Własna firma

Pytania dotyczące startu własnej firmy.

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
michal_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2018, 08:41
Lokalizacja: Łódź

Własna firma

#1

Post napisał: michal_cnc » 19 lis 2018, 10:04

Witam,


Otóż nie długo kończę studia inż., wcześniej pracowałem jak operator CNC a teraz technolog. Chciałbym założyć własną firmę ponieważ posiadam wiedzę odnośnie obróbki, znajomość obsługi maszyn nie jest mi obca oraz środowisko CAM też .

1. Chciałbym zakupić maszynę (tokarka 3osie, używka, 60-80tyś.)
2. Piła tasmowa +kompresor
3. Księgowa

Chciałbym zapytać o pracę "na swoim"

- Jakie koszta mogą być na starcie ? Zuż. prądu, opłaty, itp. (orientacyjnie)
- Czy warto pchać się w dofinansowania PUP ?

Podzielcie się swoimi startami jak wyglądało to u osób które zaczynały przygodę.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam



Tagi:


haloon
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 14 paź 2011, 00:38
Lokalizacja: Polska

Re: Własna firma

#2

Post napisał: haloon » 19 lis 2018, 10:21

Co chcesz kupić to już wiemy. Ale czy masz już jakieś zlecenia? Kontrahentów? Jakiś plan co i/lub komu mógłbyś wykonywać?


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Własna firma

#3

Post napisał: dasza77 » 19 lis 2018, 10:39

Księgową możesz sobie odpuścić jeżeli zechcesz sam prowadzić księgowość (koszt 50 zł/rok). Ja tak robię już od 20 lat i jest OK. Wystawiam około 700 faktur rocznie. Na koniec miesiąca w pół godziny wysyłam do US i Ministerstwa wszystkie potrzebne Pity VAty JPK i inne Zusy. Miałem kilka kontroli i zawsze było OK. W tym programie (MK - Mała Księgowość) jest wszystko. Magazyny, faktury, paragony, listy płac i zus dla pracowników, środki trwałe, Pity, inwentaryzacje..... obsługa produkcji (nigdy nie korzystałem). Polecam.


Autor tematu
michal_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2018, 08:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna firma

#4

Post napisał: michal_cnc » 19 lis 2018, 10:47

Otóż zleceń nie ma. Plan jest kontrachent/zleceniodawca również jest.

@dasza77 - dzięki za info :)


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Własna firma

#5

Post napisał: strikexp » 19 lis 2018, 14:42

ZUS pierwsze 2 lata około 500zł potem jakieś 1300zł (co roku rośnie o kilka procent). A księgową warto mieć żeby nie siedzieć i nie drapać się w głowę. Ja do 15 faktur płacę 150zł netto więc jak masz mieć jednego kontrahenta to warte przemyślenia. Dzięki temu masz na bieżąco nowinki prawne i księgową pod telefonem.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Własna firma

#6

Post napisał: adam Fx » 19 lis 2018, 14:53

ja dodam że istotne jest przed podpisaniem umowy sprawdzić czy księgowa jest ubezpieczona bo niestety za błędy księgowej nadal Ty ponosisz odpowiedzialność.
i jeszcze dodam że nie sama tokarką człowiek żyje narzędzia swoje kosztują (może się zrobić spora kwota) miej to na uwadze
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
michal_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 02 paź 2018, 08:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna firma

#7

Post napisał: michal_cnc » 19 lis 2018, 15:05

Bardzo dziękuję za wszelkie cenne rady.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Własna firma

#8

Post napisał: dasza77 » 19 lis 2018, 15:27

Człowiek po maturze powinien umieć sam sie rozliczyć z fiskusem, szczególnie gdy prowadzi małą firmę. Gdy czegoś nie jestem pewien, to dzwonię do KIP (Krajowa inform Podatkowa). Jeszcze jedną zaletą prowadzenia księgowości osobiście jest możliwość symulacji dochodu przed końcem miesiąca lub okresu podatkowego i ewentualne zaplanowanie zakupów zamiast płacenia podatków. Zapłata podatku oczywiście nie minie ale oddali sie na bardziej sprzyjający okres. Czas stracony na bieganie do księgowej i donoszenie jej faktur można wykorzystać sensowniej.

Dodane 4 minuty 29 sekundy:
Np. teraz mamy koniec miesiąca i po symulacji dochodów i zakupów , wiem co mam zrobić aby ograniczyć podatek za listopad do niezbędnego minimum. Księgowa , która ma kilkudziesięciu klientów tego nie zrobi. Ona oblicza podatki już po zakończeniu miesiąca, a wtedy to .... po ptokach :) Oczywiście , można to zrobić samemu mając księgową ale po co wtedy jej płacić ?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Własna firma

#9

Post napisał: adam Fx » 19 lis 2018, 15:31

dasza77 pisze:Człowiek po maturze powinien umieć sam się rozliczyć z fiskusem
oby tego w końcu faktycznie zaczęli uczyć w szkole.
czasem kupuje materiał kolegą co maja firmy i są nawet po studiach ale jak mówię że na odwrócony wat to prawie każdy robi wielkie oczy :)
Widocznie masz dryg do tego i dla Ciebie jest to łatwe mnie akurat zawsze odrzucało od wszelkich papirologii ;/
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Własna firma

#10

Post napisał: strikexp » 19 lis 2018, 15:54

dasza77 pisze:
19 lis 2018, 15:27
Jeszcze jedną zaletą prowadzenia księgowości osobiście jest możliwość symulacji dochodu przed końcem miesiąca lub okresu podatkowego i ewentualne zaplanowanie zakupów zamiast płacenia podatków.
Ja to robię sam wpisując w Excel faktury. Dokładnym wyliczaniem zajmuje się księgowa. Ja tylko liczę z grubsza ile wydać żeby nie płacić zbyt dużo podatku, oraz ile kasy zostawić na koniec kwartału na ten podatek.
dasza77 pisze:
19 lis 2018, 15:27
Zapłata podatku oczywiście nie minie ale oddali sie na bardziej sprzyjający okres.
Nie zgodziłbym się, jak się robi koszty to i podatek maleje. Tylko nie zawsze jest sens robić koszty, no i jeszcze trzeba coś na życie wyjmować z firmy.
dasza77 pisze:
19 lis 2018, 15:27
Czas stracony na bieganie do księgowej i donoszenie jej faktur można wykorzystać sensowniej.
Ja mam na pocztę 100m, o godzinie 19:00 praktycznie nie ma kolejki i po 15 minutach jestem w mieszkaniu :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”