Stół montażowo-spawalniczy - wykonanie

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#11

Post napisał: Mariuszczs » 03 sie 2011, 08:17

Ja proponuję żeby kupić cieńszą blachę, pociąć na blat i wzmocnienia. Spawać i tak trzeba przed obróbką. Jeszcze proponuję żeby zrobić wyższe boki bo nieraz się przydadzą żeby coś przymocować i przy cieńszej blasze zapewnią większą sztywność



Tagi:


spawtech
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 251
Rejestracja: 15 lut 2007, 20:49
Lokalizacja: 123

stoły

#12

Post napisał: spawtech » 03 sie 2011, 08:51

Witam,odpowiadając dla jacka-1210 nogi są z rury 90mm do cięższych aplikacji stosuję się podstawy ramowe,np. koleje austriackie na tych stołach budują wagony kolejowe jest to system złożony z kilku stołów na podstawach ramowych rozmieszczonych na systemie szyn bazowych , dysponuję zdjęciami konstrukcji kładki dla pieszych o rozpiętości 50m i wadze 70 ton spawanej na identycznym systemie jak wyżej.Cieńsza blacha nie zda egzaminu o ile będzie się stosować firmowe sworznie mocujące,one potrzebują do zablokowania blachy o grubości przynajmniej 20mm,poza tym dociski blokujące się na zasadzie przekoszenia sworznia w otworze stołu szybko by w cienkim materiale rozkalibrowały otwory,myślę że nie ma co odkrywać ameryki po raz drugi.Istnieje jeszcze jeden system stołów konstrukcyjno-spawalniczych moim zdaniem łatwiejszy do wykonania,szczegóły na stronie mountingtables.com.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Stół montażowo-spawalniczy - wykonanie

#13

Post napisał: WZÓR » 03 sie 2011, 10:22

jacek-1210 pisze:...
•Typowe zastosowanie:
bardzo ciężkie konstrukcje / ciężkie zrobotyzowane aplikacje
o wadze powyżej 10 ton "

Tak sobie próbowałem wyobrazić coś o wadze powyżej 10 ton na tych cienkich, regulowanych nóżkach i jakoś nie mogę - choć może wyobraźni mi nie staje :smile:
spawtech pisze:Witam,odpowiadając dla jacka-1210 nogi są z rury 90mm do cięższych aplikacji stosuję się podstawy ramowe,...
Jak widać - forumowicz spawtech sprawę regulowanych nóg wyjaśnił doskonale.
spawtech pisze:...sztuka polega na tym że po spawaniu cała konstrukcja jest frezowana...
A jakby tę konstrukcję (gotowe elementy wycięte waterjetem albo wycinarką plazmową CNC ) poskręcał , a nie spawał?.... nie byłoby wtedy potrzeby frezowania i szlifowania w celu uzyskania geometrii i wymiarów , o których wspomniałeś.
... zakładając , że gotowe elementy po wycięciu byłyby w miarę proste.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#14

Post napisał: Mariuszczs » 03 sie 2011, 11:29

Zrobisz 1x2 metra to strasznie mały, co do grubości blachy to ten system 16 ma "blachę"12 mm, ale jeśli ma być osprzęt z innej firmy bazujący na 30 mm to wiadomo.


Autor tematu
AmosS
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2008, 01:15
Lokalizacja: Głogów

#15

Post napisał: AmosS » 03 sie 2011, 13:36

Witam.

Podaje tu link do katalogu na stronie producenta. Jest tam doskonale rozrysowany i zwymiarowany stół oraz dodatkowy osprzęt.

Katalog DEMMELER

Myślę, że polemika na temat grubości blachy jest niepotrzebna. Dlatego, że firma która produkuje stoły istnieje od kilku dziesięciu lat. Przez ten czas z całą pewnością inżynierowie tam zatrudnieni dopasowali takie detale jak grubość stołu, wielkość otworów i ich kształt.
Każda wprowadzona zmiana może spowodować wadliwe funkcjonowanie stołu.
Z tego powodu nie zamierzam tu nic zmieniać. Chciałbym wykonać stół możliwie najwierniej odwzorujący oryginał.

Natomiast jako laik w zakresie wytrzymałości materiałów mam inne pytanie... Czy stół np. o wymiarach 240x120x2,8 cm, wykonany ze stali ST52-3N wraz z bocznymi ściankami i oparty na prostokątnej ramie będzie potrzebował dodatkowych wzmocnień od spodu ? Zakładając np, że maksymalna waga elementów spawanych na tym stole nie przekroczy 300 kg.

