Jaką szlifierkę stołową wybrać?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Jaką szlifierkę stołową wybrać?

#1

Post napisał: m.j. » 16 lut 2010, 12:22

Chciałbym zakupić sobie jakąś niedrogą szlifierkę stołową. Chcę na niej ostrzyć noże z widią oraz noże ze stali HSS.
Pierwsze pytanie odnosi się do otworu w szlifierkach oraz rozmiaru tarczy - przeważnie te o średnicy tarczy 200mm mają tarcze na otwór 16mm, a te mniejsze np. 150mm mają na 12.7mm. Gdy patrzyłem na tarcze do widii to mają one otwory 32mm lub 20mm. Szlifierki na takie tarcze są drogie. Czy mogę założyć tarczę o otworze 32mm na szlifierkę o mocowaniu 12.7 lub 16mm wytaczając przykładowo przejściówkę??

Czy do szlifowania widii nadaje się tylko tarcza garnkowa z diamentem?
Jaką tarczę użyć do szlifowania stalki HSS?
Tarcze kosztują sporo więc wolę kupić już coś co będzie się nadawało do użycia.


tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 16 lut 2010, 15:08

1- ja kupiłem tania szlifierkę stołowa coś w tym stylu http://www.allegro.pl/item916223671_szl ... 00_zl.html

ostrze na niej noże i wiertła mam dwa kamienie 1 ten co był z nią w komplecie i na nim ostrze hss a drugi kupiłem w LM przyznam ze nie nie znam się na oznaczeniach na tarczach ale w LM ładnie koło nazwy tarczy i ceny napisali mi że jest to tarcza do węglików spiekanych ...

[ Dodano: 2010-02-16, 15:14 ]
właściwie to szukałem takiej "kamiennej" tarczy do spieków bo mamy taka w robocie , wcześniej zadawało mi się że do węglika nadaje się tylko np. taka http://www.allegro.pl/item919842552_tar ... _widi.html

w sumie taka też mam i tez ostrzy węgliki z tym ze przynajmniej moja ma tak małą ziarnistość że do podostrzenia i wygładzenia się nadaje ale gdy nóż ukruszony to trzeba by przy niej stać kilkanaście minut by go naostrzyć , dlatego taka kamienna jest lepsza moim zdaniem
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#3

Post napisał: m.j. » 16 lut 2010, 17:01

Czy możesz na nią nakładać tarcze z większym otworem np. o ø=20 lub ø=32??
Rozumiem, że oryginalna tarcza nadaje się do HSS. Możesz podać mi jakie masz oryginalne oznaczenia na tej tarczy do węglików spiekanych z LM i jaka była jej cena??
Oczywiście rewanżuję się punkcikiem, ponieważ dzięki Tobie kupię szlifierkę taką jaką mi potrzeba nie przepłacając - będę jej używał tylko do ostrzenia narzędzi.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

zundapp600
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 30 paź 2007, 18:21
Lokalizacja: BIŁGORAJ
Kontakt:

#4

Post napisał: zundapp600 » 16 lut 2010, 21:16

jak by kogoś interesowało miałbym do sprzedania takie coś .
Załączniki
szlifierka.jpeg
szlifierka.jpeg (40.43 KiB) Przejrzano 11810 razy
www.zundapp.pl
To co lubię i to co robię


zdzicho
Posty w temacie: 6

#5

Post napisał: zdzicho » 16 lut 2010, 22:10

adam Fx pisze: właściwie to szukałem takiej "kamiennej" tarczy do spieków bo mamy taka w robocie , wcześniej zadawało mi się że do węglika nadaje się tylko np. taka http://www.allegro.pl/item919842552_tar ... _widi.html

w sumie taka też mam i tez ostrzy węgliki z tym ze przynajmniej moja ma tak małą ziarnistość że do podostrzenia i wygładzenia się nadaje ale gdy nóż ukruszony to trzeba by przy niej stać kilkanaście minut by go naostrzyć , dlatego taka kamienna jest lepsza moim zdaniem
W żadnym wypadku . Do węglików to tylko diamentowa daje jakość i szybkość ostrzenia.
Na tarczach z węglika krzemu, tez ,da się ostrzyc ,ale krawędź tnąca ma mikrowykruszenia.
Długo ci schodzi,bo ziarno masz drobne.Przy mikroziarnnie 100/125,albo 125/100,albo 100/80 węglik sypie się jakbyś kredę szlifował.


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#6

Post napisał: m.j. » 17 lut 2010, 07:49

zundapp600 pisze:jak by kogoś interesowało miałbym do sprzedania takie coś .
Poszło PW

[ Dodano: 2010-02-17, 09:25 ]
Powracając do tematu - czy można założyć tarczę o otworze ø=20mm lub 32mm na szlifierkę przystosowaną na tarcze o otworze 16mm??
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


zdzicho
Posty w temacie: 6

#7

Post napisał: zdzicho » 17 lut 2010, 18:04

Ocywiscie ,po włożeniu wkładki centrującej.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: adam Fx » 17 lut 2010, 19:24

wkładkę zrobiłem z kawałka teflonu i spisuje się OK
oznaczeń na tarczy puki co nie pamiętam będąc w garażu mogę zerknąć czy się uchowały . ceny też nie pamiętam ale coś miedzy 20 a 40zł chyba la tak jak pisałem w LM koło ceny pisze że to tarcza do węglika zdzichohmm no u nas używają w pracy tokarze i frezerzy i ja też i nie narzekam nie wiem z czego zrobiony jet kamień do węglików którego używamy ale daje rade :mrgreen:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


zdzicho
Posty w temacie: 6

#9

Post napisał: zdzicho » 17 lut 2010, 21:25

Z węglika krzemu (karbokorundu). Gdybyś popróbował diamentówką o ziarnistości takiej jak ci podałem( ze spoiwem żywicznym o twardości K) ,to wtedy nie chciałbyś już karbokorundowych.Cena jest oczywiście wielokrotnie wyższa niż karbokorundowej ,ale żywotność również.


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#10

Post napisał: m.j. » 02 maja 2010, 19:18

Właśnie zakupiłem sobie szlifierką pod szyldem Eurocraft o mocy 1450W :lol: (ciekawe na czym to mierzyli :roll: ). Wymiar tarczy to 200x20x16. Występuje też pod innymi nazwami jak np. Eurotec 1600W itp. Co ważne to kosztowała mnie 90zł. Jak na swoją cenę to jestem jak najbardziej zadowolony. Stalkę HSS spokojnie idzie szlifować (mam nadzieję, że ostrzyć również) na oryginalnych tarczach :o :shock: Myślałem, że trzeba będzie jakiś specjalnych tarcz i specjalnie zakupiłem do tego celu karbocorundową tarczę o ziarnistości 46 (chyba :roll: ) oraz wymiarach 200x25x32 oraz diamentówkę też z otworem 32mm i średnicy 150mm. Będę więc musiał dorobić tulejki redukcyjne. W każdym razie jestem jak na razie pozytywnie zaskoczony ową chińszczyzną.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”