Witam
Zwrócił się do mnie brat z prośbą o wykonanie pielnika do chwastów. Chłopak co rok walczy z chwastami w uprawie malin. Na zachodzie bardzo modny od kilku lat jest tradycyjny pielnik wraz z gwiazdami pielącymi. Urządzenie można kupić za granicą ale zapewne sporo kosztuje bo w Polsce też sprzedaje firma ŁUCZAK która sobie życzy ponad 10000 zł za gotową maszynę jedno rzędową.
Problemem jest identyfikacje plastiko gumy z której mogą być wykonane te gwiazdy lub same palce przy większych średnicach. Dodatkowo firma KRESS podaje kilka rodzajów twardości. Na YOUTUBE hasło FINGERHACKE. https://www.youtube.com/results?search_ ... ingerhacke
Za każdą sugestie serdecznie dziękuje bo nie mam żadnego punktu zaczepienia. MAŁA GWIAZDA ŚREDNIA GWIAZDA DUŻA GWIAZDA
Można identyfikować plastik i dobierać jego odpowiednie twardości metodą prób i błędów. Tylko ja się zapytam czy warto? Czy to że gwiazdka jest z plastiku, gumy pomaga w procesie pielenia? mam taki pielnik ręczny, i w moim wykonaniu gwiazdka jest z aluminium. Więc metal też by się nadał. Jeśli chcesz robić jednostkową produkcję dla brata, to wydaje mi się, że metal będzie lepszym materiałem. Znamy jego własności, dosyć odporny na ścieranie, twardy, łatwo dostępny, od biedy na złomie można kupić komponenty po taniości, albo w składzie stali.
Jeśli fabryka robi 100 tyś tych gwiazdek to zrobi sobie formę i tłucze je masowo, Jeśli Ty masz to rzeźbić na frezarce, to chyba nie zrobi ci większej różnicy czy to plastik czy metal.
a może wypalić to (np. laserem) w blasze?
a może dałoby się zakupić same "słoneczka" bez reszty pielnika, było by taniej.
: 02 lis 2014, 19:03
autor: Kufcio
Dzięki za odzew. Metal całkowicie odpada, jest sztywny a warunki w glebie zmienne, do tego kamienie czy nawet roślina uprawiana, jak podjedziesz za blisko to uszkodzisz.
Cena samych "słoneczek" jako części zmiennej jest zaporowa.
Myślę że skończę na zrobieniu dużej gwiazdy gdzie zamiast słoneczka przykręca sie pojedyńcze "palce"
Czym taki plastik sie wycina? laser CO2 da rade? ciekawe czy ktoś u nas na forum wyciął by to..
: 02 lis 2014, 20:11
autor: k-m-r1
idź w stronę sprężyn robiłem coś podobnego
abs za twardy
guma za miekka
Skala twardości Shore'a i odpowiednia grupa/typ
cena zaporowa bo słoneczko kupisz raz i smiga dlatego kalkulacja jest prosta
: 02 lis 2014, 21:16
autor: Kufcio
sprężyn? możesz jaśniej? zamiast paluchów poprzykręcać okrągłe sprężyny?
: 02 lis 2014, 21:24
autor: Bbuli
A guma zbrojona albo materiał na pasy transportowe?
Re: Identyfikacja plastiku/gumy
: 02 lis 2014, 21:41
autor: trzasu
Kufcio pisze:
Problemem jest identyfikacje plastiko gumy z której mogą być wykonane te gwiazdy lub same palce przy większych średnicach.
Może być to coś zawiązane z masą poliuretanowa, nie wyciera sie tak jak guma i jest wytrzymalsze ...
"Spośród innych elastomerów wyróżniają się wybitną odpornością na ścieranie – wielokrotnie większą niż guma czy stopy trudnościeralne. Stosowane są zarówno w warunkach pracy w środowisku mokrym jak i suchym. Poliuretany posiadają duży zakres twardości z równoczesnym zachowaniem dużego wydłużenia. Mają dużą wytrzymałość na rozciąganie i rozdzieranie. Doskonale tłumią drgania. Pozwala to na stosowanie ich na elastyczne elementy maszyn jak sprzęgła, odbojniki pras, podkładki antywibracyjne, bieżniki kół, zgarniacze. Wyroby z poliuretanu mogą pracować w temperaturze od -40 ºC do +80 ºC i środowisku o pH 5 – 12. Są odporne na wiele chemikaliów, w tym: popularne rozpuszczalniki, benzynę, oleje i smary, kwas siarkowy, ług sodowy, wodę słoną i wiele innych. Poliuretany są odporne na starzenie, samogasnące, elektroizolujące, niebrudzące, 6 razy lżejsze od stali. Powierzchnia wyrobu jest gładka i błyszcząca."
Jakiś producent wrzucił tam dajmy na to te macki poliuretanowe, nikt nie powiedział, ze to musi być wykonane akurat z tego materiału, koledzy dobrze radzą, może popróbować z zamiennikami.. ..
: 02 lis 2014, 21:56
autor: Kufcio
TRZASU wygląda na to że trafiłeś w 10tkę. nawet do głowy mi nie przyszło bo ten poliuretan u mnie w okolicy nazywają teflon:) i wersja twarda służy do wytaczania różnych tulejek, łożysk ślizgowych itp. A tu sie okazuje że są wersje bardziej miękkie.
Ciekawe czym to ładnie wyciąć?
Zamiennik jak najbardziej wchodzi w grę ale z czego i czym to ciąć?
Podpowiadany pas transportowy się wyciera za szybko, wiem bo zagarniacze polowe na tym bazują. Zbrojona guma..? nie znam ale jak guma to nie będzie za trwałem myślę.
Proszę zauważyc że ta gwiazda ma pod spodem napęd z postaci metalowych palców, także gwiazda nie leci biernie.
: 03 lis 2014, 16:25
autor: trzasu
Kufcio pisze:
Ciekawe czym to ładnie wyciąć?
Obróbka pewnie jest tak samo upier...wa jak obróbka gumy, wiec musisz szukać informacji na temat jak ciąć gumę, z drugiej strony te macki z dokładnością do 0,1 mm ciąć raczej nie musisz, byle nadać im odpowiedni kształt (kupić np płaski arkusz o określonej grubości i ciąć plastry) ... jakbyś miał ego dużo do wykonania to możesz zlecić firmie wykonanie formy ...