DG - pytanie jak płacić tylko zdrowotne a nie cały zus

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

DG - pytanie jak płacić tylko zdrowotne a nie cały zus

#1

Post napisał: Bri » 16 kwie 2014, 09:28

Mam takie zagadnienie związane z DG.
Moja kobita (nie jesteśmy małżeństwem ale mamy synka) prowadzi swoja DG od ok 7lat. Ma jakaś własną markę. Cały czas jest na etacie więc od DG płaci tylko 270zł zdrowotnego.

Na czas ciąży jak miała L4 musiała DG zawiesić, na macierzyńskim mogła odwiesić i dalej sprzedawać. Nadchodzi wychowawczy - a na nim trzeba płacić pełny zus a na niego nie jest w stanie zarobić.

Szukam sposobu na to by Ona na wychowawczym dalej mogła sobie robić i sprzedawać i by nie trzeba było płacić pełnego zusu.



Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 16 kwie 2014, 11:01

A ty jesteś oskładkowany ? Na ciebie

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#3

Post napisał: Bri » 16 kwie 2014, 12:32

No myślałem założyć działalność bo jestem na etacie, ale jest kwestia współpracy, składek od członka rodziny.
A jak przejąc firmę?

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#4

Post napisał: mc2kwacz » 16 kwie 2014, 12:56

Skoro okresowo zawieszana i odwieszana beż żadnych konsekwencji, to znaczy że jakiś drobny handel albo rękodzieło i stałych klientów nie ma, którzy wkurzyliby się przerywaniem dostaw.
Wtedy nie ma co "przejmować". Zakładasz własną działalność, nazwę możesz dać taką samą i po problemie. Ewentualny towar magazynowy odkupić od żony. Podatek niestety przy tym będzie, ale skromny. Żona musi mieć pusty magazyn zamykając firmę, żeby nie było dodatkowych kosztów.
Poszukaj w internecie na specjalistycznych portalach, raczej ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#5

Post napisał: Bri » 16 kwie 2014, 13:02

Dokładnie rękodzieło na tyle drobne że na zdrowotne zarabiała a i pasję realizowała. O klientów się nie martwię, ale chciałem zachować konto na allegro - a tam nie można zmienić NIP firmy bez "zbycia" firmy.

Nazwę taką samą?

Właśnie to nie żona, różne nazwiska, nawet różne miejsca zameldowania (na śląsku) - a mieszkamy w wynajmowanych kawalerkach w krakowie hehe.

Dzięki, każda odpowiedź pomocna :) portale specjalistyczne posługują się specjalistycznymi sformułowaniami :razz:

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#6

Post napisał: mc2kwacz » 16 kwie 2014, 13:33

Nie można "kupić" firmy z NIP-em jeśli nie ma osobowości prawnej.
Żona ma swój NIP i zawsze będzie go miała jeśli wznowi kiedykolwiek jakąkolwiek działalność. Z resztą regon też. A Ty masz swój i dostaniesz swój regon. Zawiązanie spółki nic nie da, bo NIP się zmieni i regon powstanie spółkowy a ZUS każdy wspólnik będzie musiał zapłacić tak czy siak.
Ze zdrowotną składką, taką na minimalnym poziomie, nie ma problemu, bo ona się prawie w całości odejmuje od podatku (od podatku, nie od podstawy). Więc składka na ubezpieczenie zdrowotne efektywnie wynosi kilkadziesiąt złotych /miesiąc. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś ma dochody i podatek miesięczny wynosi tyle co prawie cała składka zdrowotna.
Prowadzenie działalności, z zyskiem na poziomie obciążeń podatkowo-składkowych nie ma żadnego sensu. Bo w przypadku jakiejkolwiek kary za wykroczenie skarbowe jesteś w plecy. A o błąd albo niedopatrzenie bardzo łatwo w takich małych działalnościach. Wystarczy coś wysłać dzień po terminie i już płacisz co najmniej 150 złociszy. I co gorsza trzeba tam osobiście jechać, nie da się po prostu zrobić przelewu.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#7

Post napisał: k-m-r1 » 16 kwie 2014, 18:42

Zakładasz swoją działalność
stałym klejeniom rozsyłasz info że firma zmieniła dane asortyment ten sam

na allegro drugie konto w sumie nie wiem dlaczego upierasz sie przy koncie żony?
wystawić przedmiot i sprzeda można a co ma do tego konto?

zawsze można dać info na koncie Allegro żony że zmieniły sie dane firmy ot cały problem.
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#8

Post napisał: Bri » 16 kwie 2014, 22:06

O tyle się upieram czy nie upieram przy koncie na allegro - myślę że lepiej mieć takie z paroma setkami pozytywów niż jechać od zera.
Nowa firma to nowy nip (mój).

