Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 59
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1461

Post napisał: tristar0 » 07 gru 2020, 15:21

Zadne nowe odkrycie " imadło dzielone " wystarczy w wyszukiwarce wpisać a z filmu wynika żeby zrobić imadło to najpierw trzeba mieć imadło maszynowe i precyzyjne a wtedy już naprawdę blisko do dzielonego poza tym że wyszlifowane to twardości prawie żadnej .


Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Tagi:

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 83
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1462

Post napisał: MrWaski » 07 gru 2020, 17:41

Fakt. Żadne odkrycie. Nie wiedziałem że to się tak nazywa, więc miałem kłopot z szukaniem. Ciekawe, że na forum CNC jest raptem 5 postów zawierających tę nazwę... Od pięciu lat jeden na rok.
Chyba nie warto sobie tym głowy zawracać. ;)


detomastah
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 20
Posty: 32
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1463

Post napisał: detomastah » 07 gru 2020, 18:08

No ciekawe imadło, ja na razie na obrotowym działam (wysokim) i wystarcza. Może z nudów zrobię dzielone bo daje większe pole działania. Ale na razie jeszcze nie bo głównie wiercę.

Czy ktoś z Was ma może:
- zdjęcie wrzeciona po wyjęciu z pinoli
- zdjęcie łożysk i trzpienia od koła pasowego ?


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 59
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1464

Post napisał: tristar0 » 07 gru 2020, 18:58

imadło dzielone gdybym kupował teraz to na pewno wybrałbym takie z czterema śrubami na szczęce stałej i ruchomej niestety mój zakup z przed paru lat potrafi się luzować w trakcie frezowania ( właśnie na śrubach ) ale do tylko na frezowaniu głowicą

Dodane 1 minuta 33 sekundy:
no i nie na zośce bo pewnie by się rozleciała bidula
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 83
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1465

Post napisał: MrWaski » 07 gru 2020, 20:13

8)


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 59
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1466

Post napisał: tristar0 » 07 gru 2020, 20:34

"na zośce" są małe parametry skrawania na dłubanie to by może dało rade , ale robione bo kupne nadal koło tysiaka najmniejsze ,poza tym imadło dzielone jak kupowałem to kosztowało więcej niż zośka .widziałem parę filmików jak uwalili ludzie rowki T-owe w zośce .Wiec sam używam jej głównie jako wiertarki w tym się spisuje dobrze .Alle to moje zadanie bo jak nie masz nic porządniejszego to się cieszysz z tego co masz .Mając kiedyś zośkę też bylem zachwycony że mogę zrobić rowek pod wpust , jak kupiłem maszyny to zośka robi tylko za wiertarkę choć na" wypasie "z napędami 3 osi ale to tylko zośka.
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


detomastah
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 20
Posty: 32
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1467

Post napisał: detomastah » 07 gru 2020, 23:15

@tristar0 ja mam od niedawna i ogólnie jako wiertarka daje radę, ale jeśli chodzi o frezowanie to mam mieszane odczucia. Faktycznie da się coś zrobić, ale jest to (przynajmniej w moim przypadku) okupione przykrymi doświadczeniami słuchowymi.

Potrzebuję Waszej pomocy. Posłuchajcie proszę tego:
https://youtu.be/n0OCaRNOzr0

Taki dźwięk mam gdy mam mocniej naciągnięte paski. Dlaczego je naciągam mocniej? Bo przy lżejszym naciągu pod wpływem obciążenia ślizgają się i piszczą. Przy średnim naciągu jestem w stanie przekręcić koło ręką, tak że pasek będzie się ślizgał (swoją drogą, czy waszym zdaniem pasek markowy będzie lepszy? mam pewne wątpliwości - wydaje mi się, że te koła pasowe są za małe w stosunku do mocy silnika).

Te walenie jest moim zdaniem z tego mechanizmu napędzającego wrzeciono. Sprawdziłem, że na tych łożyskach które trzymają ten mechanizm jest luz. Mogę sobie trochę pomachać tym kołem pasowym wrzeciona. W związku z tym chcę wiedzieć, zanim rozbiorę ten element (dzisiaj wstępnie rozebrałem, ale tylko do łożyska) czy te łożyska się jakoś ściska.

Jakiś schemat (nawet odręczny) czy zdjęcia mile widziane bo hałas jest tak duży, że nie słychać nawet dźwięków obróbki i nie idzie wytrzymać bez ochrony słuchu.

Dodane 1 godzina 29 minuty 8 sekundy:
Ok, rozebrałem na szybko i wniosek - całe te łożysko koła pasowego lata w górę i w dół. Jutro rzucę okiem jak to jest zamocowane ale pierwsze wrażenie że to jest słabo zrobione.

Dodane 49 minuty 11 sekundy:
Tutaj widać jak sobie lata https://youtu.be/8PDi8SUErsI

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 83
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1468

Post napisał: MrWaski » 08 gru 2020, 09:10

To jest pikuś. Zobacz jak są zabezpieczone łożyska wrzeciona. Tam to dopiero kosmiczna technologia. Dali zwykłe zapinki segera... Aż dziw że to nawet jest ciasno spasowane, przynajmniej w moim egzemplarzu. Zobaczymy jak długo.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 59
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1469

Post napisał: tristar0 » 08 gru 2020, 14:48

Mo masz niezłą konserwę ale wg mnie hałasuje napęd można zmienić paski bo oryginalne to badziew ale jak już będziesz kupować nowe to kup takie z początkiem XPZ nie ślizgają się już to sprawdziłem w wielu maszynach i są o niebo lepsze .Poza tym często hałasuje sama obudowa ( osłona ) pasków .

Dodane 2 minuty 36 sekundy:
W moim nie ma segerów są dwie nakrętki kontrujące a co robią chyba niewiele bo gwintu brak dłuższego żeby coś skontrować podkładka pod nakrętkami uczyniła cud
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1470

Post napisał: maszynista1 » 08 gru 2020, 16:24


Najprościej przykleić to łożysko do obsady na klej do łożysk, tylko się spiesz bo jak luz przekroczy pewną granicę to żaden klej nie pomoże.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”