Obudowa do maszyny

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

Obudowa do maszyny

#1

Post napisał: gregor1975 » 16 cze 2013, 09:38

Witam,

Będę budował obudowę do maszyny, ale mam kłopot z doborem materiałów. Obudowa będzie wyglądała podobnie jak ta wytworzona przez kolegę grg12:

https://www.cnc.info.pl/topics80/szafka ... htm#346358

Zaznaczam, że nie kopiuję pomysłu – po prostu nasze idee są zbieżne, a na tego linka powołuję się, aby zobrazować to, o czym myślę

Podstawowe różnice:

-ściany boczne na sztywno (nie otwierane) o budowie przelotowej
-ściana przednia otwierana nie do samej podstawy, tylko do około 2/3 wysokości licząc od góry
-jedna trzecia wysokości ściany przedniej (ta nie otwieralna) o budowie ażurowej zapewniającej dostęp do „manipulatorów” ustrojstwa

Funkcja: ograniczenie rozpryskiwania chłodziwa oraz ochrona operatora na wypadek rozerwania elementu roboczego.

Materiał: rama metalowa, ściany z tworzyw sztucznych (tył, boki, góra - polietylen wysokiej gęstości, przód - poliwęglan) przykręcane do ramy.

Orientacyjne wymiary gabarytowe: 700x500x600mm.

Mam dylemat, czy ramę robić z aluminium, czy ze stali? Stal ma dla mnie dużo zalet - łatwo dostępna, nie mam problemów z samodzielną, czyli tanią obróbką (spawanie). Wadą jest ciężar. Maszynka i tak już dużo waży i nie chcę dokładać do niej dodatkowych nadmiernych kilogramów.

Użycie aluminium wyeliminuje tą niedogodność, ale pojawią się inne problemy – więcej zabawy, bo całość trzeba będzie skręcać (nie potrafię spawać aluminium), pewnie wzrośnie cena – aluminium droższe od stali, dochodzą ceny dodatkowych złączek, kłopot z montażem zawiasów.

Pytanie brzmi: gdybym chciał to robić z aluminium, użycie jakiego typu profilu aluminiowego będzie wystarczające i najbardziej odpowiednie? I może jakieś namiary na sprzedawców „kompleksowych” - profile, złączki itp.

Będę wdzięczny

P.S. Panu grg12 gratuluję niezwykle udanej i efektownie się prezentującej konstrukcji



Tagi:

Wróć do „WARSZTAT”