O kary i niedopatrzenia - nie zakładam takich problemów, oczywiście nie bagatelizuje ale przez 7 lat nie zaliczyła żadnej wtopy i nie została niczym obciążona.

Wiem że zdrowotna się odejmuje od podatku, ale najpierw ją musisz z czegoś zapłacić, podatek musisz z czegoś zapłacić - dopiero po pit-11 z etatu się mi to wszystko wróci w następnym roku.

mc2kwacz z tym low-level prowadzeniem DG - lepiej tak niż na czarno i dostać z kontrolą po du***, a czasem jest lepiej a czasem słabiej.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 17 kwie 2014, 00:41

Nie przesadzaj z tymi komentarzami w Allegro. Jeżeli towar jest atrakcyjny to i tak trafi się kupiec i konto zacznie rosnąć w siłę. Ja miałem sporą liczbę pozytywów a i tak zakładając firmę utworzyłem sobie w Allegro oddzielne nowe konto żeby mieć jakiś porządek w obrotach. Duża ilość komentarzy u sprzedającego nie przekłada się wprost na większe zaufanie. Bywa tak że ilość transakcji jest ogromna a na przesyłkę trzeba długo czekać bo sprzedawca nie ogarnia chaosu. Zdarzały się też przekręty bo allegrowicz najpierw kupował dużo bzdurek po złotówce a kiedy nałapał worek "pozytywów", wystawiał coś drogiego do sprzedaży, inkasował pieniądze i trzeba go było ścigać przy pomocy policji. Jeżeli ten sam towar będzie sprzedawany pod nowym szyldem to stałych klientów można powiadomić o tym fakcie mailem. Też miałem taki przypadek że odbiorca mojego towaru w krótkim czasie trzy razy zmieniał nazwę sklepu i jego właściciela. Żaden problem.
Nawiasem mówiąc jest prosty sposób żeby cały bałagan uporządkować i Ty o nim wiesz :mrgreen:
Mówisz o tej pani "moja kobita", na dodatek macie dziecko. Wystarczy załatwić formalności w stosownym urzędzie i wtedy założyć własną działalność a tę "moją" i wasze wspólne dziecko wpisać do rodzinnej książeczki ubezpieczeniowej (nieodpłatnie). Ty będziesz sprzedawał jej dzieła a może i sam się podłączysz do współpracy i wszyscy będziecie mieli ubezpieczenie zdrowotne. Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności do ZUS odprowadza się mniejszą składkę a jeżeli sam nie zrezygnujesz z pracy na etacie to pewnie jeszcze mniej (tego akurat dokładnie nie wiem). Z kolei ta pani, jeżeli zechce to może po zakończeniu działalności bodajże do 5 lat sama sobie odprowadzać do ZUS składki społeczne (na poczet emerytury). Na dzisiaj taka składka wynosi 462.24 zł
Pewnie odpychasz takie rozwiązanie od siebie bo boisz się o własną skórę:
Obrazek
Rozpędziłem się. To Wasza sprawa. Mnie nic do tego.
Alternatywą jest pozostanie w obecnym nieformalnym związku i grzeczne płacenie ZUSowi pewnie pełnej składki czyli prawie 1000 zł miesięcznie , pośpieszne urodzenie następnego dziecka :shock: ...albo rezygnacja z działalności.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 17 kwie 2014, 00:58

Gdy ktoś pierwszy raz w życiu otwiera działalność gospodarczą, to są teraz jakieś tam różne ulgi. Trzeba się zorientować.
Na czarno - to droga donikąd.
Drobny handel, jeszcze na dodatek przez Allegro, to nie jest działalność która wymaga specjalnego okresu rozruchu. Wzrost obrotów można sobie zapewnić chyba wyłącznie przez zwiększenie asortymentu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”