Cicha sprężarka, nakierujecie mnie?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Twein
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 76
Rejestracja: 06 gru 2011, 16:14
Lokalizacja: dolnośląskie

Cicha sprężarka, nakierujecie mnie?

#1

Post napisał: Twein » 18 kwie 2012, 20:19

Szukam kompresora do frezarki - chłodzenie mgłą olejową. (obszar roboczy 40x40x14cm a elementy obrabiane: drobne - szkło)
Jedyny warunek to "cicha" i teraz pojawia się mój problem bo nigdy w życiu nie miałem do czynienia ze sprężarkami. Wystarczy, że życie dało mi tak interesującą okazję popracować raz w tygodniu hobbystycznie przy frezarce.

Czy ktoś widział/domyśla się jak pracuje takim egzemplarzem poniżej?

Czy te jego 5L przy 8 barach i godzinie pracy frezarki będzie wyglądało jakby zbiornika w ogóle nie miał? Tylko non-stop napełnianie?
Wkurza mnie, że nikt nie podaje nigdzie decybeli do tego SILENT, bo może i przy ciągłym uzupełnianiu byłoby równie znośne jak grawerowanie na szkle.

Kompresor bezolejowy 5L wyciszony Stanley

zbiornik 5L
Zasilanie 230V~50Hz.
Moc 0,5KM.
Obroty silnika: 4200 obr/min.
Wydajność 55L/min,
ciśnienie maksymalne 8 bar.
Niski poziom hałasu (ale jako jedyna w sklepach i katalogu bez wartości konkretnej dB/czegokolwiek)

Obrazek


Wybaczcie jeśli dobieram do czołgu coś w rodzaju różowej farby, ale warunki wymagają ode mnie wykluczenia 90dB innych sprężarek. Tak wiec moje prośbo-pytanie czy istnieją jakieś inne Wam znane sprężarki w miarę ciche bądź ciche-ciche

Też nie wiem w jakiej skali się obracam - 8 barów 5 litrów wydajność 55L/min. Nie mam pojęcia na ile to starcza przy mgle olejowej.



Tagi:

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#2

Post napisał: Mat3ys » 18 kwie 2012, 20:23

Kompresor bezolejowy. Raczej bym się w to nie pchał. Poszukaj czegoś na smarowaniu olejowym.


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: G3d » 18 kwie 2012, 20:39

Nie wiem jaka wydajnosc jest ci potrzebna, ale mozna zmontowac cos na agregacie lodowkowym i butli np. gazowej.
Ja mam np na butli paintballowej [3000psi ;D].
Taki kompresorek bedzie praktycznie bezglosny.

Potrzebne kilka metrow weza, troche koncowek/przejsciowek, presostat, zegarek na butle, zegarek regulowany na wyjscie.

Opisow w necie jest za trzesienie.


Autor tematu
Twein
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 76
Rejestracja: 06 gru 2011, 16:14
Lokalizacja: dolnośląskie

#4

Post napisał: Twein » 18 kwie 2012, 22:31

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Doczytałem się kilku mało konkretnych różnic między olejową a bezolejową, więc czy mógłbyś jeszcze Mat3ys powiedzieć mi jakie twoim zdaniem są ku bezolejowej przeciwwskazania? Widziałem, że na stanie masz same olejowe o ile oczy mnie nie mylą więc domyślam się że jakoś bardziej cenisz.

(Frezarka do grawerowania na szkle drobne elementy mgła olejowa)

G3d - bezgłośny kompresor na bazie agregatu jest całkiem kuszącym rozwiązaniem, a ja głupi nie zapytałem wcześniej... kiedy koleżanka szukała zbiórki RTV AGD ze swoją lodówką.

Jednak zwróciłeś moją uwagę na te "psi" i rzeczywiście zabieram się za dalsze szukanie pod tę moją mgłę olejową bo jak wspomniałem jeszcze błądzę i przyznam, że nie wiem ile potrzebuję.

Tylko teraz powiedz mi - gdy założę sobie ileś [psi] to jak ustalić pozostałe wartości czyli zbiornik "litry", wydajność (i tu moje pytanie żółtodzioba - na mój rozum jest to prędkość nabijania tak? te 55L/min)
a w skrócie jak powiązać psi z poszukiwaniami

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#5

Post napisał: dudis69 » 19 kwie 2012, 02:44

Twein pisze: bezgłośny kompresor na bazie agregatu jest całkiem kuszącym rozwiązaniem
Jest bardzo powszechnym rozwiązaniem :mrgreen:
http://www.google.pl/search?q=silent+co ... sgbr-YijBA
Niektóre firmy wyspecjalizowały się wyłącznie w ich produkcji,
a konstrukcje oparte o agregat lodówkowy bywają różnorodne, w zależności od wydajności jaka jest potrzebna. Bywają kompresory wyposażone i w cztery takie agregaty, zamontowane na pokaźnej butli.
Maksymalne ciśnienie jakie są w stanie wytworzyć to 8bar, średnie ciśnienie nabicia zbiornika to 6 bar.
I właśnie na szóstkę maks. ustawiasz presostat żeby nie przeciążać agregatu, dłużej posłuży...
Możesz użyć jako zbiornika np. zbiornika LPG, który wytrzymuje spokojnie 30 bar, butli po gaśnicy, jeszcze większa wytrzymałość.
Im mniejszy zbiornik, tym częściej się będzie załączał agregat i krócej pompował.
Jak będziesz się porywał na własną konstrukcję nie zapomnij wstawić w butlę zwykłego zaworu bezpieczeństwa. :wink:
http://allegro.pl/zawor-bezpieczenstwa- ... 63593.html
Proste, tanie i wygodne rozwiązanie, kiedy zawiodą nastawy, lub do rozprężenia instalacji :lol:
G3d pisze:zegarek na butle
Ciekawe czy Casio wystarczy, czy musi to być jakiś "szwajcar" :mrgreen:
Chodziło zapewne o manometr nabicia butli.
G3d pisze: zegarek regulowany na wyjscie
Reduktor ciśnienia roboczego wyposażony w manometr. :mrgreen:
Właśnie nim dokładnie ustalisz ciśnienie pracy końcówki, która będzie wytwarzała mgłę olejową.
Pozdrawiam Sławek


Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: Mat3ys » 19 kwie 2012, 07:04

Żywotność kompresora bezolejowego jest mniejsza niż w przypadku kompresora olejowego. Chodzi tutaj o smarowanie. Bezolejowe są przeważnie z małymi zbiornikami i małą wydajnością.

Jeżeli potrzeba sporadycznie go włączyć to pochodzi lecz jeżeli będziesz go używał dość sporo to długo nie pożyje.


bst
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 114
Rejestracja: 17 sty 2011, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: bst » 19 kwie 2012, 12:28

Sprezarki dentystyczne sa ciche i trwale.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#8

Post napisał: RomanJ4 » 19 kwie 2012, 13:34

Twein pisze:Jedyny warunek to "cicha"
Obrazek
bardzo cicha sprężarka.. :grin: :grin:

to oczywiście żart, a wracając do tematu jeśli nie jest potrzebne duża wydajność i ciśnienie to kompresorek od inhalatora medycznego (bardzo cichy, w zasadzie tylko buczenie)
- np tłoczkowy kilkanaście l/min, 2~3 bar (sto parę zł, można poszukać najlepszych parametrów)
Obrazek http://www.google.pl/search?q=inhalator ... 61&bih=895

- samochodowy 12V do pompowania kół, 30~40l/min, 7-18 bar, (od 25 zł)
Obrazek http://www.google.pl/search?q=kompresor ... 61&bih=895

- do aerografu 23-25 l/min, ciśnienie max 4 atm. reduktor z płynna regulacja 0 do 4 atm. (od stukilkudziesięciu zł)
Obrazek http://www.google.pl/search?q=kompresor ... 61&bih=895
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: Mat3ys » 19 kwie 2012, 15:16

Rozwiązań jest dużo chociaż warto pomyśleć nad sprawą zrobienia z agregatu.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#10

Post napisał: dudis69 » 19 kwie 2012, 16:31

RomanJ4 pisze:- samochodowy 12V do pompowania kół, 30~40l/min, 7-18 bar, (od 25 zł)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Rozpadł mi się kiedyś podczas podczas pompowania drugiego koła do 3bar, szczerze polecam wyrzucić te 25zł od razu do śmieci, i zaoszczędzić sobie nerwów. :mrgreen:
Zaraz po tym zamieniłem ten szmelc na zwykłą pompkę nożną , jest znacznie cichsza i bezawaryjna. :mrgreen:
Pozdrawiam Sławek


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”