Parowanie

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Parowanie

#1

Post napisał: strikexp » 05 lut 2024, 00:01

Z racji że mam różne egzotyczne substancje. Zacząłem się zastanawiać jak działa parowanie w temperaturze pokojowej. Bo o ile wyparowana woda nikogo nie dziwi. To ciało stałe które ma temperaturę wrzenia w okolicy 200 stopni, też potrafi parować.
Przypuszczam że tak właśnie działają zapachy. Nos wykrywa śladowe stężenia niektórych substancji.

Może ktoś zgłębiał ten temat głębiej. Ponieważ zacząłem się zastanawiać jak wygląda krzywa parowania w temperaturach pokojowych. Ciekawi mnie czy jest jakaś temperatura graniczna i czy jakaś wielkość cząsteczki lub atomu hamuje ten proces :P



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4653
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Parowanie

#2

Post napisał: pitsa » 05 lut 2024, 10:02

Nie. Tak. Nie. Tak. Nie. To dobrze. Nie. Bzdury z takich uproszczeń. :D

Powinieneś znać karty charakterystyki używanych substancji i przynajmniej je mieć (np. jako bazę linków) żeby sprawdzić to co się interesuje i dowiedzieć się o ile zostało skrócone do tej pory twoje życie z powodu posiadania źle przechowywanych egzotyków. :mrgreen:
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Parowanie

#3

Post napisał: grg12 » 05 lut 2024, 10:27

Tu masz całkiem fajne wyjaśnienie podstawowych pojęć: https://gorner.pl/aktualnosci/preznosc- ... oatacyjne/


grafmetal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2020, 12:32
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Parowanie

#4

Post napisał: grafmetal » 05 lut 2024, 10:37

Liczy się ciepło parowania substancji oraz stopień nasycenia powietrza nad nią. Dlatego mentol sublimuje w warunkach pokojowych a glikol praktycznie nie paruje i to mimo tego, że mentol ma wyższą temperaturę wrzenia oraz jest ciałem stałym, a glikol to ciecz.
Woda poniżej zera stopni przy bardzo niskiej wilgotności powietrza też może sublimować. Wykres dla wody:
https://www.researchgate.net/figure/The ... _265856274
W temperaturze 0C wykres nie ma nawet punktu przegięcia. Niemniej wartości ciśnienia równowagowego (maksymalnego) w niskich temperaturach robią się już małe i powietrze w takich warunkach z reguły ma bardzo wysoką wilgotność względną.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie

#5

Post napisał: strikexp » 05 lut 2024, 15:29

pitsa pisze:
05 lut 2024, 10:02
dowiedzieć się o ile zostało skrócone do tej pory twoje życie z powodu posiadania źle przechowywanych egzotyków. :mrgreen:
Nie trzymam substancji toksycznych, a jeśli już to w miejscach bezpiecznych i z ich pochłaniaczami ;)
Aczkolwiek ciekawi mnie na ile bezpieczny jest np metaliczny nikiel.

No i nie przesadzaj z tym skróceniem życia. Wiele takich substancji masz pod nosem i cwaniakujesz. Np w świetlówkach które były popularne zanim LED potaniały. Masz silnie toksyczną rtęć. A można spotkać jeszcze stare akumulatorki z kadmem.
No i w naszych monetach mamy toksyczny nikiel, nie mówiąc o stali. Niby bezpieczny co? A moja znajoma silnie uczulona na nikiel nie mogła dotykać monet bo jej wywalało krosty na całym ciele...

Osobnym ciekawym zjawiskiem jest przenikanie substancji przez uszczelnione pojemniki... A ludzie pracujący np w sklepach budowlanych to mają w ogóle wesoło, ponieważ tam wszystko jest w niehermetycznych pojemnikach.
grafmetal pisze:
05 lut 2024, 10:37
Woda poniżej zera stopni przy bardzo niskiej wilgotności powietrza też może sublimować.
Tylko ten wykresik co podlinkowałeś choć ciekawy, to według niego długo trzymane w zamrażalniku mięso nie powinno wyschnąć. A jednak się tak dzieje :P

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4653
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Parowanie

#6

Post napisał: pitsa » 05 lut 2024, 17:46

"egzotyczne substancje" mogą sublimować, ulegać degradacji i ssać wilgoć z powietrza.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie

#7

Post napisał: strikexp » 05 lut 2024, 19:26

Akurat degradacja to proces na ogół dobrze opisany.


Bandito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 75
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:42
Lokalizacja: ;)

Re: Parowanie

#8

Post napisał: Bandito » 05 lut 2024, 20:10

strikexp pisze:
05 lut 2024, 00:01
Ciekawi mnie czy jest jakaś temperatura graniczna i czy jakaś wielkość cząsteczki lub atomu hamuje ten proces
Przemytnicy próbują różnych sposobów, aby powstrzymać przenikanie zapachów, ale wszystkie znane metody są nieskuteczne.
Możesz jeszcze poszukać odpowiedzi na forum dla fizyków.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4653
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Parowanie

#9

Post napisał: pitsa » 06 lut 2024, 05:15

strikexp pisze:Akurat degradacja to proces na ogół dobrze opisany.
To przybliż to proszę, bo ciekaw jestem jak ten proces przebiega na jakimś przykładzie. I czy to on pomaga pieskom policyjnym czy "parowanie". ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2710
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Parowanie

#10

Post napisał: atom1477 » 06 lut 2024, 11:49

To co determinuje szybkość parowania to prężność par. Dotyczy to też sublimacji. Co ciekawe, prężność par przechodzi płynnie z sublimacji do parowania (czyli z ciała stałego do cieczy).
Tutaj przykładowe wykresy dla różnych pierwiastków:
https://www.powerstream.com/vapor-pressure.htm
Kółka z kropkami w środku to temperatury topnienia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”