Zastanawia mnie technologia produkcji tego stołu... Moim zdaniem wygląda to następująco:

1. Wycinana jest blacha grubości 30 mm z nadwymiarem np. 1-2 mm.
2. Dospawywane są brzegi stołu (myślę, że też z nadwymiarami) i wzmocnienia (mogą być już na wymiar).
3. Stół jest wyżarzany i piaskowany.
4. Obrabiany jest spód blatu (tu dla nas problem stanowią wzmocnienia, które obrabiarka musi omijać).
5. Z jednego przyłożenia jest planowana góra blatu i brzegi.
6. Frezowane są otwory, fazowana góra otworów i dół.
7. Nanoszone są oznaczenia, kratownica i podziałka milimetrowa.

Tak wg mnie to może wyglądać ale czy aby na pewno tak to robią ?

Pozdrawiam
AmosS

Awatar użytkownika

tomolc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 708
Rejestracja: 17 paź 2009, 13:45
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

#16

Post napisał: tomolc » 03 sie 2011, 15:22

AmosS pisze:Witam.


1. Wycinana jest blacha grubości 30 mm z nadwymiarem np. 1-2 mm.
2. Dospawywane są brzegi stołu (myślę, że też z nadwymiarami) i wzmocnienia (mogą być już na wymiar).
3. Stół jest wyżarzany i piaskowany.
4. Obrabiany jest spód blatu (tu dla nas problem stanowią wzmocnienia, które obrabiarka musi omijać).
5. Z jednego przyłożenia jest planowana góra blatu i brzegi.
6. Frezowane są otwory, fazowana góra otworów i dół.
7. Nanoszone są oznaczenia, kratownica i podziałka milimetrowa.

Tak wg mnie to może wyglądać ale czy aby na pewno tak to robią ?

Pozdrawiam
AmosS
Witam
Nie jestem do końca przekonany co do ciecia blachy stalowej na plazmie gdyz powierzchnia cięcia się utwardza i narzędzia bardzo krótko wytrzymują
doświadczone .
cięcie piachem wchodzi w grę tanie nie jest myślę że ok 2000-2500tysza płytę 1000x2000x30 i otworów z 160 szt :wink:
Do tego boki też trzeba ciąć na na piachu potem spawanie boków z blatem i wzmocnienia od spodu.
I zapraszamy na bramówkę powodzenia roboczo godzina to się zaczyna od 200 zł a jak obrobić z jednego mocowania boki i blat chyba 5-osiówka.Tak więc jeśli chcesz mieć tak jak oryginał to go kup i zapomni o walce z fachowcami i kosztami oraz czasem a finisz może okazać się tragiczny. :wink:

http://www.ponarzywiec.com.pl/stoly_spawalnicze
zapytaj w ponar Zywiec


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#17

Post napisał: Mariuszczs » 03 sie 2011, 17:26

Tak miałem napisać że jeśli takie wymagania jak to z fabryki to i cena będzie zbliżona bo i otwory wydają się być szlifowane.
Co innego jeśli kupisz arkusz blachy 1,5 x3 metry cienszej, z naddatków zrobisz boki i dasz to na splanowanie i sam we własnym zakresie powiercisz otwory np na wiertarce promieniowej po uprzednim wytrasowaniu.


spawtech
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 251
Rejestracja: 15 lut 2007, 20:49
Lokalizacja: 123

#18

Post napisał: spawtech » 03 sie 2011, 20:25

Witam,zostawcie już ten stół otworowy,czy ktoś zajrzał na mountingtables.com-stół szczelinowy,ta koncepcja jest o wiele łatwiejsza do wykonania.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

tomolc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 708
Rejestracja: 17 paź 2009, 13:45
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

#19

Post napisał: tomolc » 03 sie 2011, 20:53

spawtech pisze:Witam,zostawcie już ten stół otworowy,czy ktoś zajrzał na mountingtables.com-stół szczelinowy,ta koncepcja jest o wiele łatwiejsza do wykonania.Pozdrawiam.
Ale wątek jest o stole otworowym a nie o szczelinowym.
Ten stół jest może łatwiejszy bo więcej jest dostępnych maszyn na rynku z możliwością
frezowania małych płaskowników, ale frezowanie pryzm bocznych dwustronnych też jest pracochłonne potem przykręcenie do ramy i też planowanie w całości.
Ale może ktoś zrobi :mrgreen:


spawtech
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 251
Rejestracja: 15 lut 2007, 20:49
Lokalizacja: 123

#20

Post napisał: spawtech » 03 sie 2011, 21:35

Ważniejsza jest zmiana wątka ,czy przedstawienie alternatywy dla otworowca formalizm nie wszędzie przydatny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”