Strona 1 z 2

Idzie zima, czas na ogrzewanie

: 23 paź 2011, 22:30
autor: Mateusz-M
Witam, w związku ze zbliżającym się okresem zimowym zamierzam zrobić jakieś porządne ogrzewanie mojego garażu, piec już mam około 40kw, komin chce wykonać z dwóch arkuszy blachy czarnej 3mm o wym 200x200mm, do tego będzie założony nadmuch by zmniejszyć zużycie "paliwa", zastanawiam się nad grzejnikami (kaloryfery?) i jakoś nie mam pomysłu, najbardziej pasowały by mi grzejniki typu favier lecz nigdzie takowych nie mogę dostać. Dodam że chciałbym by koszty nie były wysokie dlatego rozglądałem się za używanymi na złomach, powoli skłaniam do wykonania ich we własnym zakresie lecz nie mam pomysłu, z chęcią posłucham rad kolegów bardziej doświadczonych.
Jeżeli temat nie nadaje sie do tego działu proszę o usunięcie lub przeniesienie.
Pozdrawiam.

: 23 paź 2011, 22:41
autor: pabloid
Jaka powierzchnia tego garażu i wyskość kondygnacj, z czego ściany? Bo piec 40kW to do ogrzania hali przemysłowej wystarczy :mrgreen: (zerknij choćby tu: http://kotly.com/tab.php?tab_id=3 ) Zaś do ogrzania pomieszczenia typu 5x5m wys. 3m, to zwykła koza opalana byle czym, bez zadnych grzejników :mrgreen:
Grzejniki typu favier zauważ nie bez przyczyny obecnie są na złomie :mrgreen:

: 23 paź 2011, 22:49
autor: Mateusz-M
Wymiary to około 5x10m, wysokość 3m, budynek nieocieplony a ściany z pustaków :grin: taki mały piecyk miałem ale nie dawał rady chociaż rura która odprowadzała dym miała 7m, chodzą mi również po głowie grzejniki panelowe używane z jakiegoś demontażu. Czemu favier-y takie złe, zawsze mi sie kojarzyły że ciepło ładnie oddają np. stare szkoły dworce, tylko w sumie nie wiem nic o ich sprawności.

: 23 paź 2011, 22:51
autor: Mariuszczs
Do garażu najlepszy piec nadmuchowy i grzejników nie potrzeba.

: 23 paź 2011, 22:55
autor: Mateusz-M
Mariuszczs pisze:Do garażu najlepszy piec nadmuchowy i grzejników nie potrzeba.
Piec już jest zmiana nie wchodzi w grę, więc coś trzeba pomyśleć nad kilkoma wymiennikami ciepła + wentylatory.

: 23 paź 2011, 23:01
autor: pabloid
To jak na jednego pustaka ta ściana- pewnie żużlobetonowy i nieocieplony, to tu jest powód, że koza nie dawała rady:) Ale taki piec jak piszesz to stanowczo za duży! Ekonomika tego rozwiązania może być problematyczna. A grzejniki te o których piszemy miały małą sprawność po prostu, bo to zwykła rura okręcona spiralą z blachy która wygladała jak radiator lecz nim nie była- brak przewodzenia ciepła między rurą a tą spiralą.

: 23 paź 2011, 23:07
autor: Mateusz-M
Pustak suporex, jak na razie mam zamiar zrobić coś w deseń grzejników łazienkowych z rur, co do ekonomii to ten piec gdy ogrzewał dom mniej zużywał węgla niż osławiona koza :lol:

: 24 paź 2011, 01:03
autor: ezbig
zmarnowany150 pisze:Pustak suporex, jak na razie mam zamiar zrobić coś w deseń grzejników łazienkowych z rur, co do ekonomii to ten piec gdy ogrzewał dom mniej zużywał węgla niż osławiona koza :lol:
Fizyki nie oszukasz. Jak chcesz ogrzać nieocieplone pomieszczenie to tak jakbyś dodatkowo chciał ogrzać teren wokół garażu. Będziesz ładował opał taczkami i nic to ci nie da. Do pewnej temp. będzie jeszcze ciepło, ale w końcu i tych 40kW zabraknie. Lepiej zainwestować w dobre ocieplenie budynku, bo na opał wydasz więcej kasy niż na tę inwestycję.

: 24 paź 2011, 01:04
autor: mariuszbroda
Witam,
kup webasto,takie DDR dawne,od koparki jest,za stówe kupisz...
następnie kup beczkę stalową i grzałkę 500 Watt starczy,następnie pojedź do wymieniaczy oleju silnikowego i weź olej zużyty..
podgrzej go w beczce i zapodaj na webasto...w miejsce drogiej ropy,
możesz na tej hali w koszulce chodzić...idzie oleju 0,5 litra na godzinę(w sumie darmowego)...jedyny mankament to będziesz z czasem trochę głuchy,ale z tego są same korzyści... :lol:
Nikomu nie mów,bo ci od oleju kasę zaczną brać... :sad:
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2011-10-24, 01:17 ]
aha,jak baniak z olejem postawisz wysoko-pójdzie grawitacyjnie,a przed webastem zastosuj podgrzewacz oleju napędowego od diesla,taki elektryczny ma 100 watt-masz jeszcze taniej...bez grzania oleju w całej beczce...
olej,który zgromadzisz należy odstać i zebrać od góry...na dole będzie galareta(niedobra) :grin:

: 24 paź 2011, 10:15
autor: pabloid
zmarnowany150 pisze:co do ekonomii to ten piec gdy ogrzewał dom mniej zużywał węgla niż osławiona koza
Zatem piec ten nie ma prawa mieć 40kW, albo koza była gigantyczna :mrgreen:
ezbig pisze:Lepiej zainwestować w dobre ocieplenie budynku, bo na opał wydasz więcej kasy niż na tę inwestycję.
Jakbym miał komuś radzić to tylko tak właśnie: piec sprzedaj, za tą kasę ocieplenie zrób i ogrzewaj pomieszczenie przysłowiową farelką, a w lecie ciesz się chłodem. Ale Autor tematu jest zachowawczy i jak mi się zdaje założenie wykorzystania tego pieca jest niezmienne.
Ściany +płyta to 90+50m kw. czyli 140 m kw. Przy założeniu styropianu 10 cm potrzebujesz 14 m sześć. czyli ok. 1600zł za styropian, siatka (2 wałki 50m. kw, bo na płycie stropowej nie) to 350 zł. Kleju to ze 20-25 worków na to (klejenie płyt+ warstwa zbrojona) to będzie ze 400zł. Robimy samemu bo to łatwe - powiedzmy tydzień roboty dla niewprawnego :mrgreen: I za 2350 masz pięknie ocieplone. Żyjemy w 21 wieku i nie pompujemy energii w worek bez dna, tylko wpierw worek uszczelniamy- to nie publiczna służba zdrowia! :roll: Tynk szlachetny sobie zrobisz kiedy indziej :mrgreen: