Przecinarka plazmowa Magnum

Nie działa prawidłowo

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Teigrek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 23 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Wałbrzych

Przecinarka plazmowa Magnum

#1

Post napisał: Teigrek » 09 sie 2019, 21:28

Mam od prawie 4 lat przecinarkę plazmową Magnum Air Plasma 75 HF Digital. Używam jej sporadycznie . Dzisiaj wyciągnąłem ją po dłuższej przerwie i chciałem przeciąć kawałek blachy 6 mm. Nie udało się, bo przecinarka nie może uzyskać prawidłowego strumienia plazmy. Ma problem z zajarzeniem, a jak już się uda to strumień plazmy jest słaby i nieforemny, czasem przybiera postać podobną do nieregularnej kuli plazmy i ogólnie nie da się tym ciąć, a co najwyżej nadtapiać blachę. Dysza przy ostatniej próbie mocno się rozgrzała, aż do czerwoności. Jak to zobaczyłem, to szybko ją schłodziłem powietrzem bezpośrednio z kompresora.
To wygląda tak, jak by przepływ powietrza był za słaby i nie był w stanie odpowiednio uformować strumienia plazmy ani chłodzić końcówki. Zwiększenie ciśnienia ponad zalecane nie pomogło.
Nie wiem jaka może być przyczyna, bo się na tym nie znam... przewód łączący przecinarkę w uchwytem nie był przyciśnięty, ani załamany. Możliwe, że w samym uchwycie coś się np zdeformowało i dławi przepływ? Czy to raczej coś innego?



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Przecinarka plazmowa Magnum

#2

Post napisał: RomanJ4 » 09 sie 2019, 23:13

A wszystkie 3 fazy zasilającem wtyczka, gniazdo, są sprawne ? (mają ~równe napięcia pod obciążeniem)
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Teigrek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 23 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Przecinarka plazmowa Magnum

#3

Post napisał: Teigrek » 09 sie 2019, 23:23

RomanJ4 pisze:
09 sie 2019, 23:13
A wszystkie 3 fazy zasilającem wtyczka, gniazdo, są sprawne ? (mają ~równe napięcia pod obciążeniem)
inne urządzenia pod tym gniazdem działają poprawnie...

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przecinarka plazmowa Magnum

#4

Post napisał: adam Fx » 10 sie 2019, 00:54

zobacz czy układ odwadniacza masz pusty suchy
rozbierz palnik ocen stan częściowo lub rzuć fotki
zobacz czy palnik sam z siebie dmucha dobrze
zajrzyj do środka plazmy czy nie jest zapylona luba zawilgocona (przedmuchaj) szukać śniedzi na stykach i wtyczkach
pokręć trochę trochę potencjometrem i reduktorem może coś się zawiesiła / zastało
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Przecinarka plazmowa Magnum

#5

Post napisał: RomanJ4 » 10 sie 2019, 11:48

Jeżeli przedtem do końca działał, a teraz po latach nie chce(a zasilanie Ok), to może jak pewnego razu u mnie - nagle TiG(DC) mi się zbiesił, HF działał nawet do wyciągniętego palca, ale łuku ni widu, ni słychu... ki diabeł? Obrazek
Sprawdziłem wszystko, napięcie zasilania, przewód sieciowy, palnik, przepływ gazu rotametrem na końcu palnika
Obrazek
https://alle...gro.pl/oferta/rotametr-tester-przypalnikowy-przeplywomierz-gaz-7770932663?reco_id=2cd56b89-bb51-11e9-b844-ecf4bbd60790&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&
(nawiasem, fajny i niedrogi przyrządzik pokazujący rzeczywisty wypływ w litrach, gdzie nie trzeba brać pod uwagę spadku na długości węża jak w nabutlowych, polecam..)
No nic tylko padła elektronika... Obrazek
Wszystko... oprócz wtyku przewodu masowego w gnieździe inwertera który się po prostu obluzował... Obrazek
Obrazek

A już chciałem dawać do naprawy... Obrazek
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”