No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
sajklop
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 08 sie 2017, 16:28
Lokalizacja: warszaw

No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#1

Post napisał: sajklop » 28 lut 2018, 17:34

Witam
Chciałbym sprawdzić własne umiejętności co udało mi się do tej pory osiągnąć i co należałoby jeszcze z mojej strony poprawić , żeby nie być zaskoczony :P
Gdzie szukać przykładowych zadań jakie przyszło by mi się spotkać podczas pracy na CNC - najlepiej z rozwiązaniami :) . System Haas , frezarka .
Czego się uczę :
AutoCad -2D
G-code
rysunek techniczny .

Gdyby ktoś wrzucił zeszyt ćwiczeń z rozwiązaniami było by miło . Może być nawet do płatnych portali :)
To co znalazłem na YT - to ogarniam , ale to za mało . Głównie życiowe sprawy mnie interesują z czym najczęściej jako operator miałbym się spotkać :D
Tu na forum jest kilka tematów z pytaniami o rozwiązania więc to też trochę pomaga :)
Po drugie chciałbym sprawdzić czy dobrze klepię G-code , czy to co narysowałem w AutoCad pokrywa się z w 100% z rysunkiem technicznym , a mając przykładowe zadanie, rozwiązanie , będę mógł zweryfikować




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#2

Post napisał: jasiu... » 28 lut 2018, 19:43

sajklop pisze:
28 lut 2018, 17:34

Gdzie szukać przykładowych zadań jakie przyszło by mi się spotkać podczas pracy na CNC - najlepiej z rozwiązaniami :)

Gdyby ktoś wrzucił zeszyt ćwiczeń z rozwiązaniami było by miło . Może być nawet do płatnych portali :)
Pomyślałem, że cię, no dobra, nie będę używał brzydkich słów.

Przecież nie na tym to polega, żeby lekcje odrobić. Masz coś wykonać. Przedmiot, zaprojektowany przez konstruktora, z określonymi wymaganiami, na przykład dotyczącymi odchyłek, powierzchni. I ty masz przewidzieć, w jaki sposób osiągnąć to, co konstruktor sobie założył.

Oczywiście robiąc to, masz zrobić w miarę ekonomicznie, nie połamać narzędzi, ani z drugiej strony nie zbierać po mikronie. Musisz przewidzieć tak obróbkę, żeby całość udało się wykonać do końca. Żeby nie okazało się, że trzeba jeszcze otworek wywiercić, tyle że nie ma jak elementu złapać do wywiercenia tego otworka. To się nazywa TECHNOLOGIA OBRÓBKI.

I tego ci potrzeba podejrzewam. A dokładnie tych rzeczy: http://obrobkaskrawaniem.info.pl/literatura/

No dobra, za darmo to masz tutaj: http://www.zscku.konin.pl/przedmiotyzaw ... waniem.pdf


Autor tematu
sajklop
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 08 sie 2017, 16:28
Lokalizacja: warszaw

Re: No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#3

Post napisał: sajklop » 28 lut 2018, 20:21

UP.
To nie jest tak ,że dostaje projekt ( rysunek techniczny) , klepie go w g-code , albo CAD/CAM uwzględniając dobór narzędzi , cykle pracy , zakładam materiał i wio ? Dlaczego nie mogę jechać na mikro ?
Czyli nie tyko klepanie kodu się liczy czyli efekt końcowy ,ale i wydajność pracy?
No dobra ale jak mam jeden element do wykonania to chyba bez sensu dopracowywać cykle pracy ,żeby oszczędzić te 10% czasu pracy maszyny ?
Ostatnio zmieniony 28 lut 2018, 20:32 przez sajklop, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7984
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#4

