Konsumencki Amatorski Test Tarcz do Przecinania

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 26
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#21

Post napisał: c64club » 08 lut 2013, 18:31

Nie wrzuciłem jeszcze wyników, na razie dwie tarcze - proline i pferd. Test zajmuje więcej niż myślałem, dopiero dziś skompletowałem migomat, to zespawam tę osłonę, którą mi tarcza Proline roztrzepała i kontynuuję. Pferd faaajnie ciął i nadal nie doszedł do 110mm :D Byłem dzisiaj w LM i L'eclerc, ale oferta już się powtarza



Tagi:

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#22

Post napisał: skrzat » 09 lut 2013, 17:08

a ja zaproponuje Koledze troche inna metodologie, zamiast ciac cokolwiek i patrzec czy tarcza sie sybko zurzywa czy nie, wezmie Kolega kawalek blachy stalowej 5mm i tnie kazda tarcza wzdluz, oczywiscie nie dociskajac za mocno, im tarcza wiecej utnie tym bedzie lepsza moim zdaniem, a wyniki mozna latwo przedstawic i "ztabelaryzowac"

taki tescik bedzie moim zdaniem bardziej miarodajny, przy cieciu na plasterki i mierzeniu srednicy Kolega musi tarcze zatrzymac, a sama tarcza oddaje temperature, w warunkach "bojowych" to nie wystepuje a moze w znacznym stopniu zafalszowac wyniki
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 26
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#23

Post napisał: c64club » 11 lut 2013, 07:00

Spokojnie. Zrezygnowałem z chłodzenia materiału, a średnicę zaznaczam na tarczy, żeby test szedł na ciepło. Z resztą przy wcinaniu się w blachę bez zaznaczania średnicy, też bym musiał co chwilę wycofywać i mierzyć. Ilość plastrów daje się stabelaryzować równie łatwo jak ilość mm blachy. Zjechanie całej tarczy trwa, a metodę dobrałem tak, żeby z każdej zetrzeć identyczną porcję ścierniwa.
Jedni tną blachę, inni (w tym ja) rurki i profile, jeszcze inni pręty, zbrojeniowe, więc im tarcza zdąży wystygnąć i wbijają się w zimny materiał. Test na ciepło jest bliższy pierwszej grupie. Dla niektórych "kawałek blachy stalowej 5mm" szerokości 50mm to już "sztaba", dla innych wiórek i odpad :)

W sobotę zajechałem 4 sztuki, za tydzień mam czas to resztę postaram się zużyć. Wyniki

Jedna polska tarcza na razie daje radę innym. W tygodniu zmęczę Pferda i Klingspora jako najbardziej polecane i porównam, ale biorąc pod uwagę cenę polskiego krążka, końcowa ocena nie powinna się aż tak różnić.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#24

Post napisał: dudis69 » 11 lut 2013, 08:16

c64club pisze:W sobotę zajechałem 4 sztuki
Wiedziałem, że duuuuużo pracy Cię czeka i zajmie to sporo czasu. :wink:
Trzymam kciuki. :cool:
Cała prezentacja (tabelaryzowanie) wygląda..., jest przemyślana i bardzo czytelna.
Tu duży PLUS dla Ciebie za całokształt przedsięwzięcia, chociaż by dlatego,
że (może) kilku kolegów po zapoznaniu się z wynikami tego testu nie wyrzuci
paru złotych w błoto, bo będą bardziej świadomi,
:mrgreen: pozytywnie ukierunkowani :mrgreen:
Pozdrawiam Sławek



spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#25

Post napisał: spawacz21 » 19 lut 2013, 16:48

Witam, jak tam testy idą? :mrgreen:
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 26
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#26

Post napisał: c64club » 22 lut 2013, 10:28

zjechałem kontrolnie jeszcze dwie z Pentara. Wyśmienite. Pferda chyba jednak trafiłem podróbkę, bo jest na poziomie Boscha. Wyników chwilowo nie uzupełniam o te sztuki, bo jeszcze mam dla nich pewne zadanie.

Robota się trafiła "pilna" i testowanie idzie powoli, bo jeszcze chwilowo mam blokadę na roboty po godz. 18. Nie od rodziców :P, po prostu warsztat mam w miescu, w którym hałasując bardzo utrudniałbym pracę kilku gościom, którzy również i mojej rudery pilnują przez zimę. Aż mi głupio, bo obiecałem test, dostałem paczki z tarczami i nie bardzo idzie. Ale zawziąłem się i zjadę wszystkie. Bzzzzzzzzzzzzzzzzzzz......

Generalnie, na razie najlepiej wypadają polskie tarcze na materiałach 3M.

Który to kol. Adam z Tarnobrzegu? Dziękuję za tarczki, ale dostałem 115 mm :/ Policzę ile z nich zedrzeć, żeby były porównywalne do 125 i dołączą do testu.



Tutaj to bym się zajechał...
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 26
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#27

Post napisał: c64club » 23 lut 2013, 20:29

Dzisiaj zajechałem kolejne 9 sztuk, jutro też się postaram coś pociąć.
Na razie Pentar "zwykła" 1mm nie do pokonania. wynik cena/jakość 11, wersja Fe 1.5mm potwierdza wynik, po 40 plastrach jeszcze nie ma dość, odwiesiłem ją na kołek chwilowo, żeby mieć czas dla innych.). Za Pentarem w peletonie Klingspor i Norton (castorama) z wynikami cena/jakość prawie 9, reszta albo im do pięt nie dorasta albo jeszcze nie wytestowana.

Co ciekawe, w tarczach Unifam jest prawie dwukrotna różnica na korzyść tych do nierdzewki, w innych nie aż taka, zaś Pentar do nierdzewki to pomyłka.

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 26
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#28

Post napisał: c64club » 09 mar 2013, 21:00

"Popsułem" Pferda i Metabo. Odpowiednio 18 i 16 plastrów. Przeciętny wynik, choć Pferdem można by wycinać zębatki do zegarków, tak precyzyjna.


habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#29

Post napisał: habit_m_ » 10 mar 2013, 14:19

Ja mam przepis na najlepszy stosunek ceny do jakości zakupionych tarcz do cięcia. :mrgreen: Idę na bazarek i kupuję za złotówkę wersję do k/o firmy jakiej popadnie. A wcale nie są to gówienkowe firmy :twisted: Przeważnie i tak mmiędzy robotami szybciej taka tarcza pęka podczas transportu czy pakowania szlifierki niż podczas pracy. A na raz nie mam tyle żeby tarczę zjechać.

pozdro maciek

ps. najlepiej tną tarcze grubość 0,8 mm, ale trzeba ostrożnie.
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 26
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#30

Post napisał: c64club » 11 mar 2013, 08:58

Porównuję trwałość materiałów. Te za złotówkę niektóre niby potrafią wykonać więcej pracy/zł (taka za 3 zł utnie np. 2.5x więcej materiału), ale potrafią też sypać ścierniwem, śmierdzieć, trząść a nawet pęknąć. Być może też uznasz mnie za dziwaka, ale szanuję narzędzia i nie zdarza mi się pęknięcie w transporcie czy spakowanie narzędzia uzbrojonego.
Cóż to k/o? Kamień? Kiedyś próbowałem do stali tarczę do kamienia i byłem mile zaskoczony

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”