I dziadek, i ojciec, nauczyli mnie pracy z siekierą...
[youtube][/youtube]
Teraz podstawowym narzędziem do prac przy drewnie wydaje siębyć bardziej piła łańcuchowa niż siekiera ciosło, ośnik i dłuto..
[youtube][/youtube]
i umiejętności posługiwania się dawnymi narzędziami zanika.
Przed wakacjami natrafiłem w sklepie na taki zestaw narzędzi:
Zainteresowało mnie to trzecie wyglądające jak kilof z dwoma ostrzami, jedno prostopadłe, drugie wzdłużne.
Szukam w internecie przykładów użycia tego narzędzia i nie mogę znaleźć. Ani to do prac ciesielskich się nie nadaje, ani też do kamieniarskich... nie ma w starych podręcznikach... ktoś wie co to takiego?
: 20 lis 2015, 22:41
autor: IMPULS3
pitsa pisze:Teraz podstawowym narzędziem do prac przy drewnie wydaje siębyć bardziej piła łańcuchowa niż siekiera ciosło, ośnik i dłuto..
No wiesz, teraz ale i chyba zawsze miało być szybciej taniej lżej a i bezpieczniej. Podobno ciężka praca najlepiej wygląda jak się siedzi na wygodnym krześle.
: 20 lis 2015, 22:58
autor: pitsa
Mój warsztat to taka siłownia po pracy przy komputerze.
: 20 lis 2015, 23:01
autor: IMPULS3
pitsa pisze:Mój warsztat to taka siłownia po pracy przy komputerze.
O właśnie, i tak powinno być - praca lekka (chyba? ) a hobby może być cięższe bo jest dobrowolne.
: 20 lis 2015, 23:39
autor: ARGUS
Mam podobny młotek tylko inaczej wykonany
osadzony na trzonku jak młotek ślusarski.
Takich młotków używało sie kiedyś do czyszczenia członów kotła z kamienia kotłowego.
A ja swojego uzywałem do czyszczenia cegieł ze starej zaprawy.
Ciekawe jest że obie krawędzie sa ostre(jak przecinak)
: 21 lis 2015, 00:07
autor: pabloid
To jest jedna z odmian młotka murarskiego. W odróżnieniu od zwykłego młotka murarskiego który służy do pobijania cegieł/pustaków i ich cięcia, ten który pokazałeś służy tylko do cięcia. Dwa ostrza wzajemnie ustawione są prostopadle do siebie w celu wygody wykonywania różnego rodzaju cięć- w zależności jak wygodniej używa się jednego lub drugiego ostrza.
: 21 lis 2015, 21:42
autor: M 52
Tnąc cegłę młotkiem trzymasz ją leżącą na dłoni wzdłuż ręki. Młotek z takimi ostrzami pozwala szybciej/łatwiej docinać mniejsze kawałki cegieł, np "dziewiątki". Sposób cięcia zależy jednak bardziej od nawyków i upodobań murarza.
Re: dawne narzędzia
: 23 lis 2015, 14:25
autor: markos1mk
Ani to do prac ciesielskich się nie nadaje, ani też do kamieniarskich... nie ma w starych podręcznikach... ktoś wie co to takiego?[/quote]
To się nazywa kirka murarska.
: 23 lis 2015, 16:03
autor: pabloid
Tak. To jest kirka i z tego co pamiętam w "Robotach Budowlanych" Leonarda Urbana, albo w książce "Murarstwo i Tynkarstwo" autora nie pamiętam, ta nazwa się pojawia. Warto propagować taką wiedzę bo w dobie kiedy murarz jest "klejarzem" wychodzą z użycia stare narzędzia i i zapominane są ich nazwy. A nie samą nową budową żyje człowiek- są jeszcze remonty i przebudowy starych budynków.
M 52 pisze:Sposób cięcia zależy jednak bardziej od nawyków i upodobań murarza.
Dlatego napisałem, że się ostrzy używa w zależności jak wygodniej Przy czym kirka bardziej niż do ciecia to tak na prawdę sie w rozbiórkach i remontach przydaje, chocby do czyszczenia cegły ze starej zaprawy. I nie tylko- a przekonał się o tym każdy kto do ciosania ściany (np poszerzając o 2 cm na szerokość otwór pod nowe okno) musiał starej siekiery używać. Właśnie z powodu takiego a nie innego ustawienia ostrza. Zwykły młotek murarski ze swoim ułożeniem ostrza w takiej robocie się nie sprawdza.