Post napisał: WZÓR » 28 lut 2018, 20:30

sajklop pisze:
28 lut 2018, 17:34
Witam
Chciałbym sprawdzić własne umiejętności co udało mi się do tej pory osiągnąć i co należałoby jeszcze z mojej strony poprawić , żeby nie być zaskoczony :P
Gdzie szukać przykładowych zadań jakie przyszło by mi się spotkać podczas pracy na CNC - najlepiej z rozwiązaniami :) . System Haas , frezarka .
Czego się uczę :
AutoCad -2D
G-code
rysunek techniczny .
.....
Jak system Haas , to po co Tobie AutoCad-2D
..... , (np.) z tego się podszkol (o ile soft pozwala) https://diy.haascnc.com/videos/haas-dxf ... %80%94-how
i z jakiegoś CAD/CAM , bo z palca na Haas wiele nie obrobisz.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
sajklop
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 08 sie 2017, 16:28
Lokalizacja: warszaw

Re: No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#5

Post napisał: sajklop » 28 lut 2018, 20:35

AutoCad to z sentymentów - dla mnie jest mega prosty, a niektórzy w ofertach pracy piszą ,że wymagają znajomości AutoCad.
Z palca pisanie masakra ( jeden błąd i wszystko leci ) należy być strasznie skupiony . Pisanie z G code zajmuje mi bardzo dużo czasu ,ale uczyłem się G code - bo jakieś podstawy wypadało znać :)
Ostatnio zmieniony 28 lut 2018, 20:37 przez sajklop, łącznie zmieniany 1 raz.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#6

Post napisał: jasiu... » 28 lut 2018, 20:36

Zaraz zaraz. Bo stary jestem i nie nadążam za twoim tokiem myślenia.

Piszesz - System Haas , frezarka. Czy mam rozumieć, że kupiłeś frezarkę, żeby robić projekty w Autocadzie a później te projekty przenosić w metal? Skonkretyzuj, co robi ten Autocad? Bawisz się nim, bo lubisz, czy jest elementem twojej pracy? Tobie chodzi o to, żeby być dobrym operatorem Haasa, który dla siebie, ewentualnie dla pracodawcy zarabia na tej maszynie pieniądze, czy taką jakąś koncepcję masz na przyszły biznes, ale jeśli tak, to robisz to trochę jak byś scenariusz biznesu pisał do noweli dla tefałenu. Trzeba skupić się na konkretach, tym co istotne, a nie udawać, że znasz się na wszystkim. W końcu lekarz "rodzinny" zarabia mniej, niż ten, który zna się tylko na jednym organie i mówią do niego panie profesorze.


Autor tematu
sajklop
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 08 sie 2017, 16:28
Lokalizacja: warszaw

Re: No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#7

Post napisał: sajklop » 28 lut 2018, 20:44

AutoCad wykorzystuje do projektów - prywatnie jak potrzebuje coś pod siebie zrobić .
Chciałbym w przyszłości pracować jako operator programista na CNC .


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#8

Post napisał: jasiu... » 01 mar 2018, 16:45

Programiście tak samo potrzebny Autocad, jak kierowcy tramwaju uprawnienia na wózki widłowe. Operator, czy programista? Operator najczęściej ma na głowie jedną obrabiarkę, programista ma na głowie całość, albo część wydziału obróbki skrawaniem.

Przy skomplikowanej produkcji wskazane jest korzystanie z programów, które g-kod ci wyplują na podstawie tego, co im zadałeś (geometria, technologia). Programowanie z łapy, bezpośrednio w kodach, jest stosowane np. przy nieskomplikowanej obróbce, na przykład przy wierceniu. Czasem korzystnie jest samemu taki programik wklepać, bo po pierwsze szybciej (za czas pracodawca płaci), a po drugie można kod czasem lepiej zoptymalizować (przejazdy na przykład, omijanie łap mocujących), bo piszesz, jak chcesz, a nie jak chciał producent programu CAM. Czasem przydaje się geometria (wyliczanie współrzędnych) analityczna, czasem do zastąpienia choćby takim czymś: https://play.google.com/store/apps/deta ... newmechtab w telefonie.

