deszczowe dni mają swoje plusy - można posiedzieć nad niedokończonymi projektami. Na tapetę poszło DRO, bo zmęczony jestem trochę toprnością klasycznych czytników z ali. Podobało mi się podejście Yuriy i jego projekt TouchDRO, bo chodzi głównie o apkę. Zaglądnąłem więc na jego stronkę z zamiarem zakupu kitu, ale mnie trochę z butów wy...ło jak zobaczyłem 159 ojro plus przesyłka, podatki, czy co tam jeszcze by wyszło. Nawet nie pamiętam, czy ceny były netto, czy brutto. Generalnie postanowiłem pójść drogą DIY i zaprojektowałem swoją płytkę, na której umieściłem zasilanie bezpośrednie z 230 VAC, bo akurat mam kilka bardzo popularnych i tanich modułów zintegrowanych zasilaczy HLK-PM01 i jak zarzucę sobie taki adapterek na tokarkę w skrzynkę to fazkę z czegoś zawsze podepnę.
Płytka oparta wyłącznie na oldschool'owych komponentach przewlekanych, żeby mogło polutować i dziecko i pół ślepy starzec lutownicą do lutowania blach na dachu;P




Całość elektroniki to:
- moduł ESP32WROOM naście pln na ali
- dwa Schmitty 74HC14 po 3 pln
- garstka rezystorów (tylko dwie wartości 4k7 i 47k)
- garstka kondensatorów - te na zdjęciach wszystkie zdemontowane na szybko z jakiś starych płytek:P Dowolność dość spora: 100nF 10 sztuk i dwa elektrolity: 22uF, 100uF itp. na 16V będą git
- moduł zasilania HLK na 5.0 V - bo miałem, ale nie trzeba montować, bo wystarczy ładowarka z usb C (bo takie złącze ma mój moduł ESP32WROOM) podłączona bezpośrednio do ESP.
Ze strony pobrałem firmware w wersji 1.6: https://www.touchdro.com/downloads.html
A następnie w Windows wszedłem w PowerShell, przeszedłem do katalogu, w którym miałem rozpakowane 3 pliki firmware'u i wpisałem komendę:
esptool.py -p COM16 -b 460800 --before default_reset --after hard_reset --chip esp32 write_flash --flash_mode dio --flash_size detect --flash_freq 40m 0x1000 bootloader.bin 0x8000 partition-table.bin 0x10000 touchdro-diy-universal-1.6.bin
Wcześniej oczywiście sprawdziłem, że podłączony do mojego komputera ESP32 łączy się z kompem przez port COM16 (bo to trzeba zaznaczyć w komendzie wyżej. Co prawda jak się nie napisze to chyba esptool przeskanuje wszystkie otwarte porty COM, ale nie sprawdzałem tego, bo po co.). Jak zobaczyłem, że esptool się łączy to nacisnąłem i przytrzymałem z dwie sekundy przycisk BOOT na module ESP32 i całość wgrała się w moduł w kilkanaście sekund.

Następnie podłączyłem jeden z liniałów do tokarki - na razie na szybko, bbyle jak. Docelowo kupię montowane na panel złącza DB9 (2-3 pln/szt).
A oczom ich ukazał się... las! Wystarczyło teraz pobrać apkę TouchDRO, wlączyć bluetooth w tablecie i odnaleźć urządzenie "TouchDRO" i sparować (telefon nie chciał PINu do parowania, a tablet już tak - dziwne. Kod PIN to: 1234).

Juhuuuuu!! Co prawda na zdjęciu nie widać w 100 % ale jak wrzucę na YT film to bezapelacyjnie widać, że po prostu działa od kopa.
Co mnie ucieszyło, bo DRO chcę na wszystkich moich hobby maszynach (zrobiłem nawet w 3 różnych kolorach płytki, bo przy parowaniu z telefonem zmieniłem sobie nazwy od kolorów na razie, żeby mi się nie myliło, który jest który;P). Nawet sąsiad już jedną płytkę podprowadził.

W przyszłości może obudowa w druku 3D, ale to jak znajdę czas i fajne złącza DB9, które ładnie wejdą w wydrukowaną ściankę.
Zachęcam do odwiedzenia stronę TouchDRO i poczytanie co i jak. Nawet nie bawiłbym bym się w PCB, gdyby nie to, że wg mnie trochę sporo za kit (jak dla mnie).