Budowa stołu pod tokarkę stołową...

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
mapeciontko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2009, 20:44
Lokalizacja: Turek

#11

Post napisał: mapeciontko » 21 gru 2010, 10:51

Te maszynki z linków są fajniejsze ;) bo moja niestety nie może toczyć gwintów :(. Z tym magnestem to super pomysł ja chciałem zastosować same filtry np. z siatki ale zawsze coś może przelecieć.
Tu jest coś bardziej mojego ;)
http://www.ezmro.co.kr/product/mini/purpose/hq400-1.htm



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#12

Post napisał: RomanJ4 » 21 gru 2010, 13:04

Do toczenia gwintów rzeczywiście trzeba sprzężenia śruby pociągowej z wrzecionem poprzez koła zębate - chodzi o stałość przełożenia, ale jako napęd przy toczeniu wzdłużnym już takiego sztywnego przełożenia nie musi być i można to zrealizować nawet jako napęd przekładnią pasową + sprzęgiełko do załączania lub jako niezależny.
http://lathes.jrbentley.com/leadscrew.html
http://lathes.jrbentley.com/clutch.html
Na forum toczyła się niedawno dyskusja na ten temat
https://www.cnc.info.pl/topics56/oddzie ... t23683.htm
A tu masz kolego małą "kopalnię" różnych przydatnych pomysłów
http://bedair.org/Lathelinks.html
http://www.mini-lathe.com/Links.htm#dpts
pozdrawiam,
Roman


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#13

Post napisał: rynio_di » 21 gru 2010, 13:22

Na temat stołu pod tokarkę już kiedyś pisałem ale nie pamiętam na którym forum. Ja polecam i sam posiadam trzy takie stoły wykonane na bazie odlewów żeliwnych jako podstawy pod maszyny dziewiarskie. Kupiłem mocniejszą i cięższą wersję pod prasę hydrauliczną 20 T.
Cena na złomowisku 36 zł za lżejsze pod tokarkę a pod prasę 70 zł.
Blat pod tokarkę klejona dębina z kanałem wokół krawędzi tak aby emulsja nie ściekała do kieszeni ( to było drogo ) bo 70 zł
Nogi miały chodaki gumowe ,dobra izolacja od podłoża ,i nie trzeba było kotwiczyć choć była taka możliwość sam ciężar dawał stabilność.
Jest możliwość dorobienia ( zamocowania ) szuflady na noże ,a przy dłuższym stole to nawet i dwóch.
A więc złom ,bo gruby C-ownik lub inny kształtownik też nie jest tani.


Autor tematu
mapeciontko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2009, 20:44
Lokalizacja: Turek

#14

Post napisał: mapeciontko » 21 gru 2010, 14:18

W mojej miejscowości złomowiska niestety nie posiadają takich spraw (przynajmniej jeszcze nie spotkałem). Co do kształtowników to wujek ma hurtownie stali więc da się załatwić trochę taniej niż normalne ceny sklepowe :) Blat dębowy to rzeczywiście spory wydatek jeśli nie robi się samemu. Ja mam takie szczęście że ojciec lubi się bawić w drewnie i mam do tego maszynki ;) (grubościówkę, krajzege, ściski itp.) ale ja nie będę kleić bo łatwiej jest zrobić na felc i to trzyma równie dobrze zresztą i to nie będzie potrzebne bo zrobię ramkę z kantownika w który włożę deski ;) później wezmę i dospawam nogi i oczywiście jakieś poprzeczki stabilizujące do tego jakieś szufladki i jakieś pułki na materiał.
Co do linków to bardzo fajne źródło informacji tylko szkoda, że po angielsku :D
Jak wykonam stolik (zapewne po świętach a może dopiero w przyszłym roku) to wstawię zdjęcia ;)


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#15

Post napisał: Andrzej 40 » 21 gru 2010, 16:25

Dzięki za odpowiedź, szkoda, że nie daje się zidentyfikować producenta. Ale kolega ma fart !!! Taka maszynkę za te pieniądze !!! Tylko zazdrościć ( chociaż to brzydko :roll: ).

Przy tej masie kątownik musi być jednak szerszy niż 40 mm ale kotwienie chyba nie jest konieczne. Jedynie pod nogi podkładki tłumiące - drewno lub twarda guma.
Do zastanowienia: dodanie nóg w środku stołu. Przydadzą sie przy okazji do mocowania prowadnic półek, metrowe szuflady nie są praktyczne, pół metra to już do przyjęcia. Ewentualnie nogi z rur, konstrukcja będzie sztywniejsza. Przy oparciu na 6 nogach blat może być cieńszy i nie musi być dębowy.
Powodzenia !


Autor tematu
mapeciontko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2009, 20:44
Lokalizacja: Turek

#16

Post napisał: mapeciontko » 21 gru 2010, 17:16

Nogi będą właśnie z rur 5/4" (zostały mi po rozbiórce starej bramy) ale zapewne trochę mi ich braknie więc pozostałe z profilu zamkniętego 4x4 a obramowanie stołu z kątownika 4x4. Nogi na środku nie będą do podłogi tylko do poprzeczki która będzie między przednimi nogami coś takiego jak w linku poniżej u Pana: lukasz.radomski
https://www.cnc.info.pl/topics89/stol-d ... t22424.htm
Blat zapewne będzie świerkowy (takie deski posiadam) ewentualnie z sosny jak uda się coś gdzieś wyciąć ;) na to przyjdzie misa wykonana z blachy ocynkowanej na to przyjdą klocki 8-10cm oczywiście przykręcone do blatu a blat do stelażu ;). Kotwienie do podłogi tylko w razie konieczności ale przyspawam uchwytu z myślą o tym ;)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#17

Post napisał: RomanJ4 » 21 gru 2010, 21:08

Możesz zastosować profil zamknięty stalowy 40x40 do dostania w składnicach budowlanych

Edit. zapomniałem dopisać, że magnes do wyłapywania wiórów przed umieszczeniem w zbiorniczku do chłodziwa dobrze jest zamknąć w torebce strunowej, co bardzo ułatwia czyszczenie z drobnych opiłków.


Życzę wszystkim kolegom Wesołych i Spokojnych Świąt, oraz Mikołaja hobbysty!
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
mapeciontko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2009, 20:44
Lokalizacja: Turek

#18

Post napisał: mapeciontko » 23 gru 2010, 15:14

Z tą torebką to też bardzo dobry pomysł ;). Pompkę zastosuję od ekspresu od kawy ;) bo taka ojciec wczoraj wyjął z rozbieranego ekspresu ;) Zobaczymy czy zda to egzamin ale podobno daje do 4 atm ;)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#19

Post napisał: pukury » 23 gru 2010, 15:45

witam.
pompka z ekspresu daje dość spore ciśnienie - ale musi pracować z przerwami .
napisane jest na niej - 2/1 ( np ) to znaczy praca - przerwa .
zresztą można znaleźć pdf od tych pompek .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#20

Post napisał: RomanJ4 » 23 gru 2010, 19:26

To straszne ciśnienie jak na obróbkę, będziesz musiał i tak redukować je kranikiem, bo przy większym po prostu mocno chlapie :wink:
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”