I najważniejsze, zanim będziesz wiedział, jak robić na obrabiarce, musisz wiedzieć, jak robić. Obojętnie, czy tokarka będzie mieć pulpit i ekran, czy tylko korbki, ty musisz wiedzieć, jaki gruby wiór możesz wziąć, jakie obroty i jaki posuw ustawić. Nie ważne, czy ten posuw ustawiasz dźwigniami, czy wpisując coś tam po literce F. Musisz wiedzieć, jak się skrawa, a nie jak zapisać skrawanie w kodach.

Dlatego te książki, które ci wcześniej pokazałem. Chcesz więcej, poszukaj w pdf poradnika Sandvika. Gdzieś na forum znajdziesz linki.


bartoszmista
Posty w temacie: 1

Re: No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#9

Post napisał: bartoszmista » 03 mar 2018, 10:02

sajklop pisze:
28 lut 2018, 20:21
UP.
To nie jest tak ,że dostaje projekt ( rysunek techniczny) , klepie go w g-code , albo CAD/CAM uwzględniając dobór narzędzi , cykle pracy , zakładam materiał i wio ? Dlaczego nie mogę jechać na mikro ?
Czyli nie tyko klepanie kodu się liczy czyli efekt końcowy ,ale i wydajność pracy?
No dobra ale jak mam jeden element do wykonania to chyba bez sensu dopracowywać cykle pracy ,żeby oszczędzić te 10% czasu pracy maszyny ?
Dostajesz rysunek i najpierw musisz pomyśleć nad technologią - tak jak napisał jasiu. I na tym trzeba się skupić (jak to obrobić, jakich narzędzi użyć, jakich parametrów). Programować maszynę można na kilka sposobów:
- G-kod - trzeba znać podstawy ale przy frezowaniu pzrydaje się tylko do prostych prac (np. wiercenie czy gwintowanie w płycie)
- programowanie na maszynie zwane warsztatowym (np. ShopMill) - w zasadzie same cykle
- programowanie CAM - do obróbki skomplikowanych kształtów w kilku osiach (z ręki ani za pomocą cykli tego nie zaprogramujesz), z tym że tym zajmuje się technolog w biurze. Generalnie tworzysz/wczytujesz model 3D detalu i opracowujesz technologie, program generuje g-kod na maszynę (za pomocą postprocesora). AutoCAD do niczego ci się tutaj nie przyda, na pewno nie płaski.

Tak jak wspomniałem wyżej zacznij od technologii (kolejność obróbki, narzędzia, parametry, sposoby mocowania). Samo programowanie maszyny to już - śmiem twierdzić - łatwizna.


Autor tematu
sajklop
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 08 sie 2017, 16:28
Lokalizacja: warszaw

Re: No to sprawdzamy umiejętności operatorów CNC:)

#10

Post napisał: sajklop » 03 mar 2018, 22:05

Witam
Byłem dzisiaj w firmie i kierownik dał mi kilka przykładowych rysunków szkoleniowych co prawda nie na to co chciałem ,ale większego znaczenia to i tak nie ma :P
Hasło do plików to ePyQaXut
https://megawrzuta.pl/filesgroup/8fd4fb ... 7743e.html
Klepanie z palca ...
Resztę rysunków nie mogę udostępnić - bo wykorzystują do produkcji ,ale wszystko te klimaty .

Ugadałem się tak z kierownikiem ,że jak mam ochotę to mogę przychodzić na maszyny po 23:00 i siedzieć do 6.00 żeby trochę poćwiczyć :) bo na trzecią zmianę tylko jedna osoba jest :) więc maszyny stoją puste.
Taka 7 godzina zabawa kosztuje tylko 150 zł ode mnie więc warto ,a testować do woli :P
Mam nadzieję , że mu nic nie rozwalę :mrgreen: :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”