Strona 1 z 1
Problemy z wiertarką stołową
: 27 cze 2011, 15:45
autor: semmac
Witam, mam pytanie. Do wiertarki stołowej kupiłem uchwyty na stożek Morse’a (ze względu na cenę kupiłem je taniej na giełdzie). Dodatkowo trzpień (również stożek) do uchwytu wiertarskiego – już w sklepie narzędziowym. Niestety ślizgają się w trakcie wiercenia. Nie cały czas tylko pod koniec, czyli w momencie jak powstaje opór przy ostatniej warstwie (czasami wiertarka ręczna jak jest źle prowadzona potrafi się zakleszczyć/ obrócić). Pytanie czy to jest normalne? Nie mam takich doświadczeń z używania wiertarek stołowych np.: w zakładzie pracy.
A może otwór w który wchodzi stożek jest już „wyjechany”?? Co w takim przypadku można zrobić?
Z góry dziękuję za pomoc
: 27 cze 2011, 16:20
autor: rc666
Upewnij sie czy powierzchnie stożka są czyste, nie są tłuste. Przemyj je spirytusem.
Jak bęziesz zakładał zpowrotem to zrób to szybkim energicznym ruchem tak żeby stuknęłło i powinno być dobrze. Jeżeli nie będzie dobrze to źle zrobiony stożek, inne kąty są na obu powierzchniach. Ale mogą być także inne przyczyny.
: 27 cze 2011, 19:13
autor: konkwista88
Stożek najlepiej odtłuścić benzyną ekstrakcyjną. Podobno powierzchnie stożka można wysmarować kredą w celu zmniejszenia poślizgu lecz nie mam doświadczenia z tą metodą więc nie jestem przekonany.
: 27 cze 2011, 23:45
autor: BYDGOST
Po włożeniu trzpienia z uchwytem w gniazdo wrzeciona można pomóc mu mocniej się zakleszczyć poprzez stuknięcie w podłożony kawałek drewna.
: 27 cze 2011, 23:57
autor: IMPULS3
Można też delikatnie podgrzać uchwyt .
: 28 cze 2011, 11:42
autor: adam Fx
czyli ślizga się tobie w wiertarce czy uchwyt wiertarski ślizga się na stożku (np. B16) bo w wiertarce to przecież powinien mieć płetwę która zapobiega takiemu zjawisku a jeśli to stożek bez płetwy (w środku gwint) to konieczna jest wiertarko frezarka z przelotowym wrzecionem by dało się śrubom dociągnąć. jeśli kreci się sam borkop (ja tak miałem ) to proponuje Loctite 603
: 28 cze 2011, 23:08
autor: RomanJ4
Kiedyś aby przeciwdziałać ślizganiu się chwytów stożkowych w gniazdach stosowało się posmarowanie powierzchni stożka zwykłą kredą szkolną, zwłaszcza jak nie było to połączenie na stałe (np w tulei konika tokarki czy we wrzecionie wiertarki). Jeśli chodzi o umocowanie samej główki uchwytu wiertarskiego na trzpieniu na stałe, to rzeczywiście Loclite będzie lepszym rozwiązaniem.