Odwrotne obroty silnika a grzanie się urządzenia

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#11

Post napisał: gregor1975 » 06 sty 2015, 18:13

allegromtn pisze:Sekcja sekcją ale internet też kolega ma :wink:
Gdyby kolega rozwinął, o co mu chodzi i jak się ma jego post do tematu wątku byłbym wdzięczny bo teraz nie wiem - ktoś nie ma internetu, ktoś nie widział tych wklejanych rysunków, czy co?



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#12

Post napisał: mc2kwacz » 06 sty 2015, 18:38

Zwykły silnik trójfazowy jest w pełni symetryczny jeśli chodzi o kierunek obrotów. Musi być, ponieważ przesuniecie międzyfazowe jest w pełni symetryczne. ACZKOLWIEK można sobie wyobrazić (i być może tak to ktoś robi), że silniki przeznaczone do pracy w konkretnym kierunku, z uwagi na zawsze istniejący poślizg, mogą mieć konstrukcje magnetowodów nieco zmodyfikowaną, żeby zmniejszyć poślizg, czy raczej zwiększyć moment przy nieuchronnym poślizgu pod obciążeniem.
Tyle sam silnik. Elementy dołączone do silnika zwykle symetryczne nie są. Nawet tokarka czy wiertarka napędzana zwykłym pasem, puszczona na lewe obroty daje inny dźwięk. A dmuchawa to przypadek skrajny i zupełnie inaczej będzie pracowała i obciążała silnik puszczona na lewe obroty. Tak samo każda przekładnia, nawet cierna. musiałaby być specjalna konstrukcja, mechanicznie symetryczna, żeby również symetrycznie działała.
Silnik może się nadmiernie grzać pod falownikiem z powodu: źle ustawionej wartości i charakterystyki prądu w funkcji obrotów, z powodu zbyt dużej częstotliwości PWM.

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#13

Post napisał: allegromtn » 06 sty 2015, 21:28

gregor1975 pisze:
allegromtn pisze:Sekcja sekcją ale internet też kolega ma :wink:
Gdyby kolega rozwinął, o co mu chodzi i jak się ma jego post do tematu wątku byłbym wdzięczny bo teraz nie wiem - ktoś nie ma internetu, ktoś nie widział tych wklejanych rysunków, czy co?
Też najbardziej lubię pozyskiwać wiedzę o urządzeniach z tzw. "sekcji" czyli rozebrania urządzenia na części i zrozumienia zasady działania. Jednakże gdy nie mam możliwości takiego poznawania tematu korzystam ze zdjęć porozbieranych już urządzeń- tłumaczy się kolega że nie wie jak są zbudowane większe jednostki bo tylko małe rozbierał- wystarczy wejść na internet i można "porozbierać" oczami większe silniki :wink:
A co do obrazka to jest on rozwinięciem wypowiedzi kolegi ma555rek który pisał o prostych łopatkach wentylatora. Na obrazku widać jak zbudowany jest wentylator standardowego silnika, wnioskując z jego zasady działania widzimy że kierunek obrotów nie ma wpływu na kierunek przepływu powietrza, zatem i na grzanie się silnika. Możliwe że są inne typy wentylatorów, ale ja się jeszcze w silnikach indukcyjnych z innym niż przedstawiony nie spotkałem- a trochę silników już mi przez ręce przeszło.
Pozdrawiam


zdzicho
Posty w temacie: 1

#14

Post napisał: zdzicho » 07 sty 2015, 16:35

Marnujesz czas ,na tłumaczenie. Ten pan czeka na gotowca,typu,, trzeba zrobić to i to" Nie podasz na tacy,albo podasz źle,oberwiesz burę. Poznałem go z tej strony ,wiec mimo ,ze mam pewną koncepcję nie prezentuję jej ,ze wzgledu na postawę autora .

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#15

Post napisał: allegromtn » 07 sty 2015, 18:11

Magia forum polega na tym że nawet i za 10 lat ktoś z podobnym problemem znajdzie ten wątek i o ile będziemy starać się dawać konstruktywne odpowiedzi, znajdzie odpowiedź na swoje pytanie :wink:
Dlatego widzę sens odpowiadania na pytania nawet jak ktoś ma takie podejście albo jak wątek się np. urwie 3 lata wcześniej a pytanie było nietypowe.
Pozdrawiam


Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#16

Post napisał: gregor1975 » 07 sty 2015, 20:02

Ułomność tego forum, jedyna w moim mniemaniu, polega na tym, że jak upierdliwego typa damy do ignorowanych, to wszystko jest w porządku dopóki wchodzimy jako zalogowani. W innym przypadku typ ciągnie się jak smród po gaciach. Szczególnie taki, co to w swojej megalomanii kiedyś podłożył się jak dzieciak i teraz biega po postach z jakimś tam odwetem.

Koledze Allegromtn dziękuję zaś za wytłumaczenie idei jego postu - wklejony rysunek był dla mnie niezbyt czytelny, aby zrozumieć o co biega. Krótkie wyjaśnienie naprowadziło na właściwe tory rozumowania. Rewanżuję się przyciskiem pomógł.

P.S. Jest jeszcze druga ułomność tego forum - postu typa z panelu ignoruj nie możemy zgłosić do moderacji gdyż aby użyć tej funkcji, należy najpierw zalogować się zaś po zalogowaniu się post ignoranta znika.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#17

Post napisał: mc2kwacz » 08 sty 2015, 00:55

Tak jest na każdym forum niestety. Forum musi Cię śledzić żeby blokować posty.
Jedyna rada to logować się automatycznie.

Na każdym forum są też takie zbite kundle, które słusznie obrywają po krzyżu, a potem w cieniu toczą pianę i czekają na okazję żeby ugryźć i szybko się wycofać zanim od kopniaka tyłek wyprzedzi nos :)
Norma - trzeba się przyzwyczaić :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”