Imak TUE 40, poszukiwania

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
matestan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2011, 14:46
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Imak TUE 40, poszukiwania

#1

Post napisał: matestan » 25 kwie 2011, 14:58

Witam,

Mam nadzieję, że post piszę w odpowiednim dziale, jeśli nie to przepraszam;)
Podobnie jak w temacie, poszukuje imaka do tokarki TUE 40, niestety już od jakiegoś czasu poszukuję na allegro i nic. Związku z tym mam pytanie, czy jest może imak od innej tokarki który pasuje zamiast oryginalnego? Lub może ktoś ma taki imak na sprzedanie? Dodam, że kupiłem tą tokarkę po bardzo okazyjnej cenie i z tym się wiązał minus, że nie posiadała ona imaka od początku jak ją posiadam, więc nawet nie mam za bardzo jak porównać tego imaka do innej tokarki.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 25 kwie 2011, 16:24

Przecie imak to tylko kostka z otworem na śrubę mocującą i nafrezowaniami pod noże. Patrz, aby wielkość była odpowiednia do twojej maszyny, śrubę mocującą sobie dorobisz i tyle. Nawet jak jest tam jakiś system pozycjonowania imaka, to i tak da się założyć całkiem płaski od spodu, najwyżej dasz jakąś podkładkę.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16237
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#3

Post napisał: kamar » 25 kwie 2011, 17:11

Jak trochę pokombinujesz to imak zrobisz na tej tokarce, a pozycjonowanie imaka (pomijając producję seryjną) raczej przeszkadza niż pomaga.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 25 kwie 2011, 17:26

To musiałbyś kolego dołączyć do pytania parę danych odnośnie Twojej tokarki takich jak
- szerokość sanek narzędziowych (lub odległość od osi imaka do zewnętrznej krawędzi sanek jeśli oś nie jest pośrodku) co da nam wymiar samego imaka,
- średnicę trzpienia na którym obraca się imak (jeśli jest w sankach, lub średnice otworu w imaku) albo jego gniazda jeśli go nie ma (w wielu tokarkach są wymienne)
- wysokość do osi toczenia (kłów)
- na pewno pomocne byłoby jakieś zdjęcie/a

Ale jeśli imaka nie ma w ogóle, to może (jeśli finanse pozwalają) zastanowić się nad wyposażeniem jej w lepszy od zwykłego imak szybkomocujący odpowiedniej wielkości (są znormalizowane) http://www.kandc.pl/haase_tech1.html (i następne strony) gdzie można mocować różne uchwyty ( można je dokupywać sukcesywnie), a ustawianie wysokości narzędzi do osi jest dziecinnie łatwe. Taki
Obrazek
lub taki typ http://www.otelo.com.pl/pl/produkty/-/o ... X7RvECUfo=
To oczywiście przykłady imaków, w necie znajdziesz może lepsze propozycje.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
matestan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2011, 14:46
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#5

Post napisał: matestan » 25 kwie 2011, 18:48

Niestety właśnie tokarkę kupiłem bez imaka, zamieszczę może zdjęcia z na szybko dorysowanymi wymiarami, to coś powinno rozjaśnić sytuację.
Obrazek
Obrazek


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16237
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#6

Post napisał: kamar » 25 kwie 2011, 19:12

Najprościej zrobisz imak czteronożowy. Kawał zelaza o srednicy 139*1.42 zabielasz na wymiar ok 40mm powyzej osi wrzeciona i robisz dziurę na mocowanie. Po dorobieniu natrętki i obcięciu z grubsza na kwadrat , przykrecasz do suportu a w uchwyt frez walcowo-czołowy fi np.30. I frezujesz. Ewentualnie podkładasz pod imak podkladki coby uzyskać wymagane wymiary na nóż. Potem wiercisz otwory na śruby i masz imak nówkę :)
Imak ma wyglądać mniej wiecej tak:

http://www.youtube.com/user/AndrzejMaci ... wstEI2YhXk


Autor tematu
matestan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2011, 14:46
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#7

Post napisał: matestan » 27 kwie 2011, 10:45

Wiem, że można go zrobić i wcale nie było by to trudne, tylko trzeba mieć go na czym zrobić, a ja niestety nie mam dostępu do maszyn, które by były w stanie wykonać taki element.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16237
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#8

Post napisał: kamar » 27 kwie 2011, 12:33

Tak też podejżewalem i dlatego opisuje jak możesz zrobić na tej maszynie. Noże do pierwszego obtaczania możesz zamocować byle jak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”