Pomysł na wykonanie ręcznej giętarki

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

Pomysł na wykonanie ręcznej giętarki

#1

Post napisał: zbigsm » 28 cze 2010, 16:09

Potrzebuję wykonać dwa proste narzędzia ręczne:
- giętarkę do taśmy aluminiowej, o szerokości 15 cm i grubości max. 0,5 mm, gięcie wykonywane jest do kąta prostego, po całej szerokości taśmy;
- obcinaczki do wycinania w taśmie ząbków (trójkąt prostokątny o wymiarach boków przyprostokątnych ok. 3 mm, jednorazowo wykonywany tylko jeden ząbek.
Narzędzia o powyższych funkcjach miałem w rękach, pobawiłem się nimi, ale cena za każde zwala z nóg :)
Szukam w związku z tym pomysłu jak wykonać takie, mogą być w formie nożyc/obcinaczek.
Może wykorzystać jakieś istniejące nożyce i dorobić końcówkę roboczą?
Jak ktoś ma pomysły, to chętnie podyskutuję o tym.


Pozdrawiam - Zbyszek z BB

Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: rynio_di » 28 cze 2010, 17:05

Myślę że z giętarką nie będziesz miał problemu ,ja taką robiłem .Giętarka była jak brama ,wkładana taśma była blokowana od góry śrubą z dużym pokrętłem lecz kamień dociskający ten od góry był regulowany w zależności od grubości blachy .Ja pracowałem w stali od 0.5- 0.85 mm i dlatego aby łuki gięcia były jak najmniejsze docisk odsuwałem lub przysuwałem do kamienia zaginającego dodając grubość blaszki. Dodam że górny kamień był ścięty pod kątem 45* co dawało mi możliwość ,, przegięcia ,, i blacha nie wracała a utrzymywała kąt prosty. A co do takiego wykrojnika to poszukaj w pracowni rymarskiej , widziałem ale wycinały coś na wzór litery U .Natomiast podobnie wycinają nożyce chirurgiczne do gipsu ,ale one są duże i raczej trudne do przerobienia. Starą plombownice byś przerobił na taką wykrawarkę. Albo podobny ale mocny dziurkacz.


normo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2010, 14:10
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: normo » 01 lip 2010, 09:47

Troszkę mało informacji aby coś podpowiedzieć. Jak gęsto chcesz zaginać? czy taśma idzie z rolki czy z odcinków? czy odległość pomiędzy kolejnymi zagięciami jest krytyczna? itd, itp.. Wycinanie "ząbków" rzeczywiście możesz zrobić na bazie ręcznego urządzenia ale podejrzewam że chodzi raczej o "kombajn" gnąco-tnący


Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

#4

Post napisał: zbigsm » 01 lip 2010, 14:59

Już dopowiem resztę danych.
Taśma jest taka:
Obrazek
Jest w odcinkach max 2 metry. Zagięcia są w różnych odległościach, nie bliżej niż 3-4 cm.
Tu jest przyrząd ręczny do ząbków:
Obrazek
W ogóle to chodzi mi o ręczne narzędzia, w formie kleszczy bo to jest wygodne przy pracy.
Kolego "rynio_di", dzięki za podpowiedź z plombownicą.
Pozdrawiam - Zbyszek z BB

Awatar użytkownika

Makita.Sklep
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 09 lip 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: Makita.Sklep » 09 lip 2010, 23:24

Często narzędzia domowej roboty nie są dobrym pomysłem,ponieważ są mało stabilne i przez to niebezpieczne. Może lepiej jednak kupić je w dobrym sklepie internetowym?
www.makita.sklep.pl - kosiarki, odśnieżarki, kosy, pilarki firmy Makita.

Przy zamówieniu powołaj się na forum www.cnc.info.pl


Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

#6

Post napisał: zbigsm » 09 lip 2010, 23:51

Racja, kolego. Też preferuję profesjonalne narzędzia, szczególnie elektronarzędzia.
Tylko to co oferują sklepy, to przechodzi moją zdolność pojmowania :)
Na przykład ta ręczna giętarka z mojego pierwszego postu kosztuje 900 zł + VAT, szczypce podobne do tych ze zdjęcia 700 zł + VAT itd.
W końcu jesteśmy na forum, gdzie nam budowa maszyn nie straszna, postaram się jutro pokazać projekt giętarki pneumatycznej. Robiąc samemu jej części na maszynie CNC, koszta nie powinny być wysokie.
A tu ogólny widok na giętarkę stołową:
Obrazek
Pozdrawiam - Zbyszek z BB

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”