Programista i operator maszyn cnc - różnice

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Programista i operator maszyn cnc - różnice

#1

Post napisał: lukasz89 » 26 cze 2016, 13:47

Cześć. Zastanawia mnie czym różni się programista od operatora obrabiarki sterowanej numerycznie. Który z nich pobiera lepsze wynagrodzenie ? Co oznacza termin programowanie maszyny CNC ? Czy operator nie jest jednocześnie też programistą, a programista operatorem ? To tyle.

Pozdrawiam.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 26 cze 2016, 14:05

z definicji, to dla niektórych (zwolenników nomenklatury obowiązującej w UE) ślimak jest rybą lądową, a marchewka to owoc.

Wynagrodzenie nie zależy najczęściej od tego, jaką komuś przydzielono nazwę, ale jaki ma zakres obowiązków.

Możesz nazwać kogoś programistą i dać mu do roboty cokolwiek, to samo dotyczy operatora, To są tylko określenia, dlatego programista może być operatorem, a operator programistą, bo te dwa wyrazy nie są dokładne. Co innego, jeśli posłużysz się zwrotem np. "frezer CNC". Musi być to osoba, która zna prace na frezarce i do tego potrafi pracować na frezarce sterowanej programowo. Ale tu znów masz wielką niewiadomą, np. z jakim sterowaniem ta frezarka, czy programowana z pulpitu (przez kogo), czy z programu CAM.

Te wyrazy "programista" czy "operator" powinny być uzupełniane przynajmniej o określenie zgrubnego zakresu obowiązków, np. "programista CATIA", czy operator prasy krawędziowej. Wtedy to ma trochę sensu, w przeciwnym wypadku, myśl sobie co chcesz, bo mądra unia jeszcze tego nie sklasyfikowała i nie jest to takie proste, jak ze ślimakiem, czy marchewką.


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

#3

Post napisał: lukasz89 » 26 cze 2016, 22:50

No dobrze, to załóżmy jest klient, który wykonuje rysunek techniczny w CAD, potem ustawia wszystko w CAM-ie jak ma być, którym generuje kod i na końcu puszcza program na przecinarce plazmowej, to taką osobę można nazwać samym operatorem czy operatorem, który też i programuje ?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 27 cze 2016, 17:45

a co to za różnica, jak nazwiesz? Miałem kiedyś całkiem fajny epizod, pracowałem na stanowisku narzędziowca. Przy przyjmowaniu do pracy szefowa zastrzegła sobie, że na umowie będzie stanowisko "pracownik fizyczny". Czemu - a bo ja tak wszystkim wpisuję powiedziała. I koniec, nie było dyskusji, praca była fajna, a tytuł? Nie był mi potrzebny.


Kokus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 31 lip 2016, 17:03
Lokalizacja: Sucha

#5

Post napisał: Kokus » 09 sie 2016, 21:13

Teoretycznie mając tytuł "pracownik fizyczny" jesteś przysłowiowo mówiąc zwykłym ludzikiem, ktory robi to co sie mu każe, a ktos inny jak. np: kierownik to osoba która jest odpowiedzialna za rząd zadań za które bierze odpowiedzialność i zapewne wieksze wynagrodzenie :) a co do wynagrodzenia to możesz mieć tytuł nawet doktora a zgarnąć najniższa krajową :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”