Strona 1 z 3

Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 28 sie 2021, 22:50
autor: blasterpl
Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki. Potrzebuje dla siebie dźwig do warsztatu o udźwigu min 500kg (1000kg było by optymalnie). Szukam gotowca ale jak coś się znajdzie to albo daleko albo cena z kosmosu wiec powoli biorę pod uwagę możliwość samodzielnego wykonania. Ma to być konstrukcja o wysokości 3m (tyle mam wys. w warsztacie) , ramie o długości ok. 5m. Nogę widzę z rury a ramie to chyba dwuteownik . I tu pytanie do kolegów jaka średnica i gr. ścianki dla rury i jakie wymiary dwuteownika :?: Ramie musiało by być na wysokości min 2.5m . Mocowanie nogi tylko w jednym punkcie (do podłogi) , oczywiście jest możliwość wykucia dowolnej głębokości otworu w podłodze.
Obrazek

Re: Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 28 sie 2021, 23:21
autor: StudentIB
Tak właściwie to będzie rama. Są apki, w których można to szybko policzyć. Np. ta: https://structural-analyser.com/
Da się tam wyznaczyć ugięcie tylko trzeba zdefiniować profile (pole i moment bezwładności).

Re: Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 29 sie 2021, 06:53
autor: oprawcafotografii
5m wysięgu w poziomie i na końcu 1 tona? Fiu...

Re: Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 29 sie 2021, 08:54
autor: blasterpl
No tak by było najlepiej ale zdaje sobie sprawę , ze może się nie udać.

Re: Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 29 sie 2021, 10:01
autor: brandnew
Pomysłu na rozwiązanie tego zadania możesz poszukać tu:
https://promag.pl/Urzadzenia_dzwignicowe,8861,8861.html

Dodane 6 minuty 11 sekundy:
W uzupełnieniu poprzedniej wiadomości:
Obrazek
Obrazek

Re: Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 29 sie 2021, 10:43
autor: KonradRybacki
Jeżeli chcesz się dokształcić, to zakup sobie na pewnym portalu książeczkę o tytule: "Podstawy projektowania konstrukcji metalowych" autorstwa Jana Żmudy. Wydasz piętnaście złotych - ale opłaci się, zobaczysz. Przy takiej rozpiętości celowałbym raczej w kratownicę niż ramię z pojedynczego kształtownika, albo odciąg, jak na pierwszym zdjęciu, ale pod możliwie dużym kątem. We wspomnianej pozycji znajdziesz dużo obliczeń z przykładami. W ogóle warto mieć tę książkę.

Przepraszam, że nie pomogę Ci tak z marszu, ale te obliczenia są naprawdę proste - najtrudniejszy etap, to wyliczenie wypadkowych momentów, oddziaływań i reakcji. Tu masz troszkę przykładów: https://www.statyka.com.pl/podstawy/obliczanie-belek dużo znajdziesz też w Internecie. Jak schemat statyczny już będziesz miał to jest to dosłownie parę obliczeń - no chyba, że zastosujesz jakąś dziwną kratownicę albo samodzielnie walcowane profile ;)

Pamiętaj też o solidnym fundamencie, który przeniesie obciążenia mimośrodowe - tu nie będzie łatwo. Być może lepiej będzie zastosować rodzaj "stopy" z kilku poziomych belek. Fundament żelbetowy koniecznie (czyli zbrojony, tak upraszczając). I pamiętaj, że na wytrzymałość i sztywność elementów żelbetowych prawie zawsze wielki wpływ ma ich grubość, więc jak wykopiesz dziurkę dwa razy szerszą, to "nośność" zwiększy się dużo więcej niż dwa razy.

Słup niekoniecznie musi być z rury. Do dwuteownika szerokostopowego będzie Ci łatwiej zamocować ramię i mniej zapłacisz niż za rurę grubościenną. Zwykła się nie nada, no chyba, że taka jak od gazociągu-magistrali. ;) Na cenę też bym patrzył - profile otwarte, walcowane na gorąco będziesz miał najtaniej a stali to Ci tam troszkę wejdzie. Ja w zeszłym roku kupowałem dwanaście metrów dwuteownika HEM 20, stałem pod bankomatem i płakałem, jak musiałem wyciągnąć ten szmalec. Przy tegorocznych cenach, to w głowę sobie strzelić.

