Proszę o pomoc w wyborze grawerki laserowej

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
posek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2010, 11:53
Lokalizacja: Świętochłowice

Proszę o pomoc w wyborze grawerki laserowej

#1

Post napisał: posek » 04 sty 2011, 17:27

Witam.
Jest to mój 1 post, zamierzam kupić grawerkę Laserową jednak niewiem jaką, niestety mało się na tym znam, ale jako osoba dążąca do celu pragne sie poznać w dziedzinie grawerowania:
Wiec tak, zależy mi na maszynie nie dużej mało awaryjnej z dostępnymi częściami eksploatacyjnymi w Polsce i oczywiście nie drogiej.
Co chce robić na maszynie:
Wykonywac pieczątki
Grawerować na kamieniu, szkle , metalu , pleksi, papierze
Ciąć w pleksi, niewiem jak jest z metalem ale chyba nie potne taką grawerką
Chciałbym wykonywać tzw ramki z plexi na ślub chrzest itp z grawerem w środku i wycinać je jako odpowiedni wzór.
grawerować na kieliszkach kubkach napisy np: młoda para itp
Tworzyć metalowe szyldy na dzwi z Nazwizkiem i inne
i wiele innych zastosowań

Liczę na wasza pomoc


Mam jeszcze dodatkowe Pytanie czy ktoś z was nie orientuje się ile kosztuje maszyna Laser 3D która graweruje obraz 3D w krysztale, z pewnością jest droga ponieważ posiada zielony laser, czy ta maszyna równiez tnie różnego typu materiały ?



Tagi:

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#2

Post napisał: guardian_angel » 04 sty 2011, 17:40

Polecam Trotec Speedy 100, bez najmniejszego problemu sobie z tym wszystkim radzi, bardzo przyjazne oprogramowanie no i serwis, wsparcie w Polsce ale wątpię żebyś kiedykolwiek z niego skorzystał poza wymianą zużytej tuby. W nim nic się nie psuje. Jakość adekwatna do ceny. Pojęcie tani i dobry wzajmnie sie wykluczają.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


Autor tematu
posek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2010, 11:53
Lokalizacja: Świętochłowice

#3

Post napisał: posek » 04 sty 2011, 17:45

Aha a ile mniej wiecej wytrzymuje Tuba laserowa ?

Czy należy posiadać jakieś specjalne oprogramowanie do obsługi? Czy jest ono trudne w obsłudze ?
Prosze mi jeszcze napisać w jaki sposób Grawerka łączy się z komputerem, zależało by mi na porcie USB , w niektórych należy umieścic kartę PCI, jednak niewiem jak sie to ma do laptopa ?

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#4

Post napisał: guardian_angel » 04 sty 2011, 18:05

Mi wytrzymała ok 3 lat tak mniej więcej 3000 godzin pracy.
Oprogramowanie do obsługi lasera dostajesz razem z maszyną. Są dostępne w 3 stopniach zaawansowania (możliwości sterowania). Poza tym żadny inny specjalistyczny program typu CAD/CAM nie jest Ci potrzebny. Zwykły Corel Draw wystarczy, nawet z Worda i Painta moża wypuścić pracę. Laser zachowuje się jak drukara i pracuje w systemie "to co widzisz, to dostajesz". Oczywiście podłączana pod USB + sterownik urządzenia.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


Autor tematu
posek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2010, 11:53
Lokalizacja: Świętochłowice

#5

Post napisał: posek » 04 sty 2011, 19:04

Aha czyli komputer grawerkę widzi jak zwykłą drukarke,
mam jeszcze pytanie w jaki sposób kontrolować moc lasera, czy steruje sie bezpośrednio z urządzenia czy z komputera?,
Chodzi mi o to że na komputerze mam np narysowane serce i Grawerka ma je wyciąć a nie np wygrawerować natomiast w środku serca chciałbym aby zostały wygrawerowane jakies napisy, czy to wszystko robi sie automatycznie w ciągu jednej operacji ?

Czym najlepiej chłodzić Tubę lasera według Pana ?

Czy posiadasz jakieś materiały które pomogą mi zrozumieć prace grawerki laserowej tego typu ?


