Nowy w świecie CNC

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
driv3r
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2015, 19:59
Lokalizacja: Polska

Nowy w świecie CNC

#1

Post napisał: driv3r » 13 wrz 2015, 20:12

Witam :) Mam parę pytań. Kumpel kupił niedawno maszynę CNC z sterownikiem Fanuc, polecił mi, żebym poszedł na kurs programowania maszyn CNC właśnie z tym sterownikiem. Znalazłem fajnie zrobioną stronkę w sprawie kursu i mam pytanie (oto link do stronki http://emt-systems.pl/szkolenie-cnc-frezarki-fanuc.html ) jak to jest, muszę robić wszystkie kursy stąd po kolei czyli CNC 1, CNC 2, CNC 3, CNC 4, aż do CNC 5, żeby być programistą i umieć pisać mu programy, czy wybieram sobie np. kurs CNC 5, robię go i dam radę ogarnąć pisanie programów? Sorki za takie głupie pytania, ale jestem zielony, a zrobić taki kurs to znowu dodatkowe pieniądze do mojej obecnej pracy, bo za każdy program (jak już do tego dojdzie) będę miał zapłacone oddzielnie :) Jakiś gościu napisał temu koledze jeden program i robiłem tam przez 2 dni jako operator, żeby zobaczyć czy jest ok i nie było w tym nic trudnego, ale wiadomo, operatorem to każdy może być, bo to proste :). Dodatkowo, żeby zacząć i skończyć taki kurs to trzeba mieć jakieś wykształcenie, np. skończona zawodówka lub technikum związane z maszynami? Ja mam zwykłe średnie wykształcenie. Jakby coś to komputery i te sprawy ogarniam, z tym nie ma problemu :)



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Nowy w świecie CNC

#2

Post napisał: WZÓR » 13 wrz 2015, 20:25

driv3r pisze:... Ja mam zwykłe średnie wykształcenie. Jakby coś to komputery i te sprawy ogarniam, z tym nie ma problemu :)
... , a technologię obróbki też? :grin:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
driv3r
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2015, 19:59
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: driv3r » 13 wrz 2015, 20:40

Coś tam wiem bo czytałem dużo, ale musiałbym się dokształcić, ogarnia się to samemu czy np. są kursy? Sorka, wiem, że dla Ciebie są to głupie pytania, ale jestem tutaj żeby właśnie się dowiedzieć coś na ten temat :) Nie każdy musi wszystko wiedzieć ;)


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#4

Post napisał: peritus » 14 wrz 2015, 08:12

driv3r pisze:czytałem dużo, ale musiałbym się dokształcić
Podstawa to znajomość rysunku technicznego maszynowego. W czasie nauki rysunku zorientujesz się w brakach wiedzy technicznej, technologii, obróbki....etc.


witek12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 09 sie 2014, 18:19
Lokalizacja: Toruń

#5

Post napisał: witek12 » 14 wrz 2015, 18:14

Witam

Zrobiłem najpierw kurs Programowania i obsługi, ze sterowaniem Simensa. Jak poszedłem do pracy zaraz po kursie i dostałem frezarkę z połowy lat osiemdziesiątych ( tak, tak to nie pomyłka ) z amerykańskim sterowaniem, to musiałem się na nowo wszystkiego uczyć wraz z obsługą.
Moim zdaniem zrób kurs CNC 1 popracuj trochę, a potem możesz zrobić kurs CNC 2.
Życzę wytrwałości.

Pozdrawiam


Autor tematu
driv3r
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2015, 19:59
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: driv3r » 14 wrz 2015, 19:11

No ok, widzę, że trochę trzeba wydać na te wszystkie kursy po kolei no ale trudno :razz: . Jeszcze pytanie, czy na tych kursach uczą od razu tego o czym pisał kolega peritus czyli znajomość rysunku technicznego maszynowego, technologię obróbki itp.? Czy tego trzeba uczyć się na własną rękę lub w innych firmach które oferują właśnie takie kursy?


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#7

Post napisał: peritus » 14 wrz 2015, 21:51

driv3r pisze:czy na tych kursach uczą od razu tego o czym pisał kolega peritus czyli znajomość rysunku technicznego maszynowego, technologię obróbki itp.? Czy tego trzeba uczyć się na własną rękę lub w innych firmach które oferują właśnie takie kursy?
Wszystko zależy od oferowanego i akceptowanego zakresu szkolenia/kursu.
Jeżeli tego szkolący nie oferują i nie ma tego w zakresie szkolenia, to niestety trzeba posiąść tą wiedzę samemu(we własnym zakresie i na własny koszt)...jest to warunek niezbędny i konieczny...albo zmienić firmę szkolącą/szkoleniowca na takich, którzy ten zakres ujmują w szkoleniu.
Ważnym jest też liczba godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego, jego zakres tematyczny oraz wymagający egzamin końcowy.
Wiele firm szkoleniowych oferuje szkolenia 3-5 dniowe (nic nie warte- najczęściej na zlecenie Urzędów Pracy!) epatując niskimi kosztami szkolenia.
Rzetelna i konkretna wiedza oraz umiejętności niestety kosztują i nie warto uczestniczyć w kursach 3-5 dniowych, które dają "papierek" ale nie wiedzę i umiejętności, oferując złudzenia i stratę cennego czasu i pieniędzy.


witek12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 09 sie 2014, 18:19
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: witek12 » 15 wrz 2015, 18:28

Witam,

Uczęszczałem na kurs organizowany przez urząd pracy trwał 140 godz. na którym mieliśmy podstawy rysunku technicznego ( tak ogólnie, ale było go stanowczo za mało ). Następnie ok. 30 godzin pracy przy tokarkach i frezarkach konwencjonalnych, pozostałe godziny to nauka programowania i obsługi tokarki i frezarki CNC ze sterowaniem Sinumerik oraz egzamin końcowy z całości kursu.

Potwierdzam słowa kolegi, jeżeli nigdy nie miałeś rysunku technicznego to możesz mieć problem, ponieważ znajomość to podstawa, a na kursie jest go stanowczo za mało o ile w ogóle jest.

Pozdrawiam.


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#9

Post napisał: peritus » 16 wrz 2015, 09:48

Na kursach i szkoleniach wiedzy i umiejętności się nie zdobywa, tam się je tylko szlifuje lub aktualizuje!

WIEDZĘ zdobywa się i utrwala samemu: w szkołach/uczelniach, na prywatnych lekcjach, z podręczników, internetu, pracując jako uczeń/praktykant...a najlepiej korzystać ze wszystkich tych elementów równocześnie!

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#10

Post napisał: clubber84 » 16 wrz 2015, 20:41

Witam,
naprawdę ludzie wierzą w to, że na kilkudniowym kursie (za unijne pieniądze) czegoś się nauczą, co przyda im się przy prawdziwej obróbce na prawdziwej maszynie produkcyjnej?

Szczerze wątpię.

To już właśnie lepszy będzie kurs CNC z Urzędu Pracy, gdzie tych godzin na maszynach jest znacznie więcej, podczas których zdąży się taki kursant obyć z maszyną i samą obróbką.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”