Re: Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 29 sie 2021, 15:22
autor: KonradRybacki
Jeszcze zapomniałem o jednym - to są rzeczy, którymi interesuje się UDT. Osobiście zawsze uważałem, że chcącemu nie dzieje się krzywda, no tylko pamiętaj o tym. Dlatego lepiej abyś przeczytał tę książkę i mniej więcej wiedział, co robisz. Jest tam dużo naprawdę przydatnych informacji, w tym także o obliczaniu wytrzymałości połączeń, co też powinieneś uwzględnić.

Słup może być też z dwóch dwuteowników zespawanych w kratownicę przy pomocy poprzeczek z płaskownika, to znaczy - środniki w dwóch różnych, równoległych do siebie płaszczyznach, dwuteowniki tak, jakby miały się stykać ze sobą krawędziami stopek, oczywiście z odstępem, a między nimi te odcinki płaskownika wspawane na zakładkę. To na okazje tego, że Wy jest dużo mniejsze od Wx.

Re: Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 29 sie 2021, 19:26
autor: qqaz
śmiem zauważyć że najczęściej łatwiejszą i pewniejszą w działaniu jest suwnica niż taki żuraw. Nawet gdy z racji możliwości podparcia toru rozpiętość bramy będzie wynikowo większa. Pozorna prostota żurawia zmienia się w trudne zagadnienie gdy delikwent chce "przyspawać łożysko" po czym obciążone ramie zaczyna zapieprzać zawsze w jedną stronę a mechanizm obrotu staje się zaskakująco nieskuteczny.
A co do UDT.
Albo masz papiery albo robisz na tyle dobrze że tymi papierami nie będziesz miał potrzeby się legitymować.
Do czasu wizyty PIP-u. A u nich raczej nie ma głupich inspektorów.
Chyba ze to założysz u siebie gdzieś w "prywatnym"

Re: Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 29 sie 2021, 20:46
autor: brandnew
KonradRybacki pisze:Jeżeli chcesz się dokształcić, to zakup sobie na pewnym portalu książeczkę o tytule: "Podstawy projektowania konstrukcji metalowych" autorstwa Jana Żmudy. Wydasz piętnaście złotych - ale opłaci się, zobaczysz.

Polecam lekturę książki jeśli zamierzasz zostać projektantem konstruktorem. Jeśli nie, to nie zawracaj sobie głowy wytrzymałością i samoróbkami, chyba że, robisz to na własny użytek. Jeśli zatrudniasz ludzi, to odpuść sobie. Zajrzyj tu:
https://www.udt.gov.pl/co-i-kiedy-podle ... podleganie

Suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie stacjonarne – wszystkie podlegają dozorowi technicznemu; jednak dla wyżej wymienionych urządzeń transportu bliskiego o udźwigu do 250 kg z wyłączeniem urządzeń służących do przemieszczania osób, ustalono formę dozoru uproszczonego (urządzenia nie wymagają zgłoszenia do UDT i badań, ale należy zapewnić konserwację przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia; uprawnienia do obsługi nie są wymagane, należy jednak pamiętać o zapewnieniu właściwej obsługi zgodnie z dokumentacją urządzenia.

Również dla wciągników, wciągarek, żurawi stacjonarnych z napędem elektrycznym jednofazowym o udźwigu do 1000 kg oraz wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia z napędem ręcznym wszystkich mechanizmów o udźwigu do 2000 kg ustalono formę dozoru uproszczonego (urządzenia nie wymagają zgłoszenia do UDT i badań, ale należy zapewnić konserwację przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia; uprawnienia do obsługi nie są wymagane, należy jednak pamiętać o zapewnieniu właściwej obsługi zgodnie z dokumentacją urządzenia.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dozorze technicznym.

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego

Oby nigdy nic się nie stało, ale gdy się stanie to będziesz żałował, że zaoszczędziłeś parę złotych.

Re: Potrzebna pomoc w obliczeniach ugięcia belki.

: 30 sie 2021, 07:51
autor: blasterpl
Ten żuraw będzie pracował w firmie jednoosobowej wiec UDT odpada (z tego co wiem). Na początku brałem pod uwagę suwnice ale w moich warunkach musiała by to być suwnica stacjonarna na 4 nogach (nogi na stale zakotwiczone do podłogi). Po wstępnych przemyśleniach wyszło mi , ze żuraw będzie lepszy (mniejsza komplikacja , mniej materiału do budowy) oczywiście wada to mniejszy udźwig.