Strona 1 z 1
połączenie nitowe pomoc
: 30 mar 2015, 23:32
autor: hekan
Witam, mam problem z zaprojektowaniem połączenia nitowego nakładkowego obustronnego niesymetrycznego. Jak mam to rozważać jako dwa połączenia zakładkowe i nakładkowe obustronne ? Liczę liczbę nitów w przekroju pierwszym ( pierwszy rząd) tak jak dla zakladkowego i później w drugim (drugi rząd) już dla nakladkowego obustronnego pomniejszając obciążenie o te które przyjął pierwszy rząd?
: 31 mar 2015, 10:40
autor: zibi
Wydaje mi się że poszczególne przekroje blach liczysz z warunku na rozciąganie (minimalny przekrój). Wszystkie nity przenoszą takie same obciążenie w złączu. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
: 31 mar 2015, 12:45
autor: hekan
Wszystkie nity przenoszą takie same obciążenie w złączu.
a nie tylko w rzędzie? W jednej z książek mam, że " każdy następny rząd nitowy przenosi obciążenie pomniejszone o obciążenie przyjęte przez nity poprzednich rzędów"
poszczególne przekroje blach liczysz z warunku na rozciąganie
tak też zrobiłem, przyjąłem sobie grubość blach i średnice nitów oraz materiał(St5), następnie z warunków na ścinanie obliczyłem sobie liczbę nitów w przekroju a-a (pierwszy rząd - tu jeden przekrój ścinany) i b-b (drugi rząd - tu dwa przekroje będą ścinane) i nie wiem czy to tak można zrobić? Przy blachach 10mm i nitach 10mm i 30 tonach wyszło mi 33 nity w pierwszym rzędzie i 9 w drugim - chyba coś źle rozumuje.
: 31 mar 2015, 13:43
autor: RomanJ4
hekan pisze:W jednej z książek mam, że "każdy następny rząd nitowy przenosi obciążenie pomniejszone o obciążenie przyjęte przez nity poprzednich rzędów"
Wiesz że gdzieś dzwonią, tylko nie bardzo wiesz gdzie..
Owszem,
Siła Q rozciąga złącze, starając się przesunąć jeden pas względem drugiego. Gdyby pasy wykonane były z materiału doskonale sztywnego, siły działające na każdy z nitów byłyby sobie równe. W rzeczywistości w wyniku odkształceń sprężystych pasów, charakter rozkładu sił w złączu jest bardziej złożony.
ale popatrz na ten rysunek i wykresy sił ścinających działających na nity, (ale obu stron połączenia !)

Jak widać wartość siły (F1) ścinającej poszczególny rząd nitów będzie się zmniejszać im dalej od skraju pola nitowego, ale tylko dla jednego wektora siły (pasa łączonego materiału).
Natomiast dla drugiego, przeciwnego wektora (pasa) wartość siły (F2) będzie symetrycznie (do F1) rosła.
Czyli suma tych sił (F1+F2) dla poszczególnego rzędu nitów pozostanie niezmienna,
zmieni się tylko
proporcja wektorów sił.
Czyli każdy rząd przenosi
taką samą siłę co do wielkości, tylko jej
wypadkowy wektor będzie inny.
Zresztą poczytaj sam..
http://www.prz.rzeszow.pl/mech/kkm/labo ... 5B3%5D.pdf
http://www.jankowskimarek.ukw.edu.pl/ja ... zynCz1.pdf
: 31 mar 2015, 15:31
autor: k-m-r1
inny współczynnik dobierasz
[ Dodano: 2015-03-31, 15:35 ]
http://www.kbiem.pb.edu.pl/laboratoria/ ... towych.pdf
[ Dodano: 2015-03-31, 15:35 ]
lub biblioteka
[ Dodano: 2015-03-31, 15:36 ]
lub pytanie do wykładowcy