Strona 1 z 1

Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 01:02
autor: strikexp
Może mi ktoś podpowie. Ponieważ w mojej małej wiertareczce z racji że wiercę wiertłami 1mm. To ciągle mi wypada uchwyt, nawet jak go wcisnę, to z racji że tam siły pionowe przy wierceniu są żadne, a boczne już owszem są przy wierceniu z ręki 100 otworów. To uchwyt regularnie wypada ze stożka (nawet pomimo że zmieniłem go na lekki ER).
Macie jakiś patent czym skleić stożek żeby mocniej się trzymało i go nie wyrywało na okrągło?

Re: Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 06:57
autor: kozak12
A młotki nie idzie wbić mocniej.

Re: Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 09:32
autor: kolec7
Kreda

Re: Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 09:39
autor: IMPULS3
Podgrzać uchwyt i wbić na stożek. Jak nie będzie trzymał to znaczy że ze stożkiem jest coś nie tak.

Re: Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 10:16
autor: pukury
Hej.
A może by dotrzeć stożek - futerko ?
Jak tu Kol. napisał - sprawdź na kredę.
Przecież jak wszystko pasuje to nic nie spadnie.
pzd.

Re: Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 12:11
autor: strikexp
kozak12 pisze:
22 paź 2025, 06:57
A młotki nie idzie wbić mocniej.
Tak to rozwalisz łożyska. Dociskałem dźwignią do stolika. Ale po takiej operacji też potrafi wypaść.

Re: Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 12:51
autor: pukury
Hej.
Masz źle dopasowane stożki.
Dopasuj docierając.
Umyj dokładnie ze smaru i musi trzymać.
Swoją drogą - jakie masz siły promieniowe przy wierceniu ( jak napisałeś ) wiertłem fi 1mm ?
Odpowiedź brzmi - żadne.
pzd.

Re: Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 13:02
autor: koala.g
Jak stożek chwyci na oleju to trzeba od drugiej strony wybijać.

Re: Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 14:18
autor: oskaeg
strikexp pisze:Może mi ktoś podpowie. Ponieważ w mojej małej wiertareczce z racji że wiercę wiertłami 1mm. To ciągle mi wypada uchwyt, nawet jak go wcisnę, to z racji że tam siły pionowe przy wierceniu są żadne, a boczne już owszem są przy wierceniu z ręki 100 otworów. To uchwyt regularnie wypada ze stożka (nawet pomimo że zmieniłem go na lekki ER).
Macie jakiś patent czym skleić stożek żeby mocniej się trzymało i go nie wyrywało na okrągło?
Każde szanujące się urządzenie wyposażone w stożek morsa powinno mieć przelotowe wrzeciono i możliwość dociągnięcia stożka śrubą, od drugiej strony. Jeżeli tego nie ma, to jest dość słabo. Pytanie tylko, w jaki sposób wybijasz stożek? Miałem jedną taką wiertarkę, która miała zrobione fasolki w tulei i wybijało się stożek klinem.

Obrazek

Jeżeli stożek wypada Ci na tak małym wiertle, to znaczy ze z tym stożkiem jest coś nie tak, sprawdź to na tusz i będziesz miał odpowiedź. Stożek, który nie jest z tyłu dociągnięty, faktycznie może Ci wypaść z tulei, ale sytuacja dotyczy raczej frezowania frezami, to tak... Może się tak zdarzyć, ale jeżeli stożek wypada sam pod własnym ciężarem, znaczy to ze w ogóle nie trzyma... Nie ma tam wcisku.

Powiem krótko, jak masz do wywiercenia parę otworów, to musisz się jakoś męczyć i kombinować, ale jeżeli robisz jakieś zlecenie, albo tych otworów jest bardzo dużo, to ja bym po prostu rozważył zakup wiertarki o innej konstrukcji.

Teraz patrzałem na allegro, to taka mała wiertareczka stołowa, kosztuje nowa 300 zł, To na OLX kupisz taką używkę za grosze. Wiertarka o zupełnie innej budowie/konstrukcji. Tam nie ma stożków morse’a, bo kto by się w to bawił, wrzeciono to zwyczajnie osadzony w łożyskach wałek, który jest zakończony na końcu, albo stożkiem np, stożkiem B10 albo większym, B12 i więcej ale tu tez z czasem mogą pojawić się problemy i może w teorii wypadać uchwyt wiertarski z wiertłem, dlatego najlepiej poszukać sobie wiertarki, która ma przykręcany uchwyt wiertarski do wrzeciona na gwint, a samo wrzeciono jest bezpośrednio osadzone na łożyskach. W takiej sytuacji, nie ma po prostu fizycznej możliwości, aby coś wypadło.

Re: Jak zaklajstrować stożek morse'a?

: 22 paź 2025, 14:55
autor: kozak12
strikexp pisze:
22 paź 2025, 12:11
kozak12 pisze:
22 paź 2025, 06:57
A młotki nie idzie wbić mocniej.
Tak to rozwalisz łożyska. Dociskałem dźwignią do stolika. Ale po takiej operacji też potrafi wypaść.
Nawet młotkiem nie umiesz walnąć aby czegoś nie popsuć . ?
Ja i siebie wbiłem w taki sposób w ws i jakoś łożyska nie siadły. Nie pamiętam czy wyjmowałem wrzeciono ale trzymam do dziś nie mogę teraz wyjąć uchwytu.