produkcję calową ( minn. pod łożyska calowe),gdzie wymiary były na oryginalnych rysunkach w układzie dziesiętnym. Przeliczano je na system metryczny ,bo nie było sensu kupować calowych narzędzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”