instalacja elektryczna w warsztacie

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: 251mz » 11 paź 2013, 18:35

251mz - tyle lat to link do allegro nie będzie działać
Heh , to dziwne , bo ja otwierałem posty nieprzeczytane ... i ten mi się otworzył...
Dlatego na datę nie zwracałem uwagi :|



Tagi:


Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

#12

Post napisał: Darek05 » 19 paź 2013, 00:58

Cześć
witam jak niektórzy już wiedzą zamierzam otworzyć warsztat, i mam problem z instalacją elektryczną ...

Odpowiadając na twoje pytanie, dobieranie parametrów i typy zabezpieczeń instalacji elektrycznej nie odbywa się na zasadzie "na oko", taką instalacje się liczy i projektuje. Najlepiej jak to zrobi osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi dla instalacji elektrycznych, czyli projektant.
Nie zrozum mnie źle, ale twoja instalacja (tak naprawdę każda) zgodnie z prawem podlega przepisom dotyczącym ochrony przeciwporażeniowej, czyli ogólnie mówiąc musi spełniać ścisłe normy bezpieczeństwa, zwłaszcza, że do zgłoszenia działalności będziesz potrzebował protokółu z badania ochrony przeciwporażeniowej tejże instalacji.
Nie lekceważ tego, wiem, co mówię, to tyle odnośnie wymądrzania się.

Jak dobrać zabezpieczenia – opis ogólny:
1. Dla zabezpieczenia głównego (przedlicznikowego) sumuje się moc urządzeń zainstalowanych na obiekcie (warsztacie) i z tej mocy wylicza się wielkość zabezpieczenia przetężeniowego (zwarciowego), dobierając najbliższy z typoszeregu – wzór dla prądu znamionowego z prawa OHMA [ I = P/U ] ale to jest liczenie proste, prawidłowo w tym wzorze powinny się znaleźć się jeszcze odpowiednie współczynniki, które podaje producent zabezpieczenia.

2. Wyłącznik różnicowo prądowy jest to potocznie zwany wyłącznik przeciwporażeniowy ( to nie to samo, co tzw. „S” „B25”, „różnicówki „ o takich parametrach nie ma.
Rozróżnia się trzy typy wyłączników ze względu na czułość (prąd zadziałania IΔn):
Wysokoczułe – IΔn nie większy od 30 mA
Średnioczułe – IΔn pomiędzy 30 a 500 mA
Niskoczułe – IΔn powyżej 500 mA

Tutaj stosuje się najczęściej wyłączniki wysokoczułe, czyli z IΔn 30mA
Pozostałe tylko i wyłącznie dla specyficznych warunków pracy

3. Zabezpieczenia zalicznikowe, czyli tzw. Obwodowe dobiera się na zasadzie czasowej (charakterystyka czasowa zabezpieczenia, przetężeniowego) czyli A, B, C lub D w zależności od parametrów urządzeń zasilanych z danego obwodu, i wyliczonym prądzie znamionowy (patrz zabezpieczenie główne).
Dla remontowanych i nowobudowanych obieków stosuje się przewody 3 i 5 przewodowe o przekrojach również dobieranych ze względu na obciążęnie prądowe obwodu zasilającego.
przewód 4 przewodowy będziesz mógł wykorzystać do maszyny gdzie nie jest wymagane podpięte tzw. "0" (podpięte 3 fazy i przewód neutralny)
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”