Rols
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 04 sty 2011, 18:14
Lokalizacja: Jelenia Góra

#6

Post napisał: Rols » 05 sty 2011, 00:48

Witam.
Kolego posek - większość grawerek (jak nie wszystkie) komputer widzi jako drukarki i wszystkie nowe podłącza się za pomocą USB a starsze przez port LPT.
Moc wyrażaną w Watach [W] ustawia się w programie, ale grawerka może mieć też własny panel sterujący który to umożliwi.
Do cięcia należy ustawiać większą moc niż do grawerowania, konkretne wartości zawierają np. karty techniczne poszczególnych materiałów grawerskich lub dobiera się je doświadczalnie.
Na więcej pytań nie odpowiem, gdyż zajmuję się na codzień jedynie grawerowaniem mechanicznym.

Uważam jednak, że tutaj najlepszym nauczycielem jest praktyka i nic innego tego nie zastąpi - trzeba włączyć maszynę i samemu potestować, najpierw jakieś proste prace potem coraz bardziej skomplikowane. Po pewnym czasie większość czynności robi się odruchowo bez zastanowienia.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.


Autor tematu
posek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2010, 11:53
Lokalizacja: Świętochłowice

#7

Post napisał: posek » 05 sty 2011, 00:58

A czy sa różne Grawerki Laserowe czy tylko CO2 ? oglądałem pare filmów na Youtube i zauważyłem że aby Grawerowac na kieliszkach, szklankach musze mieć dodatkowy uchwyt do nich

Aha i czy do tych Laserów Co2 jest potrzebna butla z CO2 ?


Rols
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 04 sty 2011, 18:14
Lokalizacja: Jelenia Góra

#8

Post napisał: Rols » 05 sty 2011, 01:27

Są trzy typy grawerek laserowych: CO2 (najpopularniejsze i najtańsze), YAG i fiber laser (technologia światłowodowa) - te ostatnie są mniej znane i mają mniejsze moce od poprzedniczek. Z tego co wiem lasery YAG są niezastąpione do cięższych prac m.in. w stali, są też znacznie droższe od CO2. Wystarczy wejść na stronę jakiegoś producenta lub dystrybutora żeby dowiedzieć się więcej.

Gaz CO2 jest zawarty w tubie lasera, więc nie ma potrzeby stawiać jakichś butli tudzież zbiorników ze sprężonym gazem - trochę mnie to pytanie zaskoczyło :cool:


Autor tematu
posek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2010, 11:53
Lokalizacja: Świętochłowice

#9

Post napisał: posek » 05 sty 2011, 01:43

Poczytam jeszcze o tych laserach YAG.

Rols pisze:
Gaz CO2 jest zawarty w tubie lasera, więc nie ma potrzeby stawiać jakichś butli tudzież zbiorników ze sprężonym gazem - trochę mnie to pytanie zaskoczyło :cool:
Wybacz za pytanie ale wiąże się one z moja nie wiedzą, chociaż nigdzie nie czytałem aby do tych grawerek stosować butle z CO2 wolałem zapytać fachowca, dzieki za odpowiedz była dla mnie cenna.

Napisz mi jeszcze w jakich przedziałach cenowych najlepiej wybierac grawerke, do zastosowań które wymieniłem wyżej ?

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: guardian_angel » 05 sty 2011, 10:52

Tuba lasera jest chłodzona przeważnie powietrzem i ma kostrukcję kompaktową tzn zawiera już wentylatory i radiatory, gaz CO2 jest zawarty też w tej tubie i nie jest to butla jak ta spawalnicza z acetylenem i tlenem :) wszystko ma postać kompaktową i jest zamknięte w "pudełku". Zdaża się że lasery są chłodzone wodą ale to przemysłowe o dużych wydajnościach 100 i więcej wat. Przedziałów cenowych ci nie podam bo sam nie jestem na bierząco, ceny zmieniają się dosyć płynnie (euro) i zależy też od dystrybutora.

[ Dodano: 2011-01-05, 10:54 ]
posek pisze:Chodzi mi o to że na komputerze mam np narysowane serce i Grawerka ma je wyciąć a nie np wygrawerować natomiast w środku serca chciałbym aby zostały wygrawerowane jakies napisy, czy to wszystko robi sie automatycznie w ciągu jednej operacji ?
Tak wszystko da się wykonać w jednym przebiegu pracy lasera, może pierw grawerować potem wycinać lub na odwrót. Jak ustawisz, taka będzie kolejność.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”